Dzieje się - Sztuka

X - prezentacja instalacji rozpoczyna festiwal Łódź Czterech Kultur

2017-09-11 09:23:15 | Łódź

Cztery maszty, opasane ogromną żółtą wstęgą, a na niej cytaty z „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima. Od dziś możemy na Starym Rynku oglądać pierwszą część instalacji „X” Roberta Rumasa. Całość dzieła, z jego naziemnymi elementami zobaczymy 13 września, w dniu urodzin Juliana Tuwima. Prezentacja instalacji rozpoczęła tegoroczną edycję festiwalu Łódź Czterech Kultur.

x

Robert Rumas, autor obiektów i interwencji miejskich, a także kurator oraz scenograf w swojej twórczości najczęściej podejmuje problem współczesnej tożsamości polskiego społeczeństwa. Prace prezentował w znaczących europejskich galeriach: Kunsthalle w Wiedniu i Berlinie, Kunst-und Ausstellungshale w Bonn, Moderna Musset w Sztokholmie, Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie, Hamburgu i Bohum. Był obecny także w polskich galeriach: „Zachęcie”, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi czy Muzeum Narodowym w Warszawie. Często wychodzi poza mury galerii i muzeów, tworząc interwencje i obserwując reakcje na nie. Dla festiwalu Łódź Czterech Kultur stworzył autorską instalację nawiązującą do historii miasta.

 – Koncepcja zainspirowana została archiwalnymi fotografiami, prezentującymi prowadzący do getta most dla pieszych nad ul. Zgierską przy Starym Rynku oraz poematem Juliana Tuwima „Kwiaty Polskie” – mówi Robert Rumas. – Realizacja będzie dygresją do polskich mitów wielkości oraz tematu uchodźctwa i segregacji ludzi. Znaczenia, którymi wypełniona jest zaproponowana przeze mnie instalacja, wybrzmią w pełni w kontekście Rynku i jego historii, tajemnicy i pytania o przyszłość, gdy powstanie naziemna część instalacji – wyjaśnia.

W tej chwili oglądać możemy „powietrzną część”. Na gigantycznej, szerokiej na metr żółtej wstędze, opasującej cztery maszty o wysokości szesnastu metrów, a umiejscowione w rogach rynku, odczytać możemy hasła-cytaty z „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima: „My country is my home. Ojczyzna Jest moim domem. Mnie w udziele. Dom polski przypadł. To – ojczyzna, A inne kraje są hotele”. Na wewnętrznych wstęgach, układających się w tytułowy „X” czytamy natomiast „Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość, sprawiedliwość”. 

Także w „X” ułoży się naziemna część instalacji, którą zobaczymy we wtorek, 13 września. Konstrukcja złożona z korytarzy, będących jednocześnie pomostami, zachęcać będzie do tego, by się na nią wspiąć, albo wejść do jej wnętrza, otwierając kolejne drzwi. W realizacji drugiej części instalacji artysta wykorzystał 16 par żółtych drzwi Porta Metal Solid.

Drzwi zostały przygotowane na specjalne zamówienie, zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi autora. Będą to drzwi stalowe, w nietypowych wymiarach i zupełnie wyjątkowym kolorze spoza standardowej oferty. Choćby z tego powodu trudno będzie przejść obok nich obojętnie i z pewnością będą zachęcać do bezpośredniego kontaktu z dziełem Roberta Rumasa – komentuje Renata Szymańska, Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej Porta KMI Poland.

To nie pierwsze spotkanie Roberta Rumasa z łódzką publicznością. W akcji „Kwadrans dla miasta Łodzi" w 2002 roku uruchomił nieczynny zegar na bramie dawnej fabryki Izraela Poznańskiego – jednocześnie podarował mieszkańcom „wyłom w czasie rzeczywistym”, bo zegar spieszył się o 15 minut. Z kolei w 2012 roku jako scenograf i projektant organizacji przestrzeni współtworzył głośną inscenizację powieści Józefa Rotha „Hotel Savoy”, odgrywaną w zaadoptowanej do tego celu scenerii łódzkiego Hotelu „Savoy”. Tym razem zmieni oblicze łódzkiego Starego Rynku, który stanie się ważnym punktem na mapie Festiwalu Łódź Czterech Kultur, a już jutro sceną dla plenerowych koncertów i rodzinnych aktywności.

Wszystkie wydarzenia tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur łączy wspólne hasło: „Alfabet Dialogu”, odwołujące się do rozpisania na nowo opowieści o nowoczesnym i otwartym mieście, czerpiącym siłę z różnorodności i wielokulturowości. Bo przecież Festiwal Łódź Czterech Kultur jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, powstałego w 2002 roku z inicjatywy Witolda Knychalskiego i nawiązuje do czterech kultur, które wywarły wpływ na rozwój Łodzi. Jednak nie zamyka się w przeszłości – nasze miasto dynamicznie się rozwija i zmienia. Dlatego sam festiwal jest zanurzony we współczesności, w tym, co dziś jest ważne dla mieszkańców Łodzi, Polski, Europy. Bazując na historii, jest skierowany ku przyszłości.

Wśród 52 propozycji tegorocznej edycji są premierowe spektakle i koncerty, instalacje artystyczne i interwencje w przestrzeni miejskiej, ale też spacery śladem historycznej wielokulturowości czy spotkania i rozmowy na temat tożsamości miasta. Festiwal potrwa do 17 września. Program dostępny na www.4kultury.pl.

ip

Słowa kluczowe: wydarzenie, sztuka, Robert Rumas
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Letni Festiwal Operowy
Podsumowanie Letniego Festiwalu Operowego 2018

Wydarzenie zebrało aż 8,5 tys. widzów!

Light.Move.Festival.
Instalacje Light.Move.Festival. podbijają Polskę

Mocnym punktem festiwalu są instalacje świetlne.

Sacrum Profanum 2018
Znamy program 16. edycji festiwalu Sacrum Profanum

Dni 11-17 września będą świętem niepodległej muzyki!

Polecamy
Niesamowite kozackie show
Niesamowite kozackie show

Po raz pierwszy w Polsce Show w wykonaniu Kozaków Rosji znad Donu. Już od 10 października w ośmiu miastach w Polsce swoje niesamowite show zaprezentują prawdziwi Kozacy!

Niesamowite rzeźby z... cienia (FOTO)
Niesamowite rzeźby z... cienia (FOTO)

Tim Noble i Sue Webster to para brytyjskich artystów, którzy swoje niesamowite prace wykonali za pomocą… cienia.

Ostatnio dodane
Letni Festiwal Operowy
Podsumowanie Letniego Festiwalu Operowego 2018

Wydarzenie zebrało aż 8,5 tys. widzów!

Light.Move.Festival.
Instalacje Light.Move.Festival. podbijają Polskę

Mocnym punktem festiwalu są instalacje świetlne.

Kupony i kody rabatowe