Spektakle, przedstawienia
plakat0b7dfeeb9d89c2ace7cda1ce2d567b39.jpg

Dobrze ułożony młodzieniec

Ocena:

Opis spektaklu

Inspirowany międzywojenną historią łodzianina Eugeniusza Steinbarta spektakl porusza na wskroś współczesny temat nienormatywności płciowej i jej społecznego odbioru.

Jest opowieścią o próbie ucieczki z opresyjnego systemu społecznego, w którym role są określone sztywno i narzucone raz na zawsze; historią niezgody wobec bezradności, bierności i postępowania wbrew sobie; wyrazem buntu przeciwko życiu w roli kobiety, która wcale się kobietą nie czuje; manifestem odwagi do życia na własnych warunkach – bez binarnych podziałów, kategorii i wlewania ciał w foremki.

Łódź usłyszała po raz pierwszy nazwisko Steinbart w 1934 roku, kiedy z okna na trzecim piętrze kamienicy przy ulicy Nawrot 64 wyskoczył młody mężczyzna. Lekarz pogotowia, który reanimował młodzieńca, ze zdziwieniem orzekł, że pod kostiumem mężczyzny ukrywa się krótko ostrzyżona najprawdziwsza kobieta*. Niedoszła samobójczyni w stanie krytycznym została przewieziona do szpitala, a prasa spekulowała na temat jej motywacji, czekając aż odzyska przytomność.

W jakim celu Sztajnbartówna przedzierzgnęła się w mężczyznę nie stwierdzono. Wiadomo natomiast, że Eugeniusz był bezdomny, cieszył się opinią dobrze ułożonego młodzieńca, miał narzeczoną, a w szpitalnym oddziale kobiecym poznał swoją przyszłą żonę Czesławę Zaleśną.

Po raz drugi nazwisko Steinbart trafiło na pierwsze strony gazet – tym razem już w całej Polsce – kiedy w czerwcu 1938 roku rozpoczął się proces młodej kobiety wyglądającej zupełnie jak mężczyzna. Oskarżona, posługując się aktem urodzenia kuzyna Eugeniusza Steinbarta, nie tylko podejmowała różne prace, ale także wstąpiła w związek małżeński i (oficjalnie) dochowała się dziecka. Sprawa wyszła na jaw, kiedy doniesienie przeciwko niej złożył znajomy Joanny Ogrodnik – kobiety wyznaczonej przez brata Eugenii na opiekunkę zostawionego siostrze spadku. Uznana za winną, w styczniu 1939 roku Eugenia Steinbart trafiła do więzienia.

Eugenia czy Eugeniusz? Twórcy spektaklu mówią o Eugeniuszu i używają męskich zaimków – w końcu tak identyfikował się bohater. Postronni mówią o Eugenii, bo tak oznaczono płeć przy urodzeniu, a międzywojenne społeczeństwo nie było gotowe zaakceptować indywidualnych wyborów w tej kwestii, choć media pisały o sprawie z ciekawością raczej niż z oburzeniem.

Co się stało z Eugeniuszem podczas wojny i po jej zakończeniu? W jakiej roli płciowej postanowił kontynuować życie? W jakim ciele odnalazłby się dziś? W jakim kraju? W jakim mieście? Czy w Łodzi?

To tutaj przy ulicy Częstochowskiej mieścił się zakład produkujący protezy prącia. To tu Anna Grodzka, kiedy była posłanką, chciała utworzyć centrum dla dzieci i młodzieży cierpiących z powodu dysforii płciowej, gdzie mogłyby otrzymać wsparcie lekarzy, psychiatrów, psychologów i seksuologów, uzyskać diagnozę i szybką pomoc. To łódzki szpital im. Barlickiego był w latach 90. jedynym w kraju i jednym z dwóch w Europie Wschodniej, gdzie przeprowadzano operacje uzgodnienia płci, a później – wykonywano ich najwięcej. Może to w Łodzi te procedury znowu będą całkowicie bezpłatne?

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu Dobrze ułożony młodzieniec (Teatr Nowy, Łódź): reżyseria.

Twórcy spektaklu

Wiktor Rubin Wiktor Rubin Reżyser

Recenzje, wiadomości

Przeczytaj recenzje, wiadomości i ciekawostki związane ze spektaklem Dobrze ułożony młodzieniec (Teatr Nowy, Łódź).
Dobrze ułoÅźony młodzieniec
Próby do "Dobrze ułożonego młodzieńca" w Teatrze Nowym w Łodzi Łódź

Spektakl, sięgający do międzywojennej historii Eugeniusza Steinbarta, porusza temat nienormatywności płciowej.

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Dobrze ułożony młodzieniec.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Dobrze ułożony młodzieniec (Teatr Nowy, Łódź).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Dobrze ułożony młodzieniec (Teatr Nowy, Łódź).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Dobrze ułożony młodzieniec (Teatr Nowy, Łódź).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Cirque du Soleil - Behind the Curtain
Cirque du Soleil zaprasza za kulisty widowiskowych spektakli [WIDEO]

Zobaczcie cały proces tworzenia wybranych programów Cirque du Soleil.

Las - Psychoteatr
Las - recenzja pscychomonodramatu

Oceniamy muzyczny monodram Angeliki Pytel z "Psychoteatru".

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.