Dzieje się - Kino

Cinemaya Panamericana – ostatnie dni przed podróżą

2012-11-09 08:56:50 | Łódź

We wtorek 06.11.2012 w Se-ma-for Muzeum Animacji w Łodzi nastąpiło uroczyste przekazanie filmów młodym śmiałkom, którzy 15.11 wybierają się na podbój Ameryki Południowej z obwoźnym kinem. Pokażą animacje Se-ma-for, etiudy „Filmówki” i dokumenty Halika w pięćdziesiąt lat po wizycie w miejscach, w których zostały zrobione.

Przywiozą ze sobą nie tylko plecak wrażeń, ale i film dokumentalny. Można również spodziewać się regularnych relacji z podróży, które na „papier” cinemaya.pl przeleje wprawny obserwator i operator – Piotr Bobiński. Tymczasem spisane przez niego wrażenia z pierwszego w życiu spotkania trójki skromnych podróżników... ze światem mediów.

„Przyszedł moment na szczegółowe sprawozdanie z przygotowań do naszej podróży. Zostaliśmy zaproszeni do Se-ma-fora na konferencję z dziennikarzami. Niektóre zadawane pytania zupełnie nas zaskakiwały, inne trochę rozśmieszały. Przy jednym z wywiadów redaktor nie mógł uwierzyć jak można spakować się do plecaka na pół roku, że na to fizyka nie pozwala. Może i dziwne, ale prawdziwe. Musimy niestety zrezygnować z większości rzeczy osobistych. Kupimy je w podróży, bo miejsce zostawiamy na sprzęt filmowy i kinowy, który jest najważniejszy dla realizacji projektu. Na najbliższy czas musimy zapomnieć o wygodzie. Nie raz potrafiliśmy wzajemnie zaskoczyć się odpowiedziami. Gdy Bogusia została zapytana, czy jako kobieta nie boi się jechać z nami tak daleko w świat, odpowiedziała, że z nami mogłaby pojechać i dookoła świata. Przyznam, że tu nas naprawdę miło zaskoczyła, chociaż i tak wiedzieliśmy, że to niesamowicie dzielna dziewczyna.

Podczas rozmów wyszło też na jaw, że podróż może nieco się wydłużyć. Do tej pory rozważaliśmy to jedynie we własnym gronie, bo jako operatorowi zależy mi, by jak najgłębiej działać w przestrzeni dokumentalnej, by film był rzetelną obserwacją i wnikliwym podejściem do zastanych tematów. Inną sprawą jest to, że Patagonię lepiej przejechać wiosną , a zanosi się na to, że dotrzemy tam zimą. Na szczęście to z pewnością  napisze nam droga, chociaż nie mielibyśmy nic przeciw temu, by zostać odrobinę dłużej.

Filmy zostały nam oficjalnie przekazane, gotowe do podróży. Szymon spektakularnie pomylił Misia Uszatka z Kubusiem i wyszedł mu Kubuś Uszatek. Ciekawe gdzie odbędą się pierwsze projekcje, jak zostaną odebrane? Filmy są bez listy dialogowej, by mówiły językiem uniwersalnym, samymi emocjami. Czy to wystarczy, by przełamać różnice kulturowe? To już niebawem się wyjaśni.”

Szymon i Piotr wyjeżdżają 15.11. Bogusia dołączy do nich później, być może wraz z dziewczyną Piotra – Agnieszką. Do tej pory chłopcy kupią i przygotują na miejscu busa, który posłuży jako mieszkanie i montażownia – od Meksyku po Argentynę. Mamy nadzieję, że będziemy im towarzyszyć wspólnie z ich patronami.

ip

Słowa kluczowe: cinemaya panamericana podróż obwoźne kino animacje se-ma-for etiudy filmówiki dokumenty halika film
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Szczęśliwy Lazzaro
Ruszyła sprzedaż biletów na 18. MFF Nowe Horyzonty

Można już zakupić bilety na wszystkie festiwalowe projekcje. Sprawdź, co poleca dyrektor artystyczny festiwalu.

Pacific Rim: Rebelia
"Pacific Rim: Rebelia": wkrótce premiera na Blu-ray i DVD

Świetna okazja do nadrobienia jednego z przebojów tego roku!

43. Festiwalu Polskich FilmÃłw Fabularnych
Znamy 26 filmów z Konkursu Filmów Krótkometrażowych 43. FPFF

Sprawdź, jakie tytuły powalczą o nagrodę na festiwalu w Gdyni.

Polecamy
"Igrzyska śmierci..." w ogniu parodii
"Igrzyska śmierci..." w ogniu parodii

Bohaterowie Ulicy Sezamkowej przygotowali skecz parodiujący wchodzącą w ten weekend do polskich kin produkcję "Igrzyska śmierci: w pierścieniu ognia".

Hollywoodzkie ciacha walczą o fotel prezydenta
Hollywoodzkie ciacha walczą o fotel prezydenta

Najwięksi przystojniacy Hollywood - włączą się do walki o fotel prezydencki USA

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Szczęśliwy Lazzaro
Ruszyła sprzedaż biletów na 18. MFF Nowe Horyzonty

Można już zakupić bilety na wszystkie festiwalowe projekcje. Sprawdź, co poleca dyrektor artystyczny festiwalu.

Pacific Rim: Rebelia
"Pacific Rim: Rebelia": wkrótce premiera na Blu-ray i DVD

Świetna okazja do nadrobienia jednego z przebojów tego roku!