Sztuka
Grzegorz Rosiński w ilustracjach

Grzegorz Rosiński w ilustracjach

  • 2023-10-07, do 2024-03-31
  • Łódź

Opis

Grzegorz Rosiński to artysta kompletny, spełniony i wybitny. Malarz, grafik, rysownik, który zmienił oblicze europejskiego komiksu. Już od 7 października 2023 w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w kompleksie EC1 w Łodzi, a w wakacje 2024 w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki, będzie można zobaczyć jedyną taką przekrojową wystawę Grzegorz Rosiński w ilustracjach.

Grzegorz Rosiński w ilustracjach to wystawa, która pozwoli zanurzyć się w świat twórczości jednego z największych artystów komiksu europejskiego. Przedsięwzięcie to zostało stworzone i wymyślone w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi, miejscu wyjątkowym, odsłaniającym kulisy tworzenia komiksów i produkcji gier wideo
i pokazującym bogactwo polskiej sztuki komiksowej.

Ekspozycja, na której znajdzie się ponad 400 artefaktów, w przekrojowy sposób opowie o życiu Grzegorza Rosińskiego przez pryzmat jego twórczości oraz kształtujących ją wydarzeń. Zaprezentowane zostaną zarówno oryginalne plansze komiksowe, stworzone na przestrzeni jego bogatej, wieloletniej kariery rysownika, jak i uwielbiana przez kolekcjonerów twórczość malarska. Nie zabraknie więc ilustracji książkowych, plansz z serii Kapitan Żbik, rysunków z komiksów historycznych oraz stworzonych już na emigracji graficznych opowieści Thorgal, Szninkiel, Yans, Western i Zemsta Hrabiego Skarbka. Większość z wymienionych tytułów to pozycje niezwykle ważne w kanonie europejskiego komiksu, dzięki czemu ich autor od dziesięcioleci cieszy się statusem międzynarodowej gwiazdy.

– Przez ostatnie lata we współpracy z rodziną Rosińskich udało nam się zgromadzić w Łodzi depozyt większości twórczości Grzegorza Rosińskiego. Prace dotarły do nas z całej Europy – pochodzą z całego okresu twórczego życia artysty i wykonane są we wszystkich stylach, w jakich pracował. To z pewnością największy zbiór oryginalnych prac Mistrza. Dorobek Rosińskiego jest tak ogromy, że gdybyśmy chcieli wystawić wszystkie prace z depozytu, to dokładne ich obejrzenie zajęłoby tylko trochę mniej czasu niż przeczytanie wszystkich komiksów, które narysował. Dlatego na wystawie znajdą się prace najważniejsze i najbardziej reprezentatywne dla okresów i stylów twórczości artysty – podkreśla Adam Radoń – kierownik CKiNI EC1 w Łodzi.

Swoimi dokonaniami w tej dziedzinie komiksu Grzegorz Rosiński wniósł olbrzymi i nieoceniony wkład w kulturę polską i europejską, wpisując się w jej dziedzictwo humanizmu, wolności i solidarności. Na wystawie będzie można docenić kunszt graficzny i malarski Grzegorza Rosińskiego, nacieszyć oczy precyzyjną kreską ilustracji oraz zachwycającą paletą barw obrazów.

Dzięki współpracy samorządów Łodzi i Warszawy dorobek tego cenionego ilustratora i rysownika zostanie pokazany w obu miastach. Najpierw w łódzkim Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1. Natomiast w 2024 roku przez dwa wakacyjne miesiące wystawa będzie gościć w Pałacu Kultury i Nauki. Warszawską edycję wystawy organizuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Autorką scenariusza wystawy jest Maria Lengren, kuratorem – Piotr Rosiński. Wystawie towarzyszyć będzie katalog z tekstem Wojciecha Birka, wieloletniego tłumacza komiksów Grzegorza Rosińskiego.

Grzegorz Rosiński w ilustracjach

Łódź: 7.10.2023 – 31.03.2024

Ostatnio dodane
I nagroda - A. Derkacz
12 laureatów 4. edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego

Motywem przewodnim tej edycji były "Zmysły i uczucia".

Moja Wolność - Moja Sprawa
"Moja Wolność - Moja Sprawa". Rusza Konkurs graficzny z okazji Święta Niepodległości

Brać udział mogą osoby od 16 roku życia, które amatorsko lub profesjonalnie zajmują się projektowaniem grafiki.