Dzieje się - Teatr

''Ciemność. To co jest ukryte'' - tajemnice mroku odsłania Teatr CHOREA

2018-04-12 10:20:24 | Łódź

Ciemność niepokoi, ale też fascynuje człowieka. Trudno racjonalnie odpowiedzieć na pytanie, czym jest i co w sobie zawiera. Teatr CHOREA postanowił zgłębić temat na gruncie sztuki. Tancerze i aktorzy poszukują, odkrywają, uczą się rozumieć. Efekty będziemy mogli zobaczyć już 12 maja 2018 w spektaklu „Ciemność. To co jest ukryte” na scenie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi.

CiemnośćTeatr CHOREA o ciemności - różne sposoby pojmowania

Po każdym dniu przychodzi noc - ciemność jest naturalną częścią naszego życia. Można się jej bać, można być jej ciekawym. I tak też można od niej uciekać albo można do niej dążyć. Artyści Teatru CHOREA wybierają tę drugą drogę, wychodząc ciemności naprzeciw. Wszyscy czasem poruszamy się po omacku. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest: myśleć, czuć… doświadczać życia bez światła? Co słyszysz, gdzie wtedy się znajdujesz? Czy ciemność jest czymś zewnętrznym, czy też tkwi wewnątrz nas? Na te pytania od wieków starają się odpowiadać nauka, sztuka i filozofia. Być może dopiero ich połączenie pozwoli dotrzeć do esencji zjawiska.

Spektakl Teatru CHOREA opiera się zatem na kilku różnych filarach. Aktorzy badają mrok poprzez cielesność, eksplorując przestrzeń na wiele sposobów w tańcu współczesnym, ludowym i kontakt improwizacji. Ale doświadczenie zmysłowe nie sprowadza się tylko do ruchu. Sensualizm projektu wzmocnią efekty audiowizualne - przede wszystkim dźwięk, a więc muzyka na żywo. Warstwę werbalną tworzą fragmenty dzieł literackich, m.in. Adama Mickiewicza, Stanisława Grochowiaka, Anny Lyndsey, a także autorskie teksty samych aktorów. Intuicja, przeczucia i wrażenia przybliżają nas do istoty tematu, ale nie możemy zapominać też o poznaniu rozumowym. W spektaklu znajdziemy odniesienia do prac naukowych takich myślicieli jak Michał Heller, Carl Sagan, Lisa Randall, Dave Goldberg czy Jeff Blomquist. Czy tak wielostronne podejście do zagadnienia rozjaśni nam tajemnice ciemności?

Wyjątkowi twórcy spektaklu

Metody pracy twórczej są interesujące, ale najważniejsze są okoliczności, w jakich powstawał spektakl. Teatr CHOREA to zespół ambitnych i zaangażowanych osób, które w swoich działaniach wychodzą poza schematyzm sztuki komercyjnej, kontestując powszechnie przyjmowane wzorce oraz ideały. Co istotne, starają się przy tym dotykać także wartości innych niż estetyczne. Projekt „Ciemność. To co jest ukryte” artyści realizują przy współpracy z osobami niewidomymi i słabowidzącymi. Dzięki temu widz ma okazję zobaczyć lub przynajmniej wyobrazić sobie, jak wygląda ciemność oczami kogoś, kto ogląda ją na co dzień. Poza tym projekt ma też znaczenie społeczne – jest kolejnym krokiem ku integracji środowisk marginalizowanych i narażonych na wykluczenie. Spektakl w reżyserii i choreografii Janusza Adama Biedrzyckiego i Magdaleny Paszkiewicz obejrzymy 12 maja w Fabryce Sztuki w Łodzi.

MP/ip

fot. materiały prasowe / Harmony Art

Słowa kluczowe: sztuka, spektakl, taniec, Łódź, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Eufolia / Ambulo
Weekend dla studenta! Zobacz spektakl "Eufolia / Ambulo" w Operze Wrocławskiej

W ten weekend na studentów czeka obniżka ceny biletów.

Laura Breszka
Gwiazdy na premierze spektaklu "Cud" [FOTO]

W warszawskim Teatrze Capitol odbyła się premiera najnowszej komedii. Zobaczcie zdjęcia!

Dokręcanie śruby
Polskie "Dokręcanie śruby" na festiwalu operowym w Sankt Petersburgu

Spektakl zostanie pokazany rosyjskiej publiczności.

Polecamy
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Ostatnio dodane
Eufolia / Ambulo
Weekend dla studenta! Zobacz spektakl "Eufolia / Ambulo" w Operze Wrocławskiej

W ten weekend na studentów czeka obniżka ceny biletów.

Laura Breszka
Gwiazdy na premierze spektaklu "Cud" [FOTO]

W warszawskim Teatrze Capitol odbyła się premiera najnowszej komedii. Zobaczcie zdjęcia!

Konkurs Ziaja