Dzieje się - Teatr

Teatr Nowy w Łodzi zaprasza na 4 premierowe spektakle

2022-09-09 12:41:48 | Łódź

4 premierowe spektakle będzie można zobaczyć w łódzkim Teatrze Nowym jeszcze przed końcem roku. Sprawdźcie, jakie przedstawienia są szykowane!

Teatr Nowy ŁódźZamykające drugi rok dyrektury Doroty Ignatjew miesiące upłyną pod znakiem artystycznych nowości, ale i kontynuacji sprawdzonych formatów: projektów „Nowy i Młodzi” oraz „Amatorzy Nowego”.

Na początek sezonu Nowy stanie się jedną ze scen Festiwalu Łódź Czterech Kultur, z którym Teatr współpracuje od lat. 16 września – w ramach cyklu „Nowy i Młodzi” – festiwalowa publiczność zobaczy „Praktykę widzenia” w reżyserii Wojtka Rodaka z tekstem Michała Buszewicza.

Partycypacyjny projekt z udziałem osób z dysfunkcją narządu wzroku podejmuje dialog z kanoniczną dla historii sztuki pracą „Teorią widzenia” Władysława Strzemińskiego, którego 70. rocznica śmierci przypada w tym roku.

Strzemiński poświęcił swoją książkę historii sztuki rozumianej jako rozwój świadomości wzrokowej, którą cechują się społeczeństwa kolejnych epok. Temat miał dla niego osobiste znaczenie, ponieważ sam mierzył się z niesprawnością jednego oka i poważną wadą wzroku w drugim.

Skoro artysta twierdził, że każda epoka patrzy na świat inaczej, a perspektywa nieustannie się zmienia, jak na świat powinniśmy patrzeć my – ludzie XXI wieku? Jakiej wrażliwości spojrzenia nam dziś potrzeba, żeby w empatyczny i niekrzywdzący sposób patrzeć na drugiego człowieka? Co możemy zobaczyć, patrząc na świat oczami osób z dysfunkcjami narządu wzroku? Wreszcie: w jaki sposób tworzyć dziś sztukę wizualną i teatr, aby nie były one wykluczające?

Na scenie będzie można zobaczyć: Monikę Buchowiec, Magdalenę Kaszewską i Pawła Kosa oraz – gościnnie – Lindę Rojewską i Arnolda Osieckiego. Partnerem premiery jest Muzeum Sztuki w Łodzi  – spektaklowi będą towarzyszyły warsztaty organizowane przez dział edukacji MS.  Podobnie jak koprodukowana rok temu z Festiwalem „Ludowa Historia Polski” Piotra Pacześniaka i Wery Makowskx, spektakl wejdzie na stałe do repertuaru Nowego.

5 listopada na Dużej Scenie prapremiera „Kocha, nie kocha” w reżyserii Tomka Śpiewaka. Spektakl inspirowany jest romantycznym cyklem pieśni „Piękna Młynarka” Franciszka Schuberta. Twórcy przenoszą akcję poematu z sielskiego krajobrazu rzecznego młyna i rozlewiska we współczesność, w której destrukcyjna relacja człowieka i natury staje się źródłem lęku o przyszłość ludzkiego gatunku.

W obsadzie spektaklu znajdą się: Paweł Audykowski, Dorota Ignatjew, Halszka Lehman, Mirosława Olbińska, Aleksandra Posielężna, Damian Sosnowski, Sławomir Sulej, Bartosz Turzyński oraz gościnnie Lena Ledoff.

Na początku grudnia kolejna odsłona projektu „Nowy i Młodzi” pod roboczym tytułem „Smoleńsk”. Spektakl w reżyserii Jakuba Zalasy z dramaturgią Piotra Pacześniaka ma być próbą stworzenia portretu polskiego społeczeństwa po katastrofie – studium zbiorowej traumy i młodym spojrzeniem na polityczny wymiar i rolę teatru.

Na koniec roku, w sylwestrową noc – pokaz przedpremierowy satyrycznego utworu Ivo Bre¹ana „Hamlet we wsi Głucha Dolna” w reżyserii dyrektora Teatru Śląskiego Roberta Talarczyka. Spektakl będzie uniwersalną satyrą
na rzeczywistość, w której od czasów Szekspira zmieniają się tylko dekoracje i kostiumy, a ludzie, ich słabości, namiętności i relacje pozostają bez zmian.

W tym sezonie do zespołu aktorskiego dołączą Maciej Kobiela, absolwent AST Kraków i laureat tegorocznego Festiwalu Szkół Teatralnych, oraz studentka AST Kraków Karolina Bednarek.

Od października natomiast wznowią działalność: Koło i Studium Teatralne. „Amatorzy Nowego”, czyli młodzież w wieku 13-18 lat i dorośli, pod okiem aktorów: Katarzyny Żuk, Gracjana Kielara, Pawła Kosa, Konrada Michalaka i Adama Mortasa będą nie tylko poznawać techniki i szlifować umiejętności aktorskie, ale także odkrywać tajniki realizacji spektakli, w tym przygotowania adaptacji i dramaturgii, choreografii, scenografii i kostiumów czy opracowania muzycznego.

Pierwszą okazją do spotkania z artystami-amatorami będzie kolędowanie w Nowym.

Projekt „Amatorzy Nowego” otrzymał dofinansowanie Urzędu Miasta Łodzi.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: premiery, sezon 2022/2023, przedatawienia, zapowiedzi, repertuar
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Teatr Nowy ŁÃłdź
Teatr Nowy w Łodzi zaprasza na 4 premierowe spektakle Łódź

Zobaczymy je jeszcze przed końcem 2022 roku.

Katarzyna Pilichowska
Katarzyna Pilichowska wygrywa konkurs Modjeska Calling 2022

Za nami kolejna edycja konkursu aktorskiego na interpretację monologów szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej.

Polecamy
Szalone noÅźyczki Teatr Kwadrat
Spektakl "Szalone nożyczki" po raz 1000. na scenie Teatru Kwadrat [FOTO]

Przedstawienie od 20. lat nie schodzi z afisza Teatru Kwadrat, ciesząc się niesłabnącą popularnością.

Ostatnio dodane
Teatr Nowy ŁÃłdź
Teatr Nowy w Łodzi zaprasza na 4 premierowe spektakle Łódź

Zobaczymy je jeszcze przed końcem 2022 roku.

Katarzyna Pilichowska
Katarzyna Pilichowska wygrywa konkurs Modjeska Calling 2022

Za nami kolejna edycja konkursu aktorskiego na interpretację monologów szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.