Dzieje się - Teatr

Teatr Nowy i Szkoła Filmowa w Łodzi ruszają ze wspólnym projektem

2023-01-18 11:41:39 | Łódź

Nowe odczytanie dziedzictwa Szkoły Filmowej w Łodzi poprzez dialog między twórcami i twórczyniami z różnych pokoleń oraz ich pracami, między medium filmu i medium teatru – taki zamysł towarzyszy cyklowi warsztatów „Światoobrazy”, których pierwsza edycja pod hasłem „Źli chłopcy, złe dziewczyny” rozpoczęła się w poniedziałek w Teatrze Nowym.

ŚwiatoobrazyW ramach projektu młodzi twórcy i twórczynie teatru będą rewidować, rekonstruować i remiksować filmowe kanony – dzieła absolwentów i absolwentek Szkoły Filmowej w Łodzi, by raz jeszcze tchnąć życie w niegdyś rewolucyjne i buntownicze, a dziś nieco zakurzone diagnozy rzeczywistości swoich zawodowych poprzedników i poprzedniczek. Co z nich nadal rezonuje w młodych ludziach? Co jest częścią ich tożsamości, a co nie mieści się we współczesnych światoobrazach?

Projekt jest twórczym laboratorium wymiany umiejętności, narzędzi i doświadczeń, próbą tworzenia nowych połączeń – mówi Mira Mańka, reżyserka i dramaturżka, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych i laureatka Grand Prix Koszalińskich Spotkań Młodych 2022 za najlepszą reżyserię. – Ma promować współpracę osób o różnych afiliacjach, przekonaniach i estetykach, która dotychczas była realizowana w znacznie mniejszym stopniu. To wspaniale, że Szkoła Filmowa w Łodzi działa razem z Teatrem Nowym, tworząc przestrzeń nieoczywistych teatralnych spotkań.

W ramach pierwszej edycji warsztatów reżyserki – wspomniana Mira Mańka oraz Anna Obszańska (AST) i Ewa Galica (Akademia Teatralna w Warszawie) biorą na warsztat debiutanckie dzieła Witolda Leszczyńskiego: „Żywot Mateusza”, Marcela Łozińskiego: „Na skrzydłach”, Barbary Sass: „Bez miłości” i Wojciecha Smarzowskiego: „Małżowinę”.

We współpracy z aktorami i aktorkami z Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi młode twórczynie teatru analizują sposoby budowania pierwszych samodzielnych wypowiedzi artystycznych, narzędzia prowadzenia opowieści, wybory tematów i środków realizacji. Poddają analizie wizje pokoleń wyrosłych ze Szkoły Filmowej w Łodzi, które na zawsze ukształtowały obraz Polski i polskiego filmu w kraju i za granicą.

Tytuł pierwszej edycji warsztatów nawiązuje do „Złego chłopca” – tytułu studenckiej etiudy innego wybitnego absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi, Andrzeja Wajdy – uczestnicy i uczestniczki przyglądają się bowiem również temu, czym owocuje spotkanie kobiet-reżyserek z mocnym, męskim, na różnych poziomach brutalnym reżyserskim kinem; stereotypowa konfrontacja męskiej siły i kobiecej delikatności staje się tu przestrzenią negocjacji zastanego porządku.

Finałem warsztatów będą zaplanowane na niedzielę 22 stycznia na godz. 18.00 otwarte dla publiczności pokazy pracy w procesie, składające się na rodzaj instalacji artystycznej, prezentowane w foyer, malarni i na Małej Scenie Teatru Nowego.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Światoobrazy, Łodź teatr, warsztaty filmowe, 2023
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wszyscy jesteśmy dziwni
"Wszyscy jesteśmy dziwni" z nagrodą Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

Dla Olgi Ciężkowskiej, studentki krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, spektakl ten był reżyserskim debiutem.

Ruscy, Teatr WybrzeÅźe
Spektakle za 10zł na platformie VOD Teatru Wybrzeże

Cztery przedstawienia do zobaczenia bez wychodzenia z domu.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.