Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Toksyczne relacje, próba wpasowania się w społeczne ramy i sprostania rodzicielskim oczekiwaniom. Premiera „Szklanej Menażerii” Tenneesee Williamsa w nowoczesnym przekładzie Jacka Poniedziałka i reżyserii debiutującego Pawła Paczesnego w sobotę w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Po dobrze przyjętych przez publiczność pokazach przedpremierowych oraz premierze regionalnej w Bełchatowie, przyszedł czas premiery na rodzimej scenie. Autobiograficzny dramat autora stał się inspiracją dla zbiorowej pracy reżysera Pawła Paczesnego oraz obsady przedstawienia (Urszula Gryczewska, Natalia Klepacka, Mikołaj Chroboczek, Krystian Pesta

– Spektakl jest opowieścią o rodzinie, o blaskach i cieniach tej „instytucji”. Bohaterowie wiedzą jak wiele dla siebie znaczą. Walczą o to by być rodziną, jednak okoliczności im to uniemożliwiają – mówi reżyser spektaklu.

Chociaż sztuka powstała w latach 40-tych ubiegłego wieku, nadal jest uważana za jedno z najlepszych dzieł teatralnych Tenneesee Williamsa, która przyniosła mu nieprawdopodobny rozgłos. Przekład Jacka Poniedziałka nadaje jej dodatkowo lekkości i współczesnego rysu. „Szklana Menażeria” to kolejny już spektakl, który powstał w ramach w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich ProScenium.

– Ten projekt pozwala zespołowi aktorskiemu na realizację własnych pomysłów teatralnych. Nasi aktorzy mogą się sprawdzić w roli twórców i dzięki temu pokazać co ich interesuje w teatrze, ale też w życiu, tworząc własną wypowiedź sceniczną – mówi Michał Chorosiński, dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

Tekst dramatu jest aktualnym komentarzem do życia współczesnych rodzin i trudnych wewnętrznych relacji, przy podszytej czułością złożoności każdego z bohaterów. W świecie ograniczonym do ciasnego mieszkania i dusznej atmosfery rodzinnych niesnasek, przestrzeń domowego ogniska przestaje być wypełniona ciepłem i spokojem. Pełna wewnętrznych przeciwności i zapatrzona w przeszłość matka Amanda mieszka razem z wrażliwą i introwertyczną córką Laurą oraz  synem Tomem, niespełnionym artystą pracującym w hurtowni. Przytłoczony wizją konieczności zajęcia się starzejącą matką Tom powoli dojrzewa do buntu i chęci ucieczki z domowego gniazda. Chęć zeswatania Laury z Jimem, kolegą Toma, zaogni tylko atmosferę i będzie kolejnym krokiem do podjęcia nieodwracalnych życiowo decyzji dla całej rodziny.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu Szklana Menażeria (Teatr im. S. Jaracza, Łódź): reżyseria.

Twórcy spektaklu

Paweł Paczesny Paweł Paczesny Reżyser

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Szklana Menażeria.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Szklana Menażeria (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Szklana Menażeria (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Szklana Menażeria (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Szklana Menażeria (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).
Polecamy
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Alien The Play
Studenci zaprezentowali spektakl inspirowany "Obcym" [WIDEO]

Przedstawienie postanowiła zobaczyć sama Sigourney Weaver, która zaskoczyła studentów za kulisami.

Osy - spektakl
Dorociński, Boczarska i Chojnacki w spektaklu "Osy" w Och-Teatrze

To błyskotliwa, niezwykle przejmująca komedia o nietypowej strukturze.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.