Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Letnia Akademia Jazzu

Kiedy2019-07-11
Do kiedy2019-08-29
GdzieKlub Wytwórnia
ul. Łąkowa 29
Łódź
Letnia Akademia Jazzu

W drugim tygodniu lipca rusza kolejna edycja Letniej Akademii Jazzu! Przez całe wakacje na festiwalowej scenie w klubie Wytwórnia prezentować się będą najbardziej wartościowe zjawiska międzynarodowej sceny jazzowej, ekscytujące kolaboracje muzyczne, obiecujący debiutanci oraz prawdziwe legendy jazzu! Od 11 lipca do 29 sierpnia łódzka publiczność będzie mogła spędzić czwartkowe wieczory słuchając i doświadczając koncertów w wykonaniu najwybitniejszych przedstawicieli gatunku. 

Jedenaście poprzednich odsłon Letniej Akademii Jazzuwysoko postawiło poprzeczkę tegorocznej edycji. Organizatorzy zapewniają melomanów, że i tym razem zaprosili przedstawicieli jazzu z najwyższej półki, znanych ze swojej kreatywności, artystycznych osiągnięć i międzynarodowych kooperacji.

Dwunasta Letnia Akademia Jazzupo raz kolejny odkrywa przed publicznością całą gamę kolorów, jakimi mieni się jazz. Nie zabraknie standardów jazzowychiimprowizacji, odniesień do korzeni gatunku za sprawą afrykańskich brzmień, soulu, bluesai gospel. Na scenie Wytwórni zaprezentują się artyści francuskiej, amerykańskiej i skandynawskiej sceny jazzowej. Do Łodzi przyjadą legendy amerykańskiej sceny jazzowej i awangardowej: wirtuoz gitary i jeden z najwybitniejszych jazzmanów naszych czasów – Bill Frisell oraz wybitny saksofonista Joe McPhee, który będzie gościem specjalny tria Mikołaja Trzaski. Z Francji przyjedzie do nas skrzypek Clement Janinet z projektem O.U.R.S. –  OrnetteUnder the Repetitive Skies, a ze Szwajcarii wspaniała wokalistka z polsko-japońskimi korzeniami: Yumi Ito.

Podobnie jak rok temu, również i w te wakacje serca publiczności skradną odważne, silne i utalentowane kobiety: amerykańska wokalistka jazzowo-soulowa, córka wielkiego Bobbiego McFerrina – Madison McFerrin oraz amerykańska wokalistka gospel Michelle David, która zainauguruje festiwal i wystąpi z siedmioosobowym zespołem „The Gospel Sessions”. 

Spośród polskich gwiazd zobaczymy i usłyszymy wspomniane trio Mikołaja Trzaski, Jerzego Małka z międzynarodowym kwintetem, Wojciecha Jachnę z projektem Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Piotra Damasiewicza i jego band Power of The Horns z udziałem Macieja Obary i Dominika Wani oraz trio Marcina Wasilewskiego, świętujące w tym roku 25-lecie wspólnej działalności scenicznej. 

Nie zabraknie także zdolnych adeptów INTL Jazz Platform, których poczynania artystyczne należy z uwagą obserwować: duetu Raczkowski & Kostka oraz tria Szymona Miki.

Finał Letniej Akademii Jazzubędzie roztańczony i śpiewający za sprawą wybitnego muzyka i kompozytora Krzysztofa Herdzina oraz wokalisty Jarka Wista, którzy zaprezentują największe przeboje Franka Sinatry w swingowych aranżacjach, czyli „Swinging with Sinatra”. 

Nieodłącznym elementem tej edycji festiwalu będą kreatywne warsztaty jazzowe INTL Jazz Platform (22 – 25 lipca), podczas których już po raz siódmy w Wytwórni spotkają się młodzi muzycy z różnych krajów Europy, aby pod okiem wybitnych europejskich jazzmanów w ciągu czterech dni uczyć się od siebie, wymieniać zdobytymi doświadczeniami, tworzyć i wykonywać muzykę. 

Tegoroczna edycja warsztatów będzie wyjątkowa, bowiem w 2019 roku organizatorzy, tj. Fundacja Wytwórnia, są partnerami europejskiego projektu współpracy Jazz Connectivewspółfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Kreatywna Europa, który ma na celu m.in. wzmocnienie kompetencji młodych artystów na rynkach europejskich. 

W ramach projektu Jazz Connective podczas warsztatów INTL Jazz Platform młodzi muzycy będą mogli uczestniczyć w specjalnie zorganizowanych seminariach i spotkaniach z promotorami – przedstawicielami polskich i zagranicznych festiwali, zaś publiczność zobaczy i usłyszy za darmo wyjątkowych artystów z Europy. Na scenie Wytwórni zagrają m.in. francuski zespół MONAz charyzmatyczną liderką Elodie Pasquierna klarnecie basowym, słoweńska pianistka Kaja Drakslerw solowym projekcie, polski duet BACKSPACE tworzony przez Zbyszka Chojnackiego i Łukasza Czekałę, a także fortepianowe trio ENEMY z pianistą Kitem Downesem na czele. Jak co roku nie zabraknie również wieczornych jam sessions i wspólnego występu kadry mistrzowskiej w składzie: Ingebrigt  Håker Flaten (Norwegia), Marius Neset (Norwegia), John Escreet (Wielka Brytania), Jim Black (Stany Zjednoczone) oraz Verneri Pohjola (Finlandia). Zakończeniem warsztatów będzie Koncert Finałowy wszystkich uczestników na wielkiej scenie.

Letnia Akademia Jazzuzostała stworzona po to, by swoją nadzwyczajną energią zarazić całą Łódź, cały kraj. W tym odbywać się będzie między 11 lipca a 29 sierpnia, w każdy czwartek o godzinie 19:00. Na koncerty w ramach INTL Jazz Platform między 22 a 24 lipca wstęp jest wolny. 

Szykuje się prawdziwe święto fanów jazzu, warto więc zapisać te daty w swoich kalendarzach.

Letnia Akademia Jazzu jest realizowana dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Łodzi.

Warsztaty INTL Jazz Platform dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a wydarzenie towarzyszące – Jazz Connective – ze środków Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 oraz ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa.

ip



Zdjecie nr 1489449
Zdjecie nr 1489450
Zdjecie nr 1489451
Zdjecie nr 1489452
Zdjecie nr 1489453
Zdjecie nr 1489454
Zdjecie nr 1489455
Zdjecie nr 1489456
Zdjecie nr 1489457
Zdjecie nr 1489458
Zdjecie nr 1489459
Zdjecie nr 1489460
Zdjecie nr 1489461
Zdjecie nr 1489462
Zdjecie nr 1489463
Zdjecie nr 1489464
Zdjecie nr 1489465
Zdjecie nr 1489466
Zdjecie nr 1489467
Zdjecie nr 1489468
Zdjecie nr 1489469
Zdjecie nr 1489470
Zdjecie nr 1489471
Zdjecie nr 1489472
Zdjecie nr 1489473
Zdjecie nr 1489474
Zdjecie nr 1489475
Zdjecie nr 1489476
Zdjecie nr 1489477
Zdjecie nr 1489478

Spodobały Ci się nasze zdjęcia? Kliknij i sprawdź, w jaki sposób możesz kupić licencję na ich wykorzystanie. Jeżeli Twoje zdjęcie zostało umieszczone bez Twojej zgody, napisz do nas na adres usunfoto@dlastudenta.pl a niezwłocznie je usuniemy. W liście podaj odnośnik do imprezy, numer podstrony oraz numer zdjęcia.

Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2019 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama