Literatura
"Uwikłani w płeć"

"Uwikłani w płeć"

  • 2008-11-21
  • wolny
  • Łódzkie Centrum Społeczne, ul. Pomorska 6, Łódź

Opis

Klub Krytyki Politycznej w Łodzi  zaprasza na spotkanie wokół książki Judith Butler  Uwikłani w płeć,  która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej. To długo oczekiwana, pierwsza  w języku polskim praca jednej z najważniejszych i najbardziej wpływowych teoretyczek feminizmu, prekursorka teorii queer. Gośćmi spotkania będą: dr Jacek Kochanowski (socjolog, Uniwersytet Warszawski), dr Ewa Hyży (filozofka, Uniwersytet Medyczny w Łodzi), Aleksandra Rzymska (filozofka). Panel poprowadzi Marta Konarzewska.  Wieczór jest częścią ogólnopolskiego cyklu spotkań pod hasłem „Czy wiesz, że masz gender?" Piątek, 21 listopada, godz. 18:00, Łódzkie Centrum Społeczne, ul. Pomorska 6.

Głównym tematem debat z cyklu „Czy wiesz, że masz gender?" jest wciąż bagatelizowany w naszym kraju problem dyskryminacji ze względu na płeć. Książka Judith Butler jest częścią wydawanej przez Krytykę Polityczną serii Idee, w której dotąd ukazały się prace takich autorów jak Alain Badiou, Slavoj ®i¾ek czy Jacques Rancière.

Judith Butler (ur. 1956) to  filozofka i teoretyczka feminizmu, profesorka literatury porównawczej i retoryki University of California w Berkley. Jest autorką wielu klasycznych książek poświęconych tożsamości seksualnej i płci jako konstruktom kulturowym. Uwikłani w płeć to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych szeroko rozumianą teorią kultury. Ten kontrowersyjny (również dla wielu feministek) tekst stał się fundamentem teorii queer oraz rozpowszechnił teorię performatywności, czyli odgrywania płci. Butler podejmuje polemikę z pracami takich autorów jak Jacques Lacan, Julia Kristeva czy Michel Foucault, a także poddaje bezkompromisowej krytyce m.in. tradycyjną psychoanalizę.

Butler w przełomowy sposób dekonstruuje pojęcia „kobiecości" i „męskości", wskazując na ich wieloznaczność i rozmycie. Jej refleksje nad ciałem i płcią stały się impulsem do prawdziwej rewolucji w poststrukturalnym feministycznym dyskursie. Książka Uwikłani w płeć może przede wszystkim stać sie przyczynkiem do dyskusji na temat dyskryminacji i homofobii w Polsce.

Opinie o książce:
Czytając tę książkę, testujmy jej idee w fantazji, próbujmy sobie wyobrazić świat, jaki powstałby, gdyby idee Judith Butler zostały wprowadzone w życie. Kto wie, czy nie byłby to przewrót na miarę kopernikańskiego?
Olga Tokarczuk, fragment wstępu

„Uwikłani w płeć" to klasyczna już dziś, obowiązkowa lektura nie tylko dla studentów i badaczy zajmujących się tematyką ciała i feminizmem, ale dla wszystkich zajmujących się filozofią, psychoanalizą czy szeroko rozumianą teorią kultury. Nie sposób uprawiać dziś refleksji nad płcią w kulturze bez znajomości tej przełomowej pracy.
Prof. dr hab. Maria Janion, Instytut Badań Literackich PAN

Wraz z książką Butler otrzymujemy feministyczną krytykę dyskursu feministycznego, interesującą i naprawdę wybuchową.
„Süddeutsche Zeitung"

Ostatnio dodane
Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.