Premiery - Teatr

"Mój pierwszy rave" - przed nami spektakl-impreza w Teatrze Nowym w Łodzi

2023-11-10 11:22:19 | Łódź

Już 17 listopada 2023 roku w Teatrze Nowym w Łodzi odbędzie się prapremiera spektaklu-imprezy. Na Małej Scenie zobaczymy „Mój pierwszy rave” twórczego duetu Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana. Twórczynie i twórcy liczą na to, że publiczność włączy się do wspólnej zabawy.

Mój pierwszy raveO spektaklu

Po co nam rave? – Jest oczyszczający – mówi Łukasz Jędrzejczak, autor muzyki, którą podczas spektaklu będzie miksował na żywo. – To ucieczka w bezpieczny świat, w którym jesteśmy odcięci od prozy trudnej i frustrującej rzeczywistości. Rave’y tworzą przestrzeń wspólnoty i otwartości na różne postawy, estetyki i wrażliwości.

Bez rave’ów nie da się też opowiedzieć historii Łodzi przełomu tysiącleci – bez tysięcy młodych ludzi, którzy tańczyli na szarych od pofabrycznego kurzu ulicach miasta z najwyższą w tamtym czasie w kraju stopą bezrobocia i najniższym poziomem wynagrodzeń. Do Łodzi przyjeżdżali artyści i fani muzyki klubowej z całej Europy, a Parada Wolności przez lata była jej znakiem rozpoznawczym.

„Jestem stąd, ale nigdy na Paradzie Wolności nie byłam. Nie byłam też na squacie na Węglowej, na imprezach w tunelu pod ulicą Pomorską, w klubie New Alcatraz. Wyjeżdżałam z Łodzi osiemnaście lat temu w przekonaniu, że tutaj wszystkiego należy się bać” – napisała Agnieszka Jakimiak, przystępując do prac nad spektaklem.

– Lęk jest ważnym tematem spektaklu, ale z perspektywy czasu staje się mniej straszny. Oswajamy go. Bawimy się nim – tłumaczy Mateusz Atman, drugi reżyser, autor dramaturgii i scenografii. – „Mój pierwszy rave” jest jak dobry, konceptualny album, ale to przede wszystkim przestrzeń integracji: łączy świat muzyki tanecznej i teatru, pozwala widzom dołączyć do tańca. Osobisty tekst Agnieszki splata się i równoważy z choreografią i muzyką. Jest tu dużo głośnej, dzikiej muzyki i pełen życia porywający rytm, ale jest też przestrzeń na refleksję i łódzki sentyment.

Na scenie zobaczymy trzy aktorki – trzy wcielenia Agnieszki. – Nigdy wcześniej nie pracowałam na autobiograficznym materiale, ale nie jest to też wiwisekcja – mówi reżyserka. – Ten rozpad na trzy „mnie”, w różnym wieku i na różnych etapach historii miasta, sprawia, że osobom z różnymi doświadczeniami łatwiej odnaleźć się w naszej scenicznej imprezie.

Stylem Agnieszki są inspirowane kostiumy do spektaklu: – Strój Agnieszki-dziewczyny nawiązuje do lat 90-tych; Agnieszka współczesna to 1:1 jej własne imprezowe kreacje; Agnieszka z przyszłości to wariacja na temat tego, jak jej styl może się rozwijać – mówi kostiumografka Nina Sakowska.

Obok Agnieszki główną bohaterką spektaklu jest Łódź. Dla Pauliny Walendziak, łodzianki z wyboru, spektakl jest spotkaniem z miastem i jego historią. – To miasto jest obietnicą czegoś, co ma nadejść – mówi. – W echach pustych fabryk, w zakurzonych przestrzeniach widzę przyszłość i możliwości. Dzięki rave’om poznaję Łódź. Żałuję, że w 1997 nie mogłam tu być…

Dla Halszki Lehman, drugiego alter ego Agnieszki, prapremiera spektaklu będzie – podobnie jak dla reżyserki – pierwszym łódzkim rave’em w życiu. – Byłam dziewczyną z dobrego domu, nie szukałam takich klimatów – śmieje się. – Ale cieszę się na to. Taniec jest manifestacja wolności.

