Sztuka
Michał Czuba. Gest natury

Michał Czuba. Gest natury

  • 2021-03-12, , godzina 18:00, do 2021-04-10
  • Galeria Imaginarium, ul. Traugutta 18, Łódź

Opis

Michał Czuba
„Gest natury”

12 III – 10 IV 2021
wernisaż: 12 marca 2021, godz. 18.00

oprowadzanie: 20 III 2021, godz. 17.00
oprowadzanie online: 27 III 2021 FB ŁDK

Gest Natury
Jeśli patrzysz na kogoś lub na coś co Cię absolutnie zachwyca, porywa, inspiruje, to pamiętaj, że patrzysz na niezrealizowany aspekt samego siebie. Dzięki obserwacji jesteśmy w stanie stworzyć jakąś opowieść, może być to słonecznik usychający w polu, powykręcane gałęzie drzew czy śpiew ptaków, tak po prostu. Realizacja samego siebie wymaga cierpliwości, odpowiedniego miejsca, które posłuży do kontemplacji własnych myśli, do zderzenia rzeczywistości z własnymi wspomnieniami. Ta opowieść składa się z wielu momentów, potęgujących nasze zmysły: zapach powietrza, kolor drzewa, słońca, łąki. Być uczestnikiem własnej opowieści to doskonały moment na zaczęcie malowania, na stworzenie czegoś inspirującego, nowego.

Dzięki wspomnieniom kojarzymy, potęgujemy zmysły, różnice. Dla większości ludzi ładna pogoda jest wtedy gdy świeci słońce, a co z deszczową pogodą, deszcz jest przecież świetną porą na opowieść. Tą opowieść nosi każdy w sobie, każdy swoją odrębną i to jest piękne. Jako goście tej planety możemy czerpać z jej natury, własnych doświadczeń, z wnętrza ziemi. Malarz jest interpretatorem świata, jest dla mnie przewodnikiem, często samego siebie. Obraz ma możliwość wprowadzenia nas do niego, stwarza nowe bodźce, nowe zjawiska zaczerpnięte ze świata widzialnego, rzeczywistego, tego z przeszłości, tego z przyszłości i tego z tu i teraz.

Gdy maluję, to opowiadam, traktuję je jako pocztówkę z przeszłości o przyszłości, o tu  i teraz. Świat się zmienia, kiedyś myślałem, że znika, lecz to nie prawda, to niemożliwe. On przemawia, nabiera znaczenia, to energia, która jest istotą świadomości, żywicielem duszy, pokarmem wrażliwości. Za pomocą malarstwa porozumiewam się z Państwem, przemawiam, nie głosząc żadnych prawd, lecz przedstawiając własne odczucia: to co czuje, to co myślę, to co uważam, te rozmaite rzeczy, które składają się na prawdę o sobie samym, o swoim wnętrzu.

Gesty są ukłonem artysty w stronę natury, domu, z którego pochodzimy, który nam został dany w jednej formie. Te obrazy powstały z miłości, z miłości do życia i śmierci. Ponieważ miłość to nie tylko kochanie, to również szacunek, akceptacja, zrozumienie, empatia, a śmierć tak jak i miłość jest końcem i początkiem czegoś nowego. (Michał Czuba)

Ostatnio dodane
projektowanie grafiki laptop
Twórcy memów też mają prawa autorskie. Gdzie leży granica modyfikacji?

Wszechobecne memy czy muzyka oparta na samplingu to też twórczość podlegająca prawu autorskiemu.

Rycerz wśrÃłd kwiatÃłw
"Rycerz wśród kwiatów" - monumentalny pastel na początek wiosny

Dzieło Leona Wyczółkowskiego łączy wątek rozkwitu przyrody z treściami symbolicznymi.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.