Spektakle, przedstawienia
plakatcf8fd7049b2232f9c67252299e7dc518.jpg

Śmierć pięknych saren

Ocena:

Opis spektaklu

Ota Pavel to czeski pisarz żydowskiego pochodzenia. Urodził się w Pradze w roku 1930. Śmierć pięknych saren stanowi niewielki objętościowo zbiór jego opowiadań. Napisał go na dwa lata przed śmiercią, która nastąpiła w 1973 roku. Ma on charakter autobiograficzny. Ukazuje okres dzieciństwa oraz wczesnej młodości artysty. Pomimo że swoje piętno odcisnęła na nich druga wojna światowa, Pavel portretuje je w sposób wypełniony humorem, nostalgią, a nade wszystko miłością do ludzi i wiarą w człowieka. Jest w Śmierci pięknych saren sporo goryczy, jest smutek, strach, niepewność jutra. Ale jest też pocieszenie. Pavel potrafi znaleźć je, w pewnym sensie wyrwać z koszmaru, jaki kazała mu przeżyć na jawie, okrutna historia dwudziestego stulecia, i przekazać w formie poetyckiej wizji. W niej to prostolinijność, rodzaj dziecięcej naiwności, poczciwość charakteryzujące jego bohaterów zwyciężają nad złem, okrucieństwem, nienawiścią. Nawet jeżeli te ostatnie tryumfują w realnym świecie, to w sercach, zdaje się mówić Pavel, panować powinna, i niekiedy faktycznie panuje, niewinność. W sercach sportretowanych przez niego w Śmierci pięknych saren ludzi na pewno.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu Śmierć pięknych saren (Teatr im. S. Jaracza, Łódź): reżyseria.

Twórcy spektaklu

Jan Szurmiej Jan Szurmiej Reżyser

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Śmierć pięknych saren.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Śmierć pięknych saren (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Śmierć pięknych saren (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Śmierć pięknych saren (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Śmierć pięknych saren (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

Dziwaczki - spektakl
Natasza Sołtanowicz o polskich "Dziwaczkach" w Awinionie [WYWIAD]

Jak stworzyć niezależną grupę teatralną i wyjechać z autorskim spektaklem na największy festiwal teatralny na świecie? One tego dokonały!