Na łódzkich rave’ach bywała za to Mirosława Olbińska, Agnieszka z przyszłości – Nie pamiętam, kiedy odbył się mój pierwszy rave, ale pamiętam, gdzie: w Forum Fabricum. Pracowałam wtedy po sąsiedzku w Teatrze Studyjnym. Na imprezy przychodziliśmy co najmniej dwa razy w tygodniu, wychodziło się o świcie…

Czy usłyszymy brzmienia lat 90-tych? –  Widzowie mogą się spodziewać echa tamtej muzyki, ale to nie będą kawałki oddające jeden do jednego estetykę końca drugiego tysiąclecia – opowiada Łukasz Jędrzejczak. – Trochę przeszłości, trochę teraźniejszości i trochę przyszłości. Wolne tempo-szybkie tempo: 90bpm (beats-per-minute, z ang. uderzeń serca na minutę), 200 bpm…

Dla tych, którzy już teraz czują przyśpieszone bicie serca, twórczynie i twórcy przewidzieli miejsca stojące, czy może raczej: tańczące. – To spektakl o zabawie, o byciu ze sobą we wspólnym rytmie, energii, miejscu – podkreśla choreograf Oskar Malinowski.

Na „Mój pierwszy rave” Teatr Nowy zaprasza 17 (prapremiera), 18 (spektakl połączony ze spotkaniem z twórczyniami/twórcami) i 19 listopada, 1 grudnia i w sylwestrowy wieczór.

Spektakl jest współfinansowany ze środków Miasta Łodzi. Mecenasem spektaklu jest Grupa King Cross, która debiutuje w Łodzi inwestycją Flora Śródmieście. Apartamentowiec stanie u zbiegu ulic Kilińskiego i Nawrot a projekt ma nawiązywać do architektury i historii miasta. Partnerem premiery jest festiwal Ravekjavik.

"Mój pierwszy rave"

Reżyseria i scenariusz: Agnieszka Jakimiak

II reżyser, dramaturgia, scenografia, światła i video: Mateusz Atman

Muzyka: Łukasz Jędrzejczak

Choreografia: Oskar Malinowski

Kostiumy: Nina Sakowska

Występują: Halszka Lehman, Paulina Walendziak, Mirosława Olbińska, Łukasz Jędrzejczak (muzyka na żywo, gościnnie)

Prapremiera: 17 listopada 2023, Mała Scena

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: twórcy, premiera, przedstawienie, repertuar, bilety
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Śmierć komiwojaÅźera
Zbliża się premiera "Śmierci komiwojażera" w Teatrze Nowym w Łodzi Łódź

Bazą do przedstawienia jest uznawany za jeden z najważniejszych w XX wieku, nagrodzony Pulitzerem dramat Arthura Millera z 1949 roku.

Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

MÃłj pierwszy rave
"Mój pierwszy rave" - przed nami spektakl-impreza w Teatrze Nowym w Łodzi Łódź

Twórczynie i twórcy liczą na to, że publiczność włączy się do wspólnej zabawy.

Polecamy
"Ludowa historia Polski" na Małej Scenie Łódź

Niebawem swoją premierę będzie miał debiut teatralny spektaklu w reżyserii Piotra Pacześniaka, na podstawie prozy Adama Leszczyńskiego.

Kazio Sponge Talk Show
Kazio Sponge Talk Show: przed nami 2 odcinek - Memento mori

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na show z bohaterem o "niewyparzonej gębie i naturze narcystycznej".

Ostatnio dodane
Śmierć komiwojaÅźera
Zbliża się premiera "Śmierci komiwojażera" w Teatrze Nowym w Łodzi Łódź

Bazą do przedstawienia jest uznawany za jeden z najważniejszych w XX wieku, nagrodzony Pulitzerem dramat Arthura Millera z 1949 roku.

Republika marzeń
"Republika marzeń" Brunona Schulza w Polskim Teatrze Tańca

Autorzy odkłamują mit o prozie Schulza jako niedostępnej dla teatru.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.