Dzieje się - Kino

Twórca "Rewersu" kręci w Łodzi

2010-09-06 09:59:59 | Łódź

W poniedziałek na łódzkim Księżym Młynie odbędą się zdjęcia do najnowszej produkcji filmowej w reżyserii Borysa Lankosza. Tym razem reżyser, znany z mistrzowskiego czerpania z kina gatunkowego sięga po konwencję filmu noir. W „Odkrytej” (Decouverté) w reżyserii Lankosza zobaczymy nowe, nieznane oblicze Łodzi, miasta tajemnic. Film powstaje dla Łodzi i opowiadać będzie o Łodzi, kandydującej do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

„Odkryta (Decouverté) w reżyserii Borysa Lankosza to film, który w poetycki, oniryczny sposób prezentuje Łódź, tajemnicze miasto pełne zagadek. Pomysł fabularny zaczerpnięty został z klasycznego kina gatunkowego i nawiązuje do najbardziej znanych filmów noir. Znajdziemy w nim odniesienia do klasyków gatunku takich jak Sokół Maltański, czy Casablanca. Na ich tle w sposób symboliczny zobaczymy to, co w mieście jest najbardziej cenne i wymowne: tajemnicę, magiczną atmosferę i siłę ludzkiej wyobraźni. Łódź ma w sobie tajemnicę i potencjał. Przypomina mi trochę Nowy Jork. Tam trendy dotyczące przestrzeni miejskiej wyznaczają artyści. To oni w pewne obszary docierają jako pierwsi. Wyczuwają energię miejsc, w których czują się dobrze i które są dla nich inspirujące. Taka też jest Łódź – przez polskich artystów już odkryta i opanowana. Teraz nadchodzi czas, by o tym mieście usłyszeli i inni. Nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Łódź na to zasługuje – mówi Borys Lankosz.

Zdjęcia do filmu kręcone będą głównie pod osłoną nocy, w najbardziej tajemniczej dzielnicy miasta, na Księżym Młynie. Gotowy film będzie można zobaczyć w drugiej połowie września.

- Kiedy otrzymałem propozycję zrobienia filmu, który mógłby pomóc w podjęciu decyzji o przyznaniu Łodzi miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016, nie wahałem się ani chwili. Pomysł był oparty na grze z gatunkiem, który bardzo lubię, czyli filmem noir. Jak na ten gatunek przystało bohaterem naszego filmu będzie detektyw. Pojawi się też femme fatale. Na rozwikłanie zagadki nasz bohater będzie miał ok. 40 sekund. „Decouverté” to zapewne najkrótszy film noir w historii - wyjaśnia reżyser.

ip

Słowa kluczowe: odkryta Decouverté film borys lankosz księży młyn europejska stolica kultury 2016
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw - premiera
Gwiazdy na światowej premierze filmu "Hobbs i Shaw" [WIDEO]

W obsadzie są m. in. Dwayne Johnson, Jason Statham, Idris Elba i Eiza González.

Fighter - premiera filmu
Gwiazdy kina i boksu na premierze filmu "Fighter" [FOTO]

Zobacz fotorelację z premiery w Warszawie!

Polecamy
"Auta 2" pierwsze na mecie box office
"Auta 2" pierwsze na mecie box office

Najnowsza animacja Pixara, "Auta 2", zdobyła w miniony weekend pierwsze miejsce w amerykańskim rankingu box office.

Kościukiewicz, Simlat i Wichłacz w ekranizacji głośnej książki o morderstwie [FOTO]
Kościukiewicz, Simlat i Wichłacz w ekranizacji głośnej książki o morderstwie [FOTO]

Zobacz zdjęcia z planu filmu "Amok" - ekranizacji kontrowersyjnej historii morderstwa.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw - premiera
Gwiazdy na światowej premierze filmu "Hobbs i Shaw" [WIDEO]

W obsadzie są m. in. Dwayne Johnson, Jason Statham, Idris Elba i Eiza González.