Konferencje - Z życia Uczelni

Uczeni z Europy i USA na spotkaniu w PŁ

2011-01-18 16:12:29 | Łódź

Obrady Międzynarodowego Komitetu Doradczego Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii oraz otwarcie unikatowego w Polsce laboratorium umożliwiającego badania nad najnowszymi urządzeniami z dziedziny tzw. „plastikowej elektroniki".

Pod przewodnictwem wybitnego uczonego prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego z Cornegie Mellon University rozpocznie się w czwartek 20 stycznia na Politechnice Łódzkiej (początek o godz. 9.00 w sali konferencyjnej Wydziału Chemicznego, ul. Żeromskiego 116) dwudniowe spotkanie Międzynarodowego Komitetu Doradczego Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii (ECBNT) skupiającego znakomitych uczonych z Europy i USA.

Zaprezentowane zostaną projekty badawcze dotyczące m.in. zastosowania nanomateriałów i biomateriałów w biotechnologii, medycynie, w przemyśle włókienniczym czy w elektronice. Omawiane będą długofalowe plany badawcze oraz inwestycyjne ECBNT. Będziemy wspólnie ze specjalistami z Europy i z USA zastanawiali się, w jaką aparaturę należy wyposażyć laboratoria ECBNT, aby wykorzystać w najbardziej efektywny sposób środki jakie uzyskamy na ten projekt z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego i z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mówi prof. Jacek Ulański, pełnomocnik Rektora PŁ ds. ECBNT.

Seminarium będzie towarzyszyła prezentacja nowego laboratorium elektroniki organicznej wyposażonego w zespół pięciu komór rękawicowych, co umożliwi rozwój badań nad najnowszymi urządzeniami z dziedziny tzw. „plastikowej elektroniki”, np. świecącymi tranzystorami, z których będzie można budować m.in. elastyczne telewizory. Jedyne tego typu laboratorium w Polsce powstało w Katedrze Fizyki Molekularnej PŁ, ale korzystać z niego będą także inne zespoły badawcze, m.in. z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi. „Projekt budowy nowego budynku dla ECBNT dopiero powstaje, ale pierwsze bardzo nowoczesne laboratoria, które wejdą w jego skład już zaczynają działać” – mówi z satysfakcją prof. Ulański. Otwarcie laboratorium odbędzie się w czwartek 20 stycznia o godz. 13.30 (parter gmachu Chemii).

W obradach seminarium uczestniczyć będą m.in.: prof. Eric Vandamme z Belgii, jeden z twórców biotechnologii, prof. Jose Kenny z Włoch, dyrektor Europejskiego Centrum Badań Nanostrukturalnych Polimerów oraz prof. Adam Proń z Francji, światowej sławy specjalista z dziedziny elektroniki organicznej.

Na potrzeby ECBNT do 2015 roku zostanie wybudowany na terenie Politechniki Łódzkiej nowoczesny gmach dostosowany pod względem technicznym do warunków instalacji i pracy zaawansowanej aparatury badawczej. Projekt ECBNT uzyskał w końcu ubiegłego roku dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 50 proc. całkowitych kosztów, czyli kwotą ok. 74,6 mln zł. Projekt uzyska także dofinansowanie w tej samej wysokości ze środków rezerwy celowej budżetu państwa będących w dyspozycji MNiSzW. Europejskie Centrum Bio- i Nanotechnologii (ECBNT) będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju ośrodków badawczo-rozwojowych, porównywalnym z najlepszymi ośrodkami tego typu w Europie – podkreśla rektor Politechniki Łódzkiej prof. Stanisław Bielecki.

ip

Słowa kluczowe: politechnika łódzka pł obrady nanotechnologia plastikowa elektronika laboratorium
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Inspiring Solutions
Inspiring Solutions, czyli o zastosowaniu IT w biznesie

Wydarzenie organizowane jest przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Studencki Festiwal Informatyczny
Nadchodzi 19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego

SFI w Krakowie już w dniach 4-6 Kwietnia 2024!

Polecamy
"Nowe Rozdanie - Przemiany we Współczesnym Systemie Międzynarodowym" - informacje o konferencji

Ogólnopolska konferencja organizowana przez Koło Studentów Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ostatnio dodane
Inspiring Solutions
Inspiring Solutions, czyli o zastosowaniu IT w biznesie

Wydarzenie organizowane jest przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.