Dzieje się - Teatr

"Bramy raju" otworzą sezon w Jaraczu

2009-08-31 12:09:51 | Łódź
 Sezon teatralny 2009/2010 w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi rozpocznie się już 13 września. Na otwarcie przygotowany został spektakl "Bramy raju" Jerzego Andrzejewskiego w reż. Małgorzaty Bogajewskiej.

"Bramy raju" oparte są na temacie średniowiecznej krucjaty dziecięcej, zwołanej przez pasterza Jakuba z Cloyes w intencji uwolnienia Grobu Pańskiego spod panowania niewiernych. Gwarancją sukcesu młodych krzyżowców ma być ich niewinność. Zmierzając do celu odbywają spowiedź. Wynika z niej, że religijna idea wyprawy jest wielką mistyfikacją. Uczestników krucjaty łączy nie tylko chęć oswobodzenia Grobu Chrystusa, ale także skomplikowane więzy uczuciowe i tęsknoty erotyczne. Głównym powodem wydarzeń jest nieodwzajemniona miłość.

W "Bramach raju" nie chodzi o  rekonstrukcje historii, lecz o pokazanie uniwersalnych, ponadczasowych mechanizmów rządzących ludźmi i ich zachowaniami.

To już trzecia realizacja Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Wcześniej wyreżyserowała tu wielokrotnie nagradzane, tłumnie odwiedzane przez widzów spektakle: "Osaczeni" Władimira Zujewa oraz "Zszywanie" Anthony'ego Neilsona.
AP
Słowa kluczowe: teatr im. Stefana Jaracza "bramy raju" małgorzata bogajewska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Oglądałem BRAMY RAJU [0]
    Bogumił Pijanowski
    2009-10-15 16:50:15
    Podobno Jerzy Andrzejewski w powieści BRAMY RAJU pragnął rozliczać się ze swych błędów. Trudno w to uwierzyć, zwłaszcza, że ta próba neguje istnienie idei, a i Boga wreszcie. Bóg ma być zlepkiem naszych pragnień i nie jest niezależnym bytem. Wszyscy są grzeszni. Skoro tak, to mamy prawo żądać od tego Boga, w którego istnienie wątpimy, absolutnego rozgrzeszenia. Pokrętna to interpretacja grzechu. Spektakl warto zobaczyć, choćby po to, aby polemizować z jego przesłaniem. Aktorstwo wykonawców oceniam bardzo wysoko. Potrafią ronić autentyczne łzy i są bardzo wiarogodni w realizacji postawionych przed nimi zadań. Z radością zobaczyłem też w epizodycznej scenie Ewę Karaśkiewicz, bo wszyscy pamiętamy ją, jako czołową solistkę Opery Bytomskiej i Teatru Wielkiego w Łodzi. Nawet w tak maleńkiej roli, jak ta jest wspaniała. Szokujące ubarwianie spektaklu scenami balansującymi na granicy przyzwoitości, obsesyjne traktowanie seksu, jako największego ze wszystkich grzechów powoduje, że można pogubić się z przesłaniem sztuki. Zapewne chodzi o to, aby zwabiać widzów spragnionych golizny i sprośności. Widzowie nie zauważają przez to najważniejszego przesłania widowiska, a moim skromnym zdaniem jest to lansowanie moralnego relatywizmu. 14.10.2009 Bogumił Pijanowski
Zobacz także
Polecamy
Piloci - musical online
Przebojowy musical "Piloci" można już zobaczyć online

Jeden z największych hitów Teatru Muzycznego Roma do zobaczenia na VOD.

Ruscy, Teatr WybrzeÅźe
Spektakle za 10zł na platformie VOD Teatru Wybrzeże

Cztery przedstawienia do zobaczenia bez wychodzenia z domu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Tajemniczy ogrÃłd
"Tajemniczy ogród" nadchodzącym spektaklem Teatru Nowego w Łodzi Łódź

Premiera została zaplanowana na połowę maja.