Spektakle, przedstawienia
przed_odejsciem_w_stan_spoczynku8b7e34073a1415efbe3816dc4c68c526.jpg

Przed odejściem w stan spoczynku_teatr_jaracza_lodz Autor sztuki: Thomas Bernhard

Ocena:

Opis spektaklu

Akcja jednej z najlepszych sztuk Thomasa Bernharda „Przed odejściem w stan spoczynku” rozgrywa się w  Niemczech, gdzie wciąż pokutują demony przeszłości, nawiedzają poczciwe rodziny, których szanowane domostwa skrywają upiorne tajemnice.

Trójka rodzeństwa wiedzie normalne mieszczańskie życie. Brat, szanowany sędzia, utrzymuje dwie siostry, z których jedna jest kaleką, ofiarą amerykańskiego nalotu z czasów II wojny światowej. W podziwianym za szlachetność , poświęcenie i oddanie rodzinie sędzim nikt nie rozpoznaje byłego oficera SS, nikt nie kojarzy go ze zbrodniczą przeszłością. Tak jak nikt nie zdaje sobie sprawy, że jego życie rodzinne podporządkowane jest jednej dacie – 7 października, dniu urodzin Himmlera. Pomijając wierność zbrodniczej ideologii, nikt nie podejrzewa, że relacje między rodzeństwem naznaczone są perwersją, wszelkimi możliwymi patologiami,  z pedofilią i kazirodztwem włącznie.

Zjadliwie i z demaskatorską pasją rozlicza się Bernhard z przemilczaną historią, która odciska piętna na współczesności. Historia drugiej wojny jest tu jednak pretekstem do refleksji na temat zbrodniczych idei, które wciąż odradzają się w rozmaitych zakątkach świata, prowadząc do kolejnych eksplozji okrucieństwa.

Kiedy i gdzie grają

Gdzie aktualnie grają w teatrze spektakl Przed odejściem w stan spoczynku_teatr_jaracza_lodz (Teatr im. S. Jaracza, Łódź). Sprawdź seanse.
 • Teatr im. S. Jaracza, ul. Kilińskiego 45, Łódź
  wtorek, 30 stycznia: 19:00
  środa, 31 stycznia: 19:00

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Przed odejściem w stan spoczynku_teatr_jaracza_lodz (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).

Twórcy spektaklu

Obsada spektaklu

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Przed odejściem w stan spoczynku_teatr_jaracza_lodz.

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Przed odejściem w stan spoczynku_teatr_jaracza_lodz (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Przed odejściem w stan spoczynku_teatr_jaracza_lodz (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Przed odejściem w stan spoczynku_teatr_jaracza_lodz (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).
 • Re: niezrozumiały ciężar sztuki [0]
  Odpowiedź na: niezrozumiały ciężar sztuki
  Piotr
  2011-04-15 14:15:22
  Też byłem na tym spektaklu i zgadzam się z poprzednikiem. Nie można mieć pretensji co do gry aktorskiej ale tak ciężką gatunkowo sztukę to można włączyć w jakieś warsztaty aktorskie a nie prezentować ją ludziom. Ciężka tematyka, nieciekawa scenografia i brak wyrazu to chyba największe zarzuty. Sztuka jest po prostu nudna i nie można jej opuścić w trakcie gdy już człowiek się rozczaruje bo trzeba by było iść pomiędzy aktorami. Widać Jaracz przemyślał sprawę, że w takich warunkach organizuje sztukę bo tak to kto wie, może by większa część widowni wyszła po kwadransie a tak muszą ludziska siedzieć półtorej godziny i zadawać sobie pytania: o co tu chodzi, co ja tu robię i kiedy będę mógł stąd wyjść??? Słabiutko, nie warto wydawać pieniążków na tę sztukę, Jaracz ma wiele innych o niebo lepszych
 • niezrozumiały ciężar sztuki [1]
  Andrzej
  2011-04-11 16:03:11
  Witam Wczoraj byłem w teatrze na tej sztuce. Te recenzje są pisane przez ludzi, którzy żyją w swoim świecie. Spektakl od początku jest niejasny, zagmatwany, odpychający, pod każdym względem (również scenerii, nam wystawiono go w jakiejś klitce), niezrozumiały, nie wiadomo do czego zmierza itp. W dodatku po około 90 minutach ogłoszono przerwę, duża, podkreślam, duża część ludzi wyszła, a po tej przerwie spektakl trwał może pół godziny i tak jak był niejasny do przerwy tak niejasnym pozostał po przerwie. Moim zdaniem lepiej poszukać czegoś innego na wieczór niedzielny, przed odejściem w stan odpoczynku przed zaczynającym się weekendem. SZKODA CZASU, ODRADZAM
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Kozyra i Wojewódzki wystąpią w jednym spektaklu?
Kozyra i Wojewódzki wystąpią w jednym spektaklu?

Michał Żebrowsk,i, dyrektor warszawskiego Teatru 6. Piętro uparł się, by w jego teatrze wystąpili... skonfliktowani ze sobą jurorzy muzycznych show stacji TVN.

Ewelina Marciniak laureatką Paszportów Polityki 2015 w kategorii Teatr
Ewelina Marciniak laureatką Paszportów Polityki 2015 w kategorii Teatr

Ewelina Marciniak została laureatką Paszportów Polityki w kategorii Teatr. Wyróżniono ją "za pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru".

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!