Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na przedstawienie komedii muzycznej „Porwanie Sabinek". Dzieło to, napisane pod koniec XIX wieku przez Franza Schönthana, w roku 1938 przetłumaczył, a właściwie napisał na nowo, wielki Julian Tuwim.

Tuwim, znany poeta i tłumacz, był też autorem adaptacji teatralnych (choćby noweli „Płaszcz" M. Gogola czy wodewilu „Żołnierz królowej Madagaskaru" S. Dobrzańskiego). Pisał także libretta operetkowe, utwory estradowe i kabaretowe, teksty szopek politycznych, piosenki, skecze i monologi, w których stworzył galerię niezwykle plastycznych i zabawnych postaci. Dzieła te charakteryzuje słynny Tuwimowski dowcip połączony z liryzmem, pure nonsens, swobodny i żywy dialog, szybka i zręcznie prowadzona akcja. Ten rodzaj twórczości poety, mało znany współczesnemu pokoleniu widzów, mamy okazję poznać, oglądając „Porwanie Sabinek".

Profesor języków starożytnych Paweł Owidowicz w latach młodości napisał sztukę, opartą  na legendarnym epizodzie z historii starożytnego Rzymu. Pewnego dnia spotyka dyrektora wędrownego teatru, Leonarda Strzygę-Strzyckiego. Ten proponuje wystawienie odnalezionej sztuki, rozsnuwając przed prowincjuszem wizję oszałamiającego sukcesu, jaki niewątpliwie odniesie spektakl. Safandułowaty profesor ulega namowom, a wtedy niespodziewanie z Krynicy powraca żona profesora, która jest zagorzałym wrogiem teatru i sprawy, jak to w komedii, zaczynają się komplikować. Również jak na komedię sytuacyjną przystało, w ten wątek wplecione są kolejne; dwie córki profesorostwa też mają swoje problemy: młodsza Anulka przeżywa płomienną „miłość z przeszkodami", starsza Madzia ciągle podejrzewa swojego męża Karola o romanse. Katastrofa wisi w powietrzu...

Tuwimowskie adaptacje XIX-wiecznych komedii, adaptacje bardzo gruntowne, z ogromnymi partiami pisanymi od nowa i piosenkami, przedłużyły ich żywot na scenach polskich niemal o cały wiek. W adaptacji „Porwania Sabinek" piosenki odgrywają znaczącą rolę. Są to m.in. dawne szlagiey: Przyjechał teatr, teatr, w to mi graj, Trzeba miłości nam, Jak to miło w wieczór bywa.

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Porwanie Sabinek.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Porwanie Sabinek (Teatr Muzyczny, Łódź).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Porwanie Sabinek (Teatr Muzyczny, Łódź).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Porwanie Sabinek (Teatr Muzyczny, Łódź).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Porwanie Sabinek (Teatr Muzyczny, Łódź).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
4. konkurs Animatus
Rusza 4. edycja konkursu "Animatus"

Startuje Międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej.

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Teatr Polski we Wrocławiu przedstawia spektakl online "Kaligula" [FOTO]

Przedstawienie w reżyserii Roberta Czechowskiego zobaczyć będzie można już 26 i 27 marca!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.