Koncert
Letnia Akademia Jazzu

Letnia Akademia Jazzu

  • 2019-07-11, do 2019-08-29
  • Klub Wytwórnia, Łódź

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 30.

fot. Inga Sałek

Opis

W drugim tygodniu lipca rusza kolejna edycja Letniej Akademii Jazzu! Przez całe wakacje na festiwalowej scenie w klubie Wytwórnia prezentować się będą najbardziej wartościowe zjawiska międzynarodowej sceny jazzowej, ekscytujące kolaboracje muzyczne, obiecujący debiutanci oraz prawdziwe legendy jazzu! Od 11 lipca do 29 sierpnia łódzka publiczność będzie mogła spędzić czwartkowe wieczory słuchając i doświadczając koncertów w wykonaniu najwybitniejszych przedstawicieli gatunku. 

Jedenaście poprzednich odsłon Letniej Akademii Jazzuwysoko postawiło poprzeczkę tegorocznej edycji. Organizatorzy zapewniają melomanów, że i tym razem zaprosili przedstawicieli jazzu z najwyższej półki, znanych ze swojej kreatywności, artystycznych osiągnięć i międzynarodowych kooperacji.

Dwunasta Letnia Akademia Jazzupo raz kolejny odkrywa przed publicznością całą gamę kolorów, jakimi mieni się jazz. Nie zabraknie standardów jazzowychiimprowizacji, odniesień do korzeni gatunku za sprawą afrykańskich brzmień, soulu, bluesai gospel. Na scenie Wytwórni zaprezentują się artyści francuskiej, amerykańskiej i skandynawskiej sceny jazzowej. Do Łodzi przyjadą legendy amerykańskiej sceny jazzowej i awangardowej: wirtuoz gitary i jeden z najwybitniejszych jazzmanów naszych czasów – Bill Frisell oraz wybitny saksofonista Joe McPhee, który będzie gościem specjalny tria Mikołaja Trzaski. Z Francji przyjedzie do nas skrzypek Clement Janinet z projektem O.U.R.S. –  OrnetteUnder the Repetitive Skies, a ze Szwajcarii wspaniała wokalistka z polsko-japońskimi korzeniami: Yumi Ito.

Podobnie jak rok temu, również i w te wakacje serca publiczności skradną odważne, silne i utalentowane kobiety: amerykańska wokalistka jazzowo-soulowa, córka wielkiego Bobbiego McFerrina – Madison McFerrin oraz amerykańska wokalistka gospel Michelle David, która zainauguruje festiwal i wystąpi z siedmioosobowym zespołem „The Gospel Sessions”. 

Spośród polskich gwiazd zobaczymy i usłyszymy wspomniane trio Mikołaja Trzaski, Jerzego Małka z międzynarodowym kwintetem, Wojciecha Jachnę z projektem Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Piotra Damasiewicza i jego band Power of The Horns z udziałem Macieja Obary i Dominika Wani oraz trio Marcina Wasilewskiego, świętujące w tym roku 25-lecie wspólnej działalności scenicznej. 

Nie zabraknie także zdolnych adeptów INTL Jazz Platform, których poczynania artystyczne należy z uwagą obserwować: duetu Raczkowski & Kostka oraz tria Szymona Miki.

Finał Letniej Akademii Jazzubędzie roztańczony i śpiewający za sprawą wybitnego muzyka i kompozytora Krzysztofa Herdzina oraz wokalisty Jarka Wista, którzy zaprezentują największe przeboje Franka Sinatry w swingowych aranżacjach, czyli „Swinging with Sinatra”. 

Nieodłącznym elementem tej edycji festiwalu będą kreatywne warsztaty jazzowe INTL Jazz Platform (22 – 25 lipca), podczas których już po raz siódmy w Wytwórni spotkają się młodzi muzycy z różnych krajów Europy, aby pod okiem wybitnych europejskich jazzmanów w ciągu czterech dni uczyć się od siebie, wymieniać zdobytymi doświadczeniami, tworzyć i wykonywać muzykę. 

Tegoroczna edycja warsztatów będzie wyjątkowa, bowiem w 2019 roku organizatorzy, tj. Fundacja Wytwórnia, są partnerami europejskiego projektu współpracy Jazz Connectivewspółfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Kreatywna Europa, który ma na celu m.in. wzmocnienie kompetencji młodych artystów na rynkach europejskich. 

W ramach projektu Jazz Connective podczas warsztatów INTL Jazz Platform młodzi muzycy będą mogli uczestniczyć w specjalnie zorganizowanych seminariach i spotkaniach z promotorami – przedstawicielami polskich i zagranicznych festiwali, zaś publiczność zobaczy i usłyszy za darmo wyjątkowych artystów z Europy. Na scenie Wytwórni zagrają m.in. francuski zespół MONAz charyzmatyczną liderką Elodie Pasquierna klarnecie basowym, słoweńska pianistka Kaja Drakslerw solowym projekcie, polski duet BACKSPACE tworzony przez Zbyszka Chojnackiego i Łukasza Czekałę, a także fortepianowe trio ENEMY z pianistą Kitem Downesem na czele. Jak co roku nie zabraknie również wieczornych jam sessions i wspólnego występu kadry mistrzowskiej w składzie: Ingebrigt  Håker Flaten (Norwegia), Marius Neset (Norwegia), John Escreet (Wielka Brytania), Jim Black (Stany Zjednoczone) oraz Verneri Pohjola (Finlandia). Zakończeniem warsztatów będzie Koncert Finałowy wszystkich uczestników na wielkiej scenie.

Letnia Akademia Jazzuzostała stworzona po to, by swoją nadzwyczajną energią zarazić całą Łódź, cały kraj. W tym odbywać się będzie między 11 lipca a 29 sierpnia, w każdy czwartek o godzinie 19:00. Na koncerty w ramach INTL Jazz Platform między 22 a 24 lipca wstęp jest wolny. 

Szykuje się prawdziwe święto fanów jazzu, warto więc zapisać te daty w swoich kalendarzach.

Letnia Akademia Jazzu jest realizowana dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Łodzi.

Warsztaty INTL Jazz Platform dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a wydarzenie towarzyszące – Jazz Connective – ze środków Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2021 oraz ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Kreatywna Europa.

ip

Więcej

Spodobało Ci się wydarzenie "Letnia Akademia Jazzu"? Szukasz innych wydarzeń z tego samego typu, gatunku? Zobacz: koncerty Łódź, koncerty Łódź na dziś, koncerty Łódź jutro, koncerty Łódź w tym tygodniu, koncerty Łódź na weekend.
Polecamy
Premiery muzyczne
Zapowiedzi muzyczne
Ostatnio dodane
Filip Mizia - Myślę, czuję, decyduję
"Myślę, czuję, decyduję" - Filip Mizia nagrywa dla strajkujących kobiet [WIDEO]

Młody artysta z Wrocławia stanął po stronie kobiet i wyraził swoje zdanie na temat bieżących wydarzeń.

Piosenki na Halloween - zestawienie 15-stu upiornych kawałków

Poznajcie przerażającą playlistę na zbliżające się Halloween!

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!