Po godzinach - Technologie

Czas przelewu - co zmienia pora dnia i weekend?

2024-01-22 14:29:49 | Łódź

Posługiwanie się pieniądzem elektronicznym od dawna stało się elementem codzienności wielu osób. Niestety, nie jest to pozbawione wad i chociaż niektóre sprawy da się załatwić szybciej jednym przelewem, niekiedy może on nie przyjść na czas. Jak temu zapobiec?

przelew bankowy w weekendKiedy wykonywać przelew bankowy?

Dokonywanie przelewów to powszechny proces, który pozwala na przepływ pieniędzy między kontami bankowymi. Często zdarza się, że konsumentom zależy, aby środki jak najszybciej dotarły do odbiorcy. Co zrobić, żeby tak się stało?

Powszechnie można spotkać się z opcją wysyłania swojego zlecenia przed południem. Częściowo jest to prawda. Najważniejsza jednak wydaje się wiedza o tym, do której banki przyjmują transakcje i w ten sposób zaksięgować je jeszcze tego samego dnia.

Zależnie od placówki te godziny mogą być różne. Zazwyczaj jest tak, że aby pieniądze zostały dostarczone na inny rachunek, należy zlecić daną operację między godziną 13 a 15. Jeśli ta zostanie zlecona przed momentem rozliczeniowym, klient banku może mieć pewność, że przelew dojdzie do odbiorcy kilka godzin później.

To, o jakiej porze płatność zostanie odebrana, również zależy od placówki i następuje około godziny 16-18. Pory zależne są od polityki banku i wewnętrznych ustaleń instytucji.

Co więcej, gwarantowane dostarczenie przelewu tego samego dnia obowiązuje wyłącznie w dni robocze. W wypadku weekendów czy świąt klienci będą musieli poczekać do najbliższego momentu rozliczeniowego, jednak są sposoby na to, aby pieniądze niezależnie od pory dotarły do odbiorcy w krótkim czasie.

Czy można wykonać przelew w inny dzień niż roboczy?

Osoby, które chcą się dowiedzieć, jakie rodzaje wpłat mogą wykonać w weekendy, sprawdzą to pod adresem internetowym https://www.bankier.pl/smart/przelew-w-weekend-rodzaje, gdzie znajdą szczegółowe informacje w tym zakresie.

Wykonywanie przelewów w weekendy i święta wiąże się z dłuższym czasem wykonania operacji. Wynika z prostego faktu – poza dniami roboczymi nie odbywają się sesje systemu Elixir. To one odpowiadają za realizację transakcji międzybankowych. Są one realizowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR). Instytucja została powołana w 1992, a jej głównym zadaniem jest zapewnianie klientom szybkich i bezpiecznych rozliczeń.

Z tego powodu przelew można zlecić w dowolny dzień, jednak jeśli odbywa się to poza dniami roboczymi (lub w te poprzedzające dni wolne) trzeba liczyć się z tym, że finalizacja będzie odroczona w czasie.

Sposoby dokonywania transakcji

Poza tradycyjnymi przelewami pojawia się coraz więcej rozwiązań, które pozwalają na wykonywanie transakcji niezależnie od systemu Elixir. Dzięki temu pieniądze mogą być dostarczone do odbiorcy nawet chwilę po wysłaniu.
Tego typu rozwiązania funkcjonują dzięki prężnemu rozwojowi Fintechu, czyli gałęzi sektora pieniężnego, który opiera się o wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie finansów.

Przelewy Elixir i Express Elixir

System Elixir to podstawowe narzędzie, o które swoje działanie opiera KIR i dzięki któremu wykonuje się większość podstawowych operacji pomiędzy bankami. Przelewy dokonywane są według ustalonego planu. Od niego uzależnione jest to, w jakich godzinach instytucje finansowe kierują zlecenia do wykonania.

Harmonogram systemu Elixir można podzielić trzy sesje:

  • I sesja: 9.30-11.00 – do realizacji przekazywane są zlecenia złożone po otwarciu ostatniej sesji;
  • II sesja: 13.33-15.00 – do realizacji przekazywane są zlecenia złożone po zamknięciu pierwszej sesji;
  • III sesja w godzinach: 16.00-17.30 – do realizacji przekazywane są zlecenia złożone po zamknięciu drugiej sesji.

Plan obowiązuje w dni robocze i od niego uzależnione jest, kiedy wysłany przelew dotrze do odbiorcy. Co więcej, warto pamiętać, że niektóre banki nie obsługują wszystkich sesji Elixir, co oznacza, że zlecenie wysłane np. przed pierwszą sesją zostanie zrealizowane dopiero z drugą.

Alternatywa do tradycyjnego systemu jest Express Elixir. Podobnie jak standardowy Elixir, system realizuje KIR. Zlecenie przelewu może nastąpić o dowolnej porze, a jego realizacja dokonuje się w ciągu kilku minut lub krócej. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z usługi będzie dodatkowo płatne.

Zazwyczaj klient, dokonując zlecenia transakcji, ma opcję wyboru, w jakim systemie ma ona dotrzeć do odbiorcy. Znajdzie także informacje o dodatkowych kosztach, jakie musi ponieść. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że nie każdy bank obsługuje system Express Elixir, co oznacza, że klienci danej placówki nie będą mieli możliwości wykonania ekspresowego przelewu.

Transakcje internetowe i mobilne

Coraz popularniejsze stają się transakcje, które wykonywane są poza systemem dostępnym w KIR. Często funkcjonują pod nazwą przelewów na telefon lub internetowych. Pozwalają na wymiany bezgotówkowe, a wykonać można je o dowolnej porze, 7 dni w tygodniu. Nie posiadają także ograniczenia kwotowego (zazwyczaj limit wyznacza bank, oczywiście, z możliwością jego zmiany).

Warunkiem korzystania z tego typu usług jest posiadanie tej opcji przez nadawcę i odbiorcę. Jeśli transakcję mobilną obsługuje instytucja finansowa, obie strony płatności muszą mieć dostęp do tego systemu (zazwyczaj dzieje się to przez odblokowanie go w aplikacji mobilnej). Należy pamiętać, że nie każdy bank obsługuje tego typu operacje, z tego powodu nie każdy będzie mógł nadać i odebrać pieniądze w ten sposób.

Alternatywą są płatności internetowe, ale podobnie, aby z nich skorzystać, obie strony transakcji muszą mieć konto w serwisie, który umożliwia przesyłanie pieniędzy.

Korzystanie z tego typu usług jest bezpieczne ze względu na nieudostępnianie przez klientów wrażliwych danych. System opiera się na numerze telefonu lub mailu, a użyte dane są szyfrowane.

Transakcje bankomatowe

Kolejną alternatywą jest wykonywanie transakcji przy pomocy bankomatów. Co więcej, to opcja nie wymaga od klienta posiadania otwartego rachunku bankowego i fizycznej karty płatniczej. Jak skorzystać z tej opcji? Na ekranie urządzenia wystarczy wybrać opcję „Przelew ekspresowy”, podać odpowiednie dane, a kwotę w postaci gotówki, którą chce się wysłać, włożyć do maszyny w odpowiednim miejscu.

Artykuł Partnera

fot. freepik.com

Słowa kluczowe: Kiedy wykonywać przelew, kiedy przyjdzie przelew, czas przelewu bankowego
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Światowy Dzień Baterii
Co Polacy wiedzą o bateriach? Świadomość raczej na minus

Mamy dane z raportu "Między plusem a minusem - co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?".

przelew bankowy w weekend
Czas przelewu - co zmienia pora dnia i weekend? Łódź

Często zdarza się, że konsumentom zależy, aby środki jak najszybciej dotarły do odbiorcy. Co zrobić, żeby tak się stało?

Polecamy
Tańczące roboty zastępują kibiców na stadionie w Japonii [WIDEO]

Takie wsparcie to zapewne dla wielu zawodników coś nowego...

Przerażająca wizja ziemi okupowanej przez roboty ze sztuczną inteligencją

Maszyna ze sztuczną inteligencją chce zniszczyć ludzkość? Sprawdź, co powiedział pierwszy na świecie robot z obywatelstwem Arabii Saudyjskiej!

Ostatnio dodane
Światowy Dzień Baterii
Co Polacy wiedzą o bateriach? Świadomość raczej na minus

Mamy dane z raportu "Między plusem a minusem - co Polacy wiedzą o bateriach i jak sobie radzą z ich segregacją?".

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP