Sztuka
Życie jest ekstremalnie piękne

Życie jest ekstremalnie piękne

  • 2017-11-24, , godzina 18:00, do 2018-12-21
  • wstęp wolny
  • Galeria Szklarnia, ul. Targowa 61/63, Łódź

Opis

Magdalena Moskwa to artystka, której twórczość zaliczana jest do najbardziej oryginalnych w polskiej sztuce. Jej nowsze prace odchodzą całkowicie od tradycyjnie rozumianego obrazu, stają się obiektami, rzeźbami, coraz bardziej abstrakcyjnymi przedstawieniami. Taka decyzja, w odczuciu autorki, umożliwia wygenerować czystszy i bardziej uniwersalny ładunek ekspresji i energii. Na wystawie „Życie jest ekstremalnie piękne” zostaną pokazane najnowsze obiekty, rzeźby, jak również prace z wcześniejszych lat, pokazane razem mają ukazać ewolucję sztuki tej artystki.

Moskwę zawsze interesował pogłębiony psychologicznie portret, w którym ciało stanowi formę relikwiarza – "puszki dla ducha". Na przestrzeni lat jej sztuka zbliżała się od ogólnego wizerunku do najdrobniejszych fragmentów ciała, skóry, a nawet wnętrza ciała. Reliefowe opracowanie powierzchni zaprawy kredowej na desce, która w malarstwie Moskwy zastępuje płócienne podobrazie, umożliwiło oddawanie iluzji pulsowania, miękkości, ciepła ciała, penetrację w głąb obrazu, instalowanie małych obiektów - włosów, błon, iluzji powłok i organów.

Malarstwo Moskwy często kojarzone jest z turpizmem, lecz artystka twierdzi, że zajmuje ją piękno, którego najgorliwiej szuka tam, gdzie wydaje się najpewniej nieobecne. Próbuje je dostrzec i dzielić się nim z innymi poprzez swoje obrazy. Interesuje ją zawsze piękno mniej oczywiste, trudne - pisze Maria Morzuch w "Stopklatka żywiołu wyobraźni" (2015).

Magda Moskwa zajmuje się również fotografią, haftem, tworzy obiekty–ubrania o nieużytkowym charakterze. Jest finalistką Gwarancji Kultury w kategorii Sztuki wizualne (2015). Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych krajowych i zagranicznych. Ubrania–obiekty jako kostiumy teatralne można było oglądać m.in. w 2008 r. w przedstawieniu „Makbet” w reż. Mariusza Grzegorzka w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Ostatnio dodane
Light.Move.Festival. 2018
Poznaj TOP 10 ósmej edycji Light.Move.Festival. Łódź

Przedstawiamy najciekawsze instalacje tegorocznego festiwalu światła.

Art Mural Challenge
Art Mural Challenge - konkurs dla fanów street art'u w Łodzi Łódź

Najbardziej oryginalny i wyróżniający się projekt pojawi się na początku października na jednej ze ścian kamienicy przy ulicy Tramwajowej 17.

Kupony i kody rabatowe