Dzieje się - Sztuka

Noc Muzeów 2013 w Łodzi (PROGRAM)

2013-05-13 14:19:14 | Łódź

W sobotni wieczór o godzinie 18.00 swoje podwoje otworzy rekordowa liczba 42 instytucji rozsianych po całym mieście.

Oprócz tradycyjnych ekspozycji udostępnionych w salach muzealnych będzie można obejrzeć wystawy w galeriach, wziąć udział w pokazach nieba w planetarium, zobaczyć etiudy studentów łódzkiej szkoły filmowej, uczestniczyć w koncertach łódzkich zespołów, ruszyć w podróż kolejką wąskotorową.

PROGRAM NOCY MUZEÓW W ŁODZI

Instytut Pamięci Narodowej
ul.Orzeszkowej
31/35
18:00 – 1:00 „KRONIKA ŁODZI”
- wydawanie pocztówek – punkt informacyjny przy bramie wejściowej
- wystawa „Kalendarium Łodzi 1939-1989. Od czterech kultur do monokultury” – hall, sala
konferencyjna, bud. „D”, czytelnia, bud. „C”. Wystawa przedstawia kalendarium najważniejszych wydarzeń politycznych, kulturalnych i gospodarczych Łodzi w półwieczu 1939-1989.
- turniej gier planszowych – sala konferencyjna, bud. „D”, godz. 20.00
- warsztaty plastyczne dla dzieci – hall przed salą konferencyjną, bud. „D”
- sprzedaż publikacji IPN – hall przed wejściem do sekretariatu, bud. „D”
- warsztaty fotografii reportażowej – czytelnia, bud. „C”, godz. 19.00 i 21.00
- prezentacja technik konserwacji i digitalizacji dokumentów archiwalnych – sala na I p., bud. „C”
- zwiedzanie archiwum historycznego IPN – magazyn, bud. „B”
- przyjmowanie wniosków – pokój przyjęć, bud. „B

IPN w Łodzi
18/19 maja 2013 r., godz. 18:00-1:00
miejsce: siedziba Oddziału IPN w Łodzi, ul. Elizy Orzeszkowej 31/35
tytuł: KRONIKA ŁODZI
•    punkt informacyjny przy bramie wejściowej
•    prezentacja wystawy „Kalendarium Łodzi 1939-1989. Od czterech kultur do monokultury” – sala konferencyjna, bud. „D”, czytelnia, bud. „C”
•    prezentacja wystawy „Na zakrętach historii. Robotnicy Łodzi 1945-1981” - dziedziniec
•    turniej gier planszowych – sala konferencyjna, bud. „D”, godz. 20.00
•    quiz wiedzy o Łodzi – sala konferencyjna, bud. „D”
•    warsztaty plastyczne dla dzieci – hall przed salą konferencyjną, bud. „D”
•    pokaz druku na sicie, możliwość wykonania nadruku na koszulce – dziedziniec
•    sprzedaż publikacji IPN – hall przed wejściem do sekretariatu, bud. „D”
•    warsztaty fotografii reportażowej – czytelnia, bud. „C”, godz. 19.00 i 21.00
•    wystawa „Historia i teczki. Z archiwum IPN w Łodzi”, prezentacja materiałów operacyjnych służb bezpieczeństwa – bud. „B”
•    zwiedzanie archiwum historycznego IPN – magazyn, bud. „B”
•    prezentacja technik konserwacji i digitalizacji dokumentów archiwalnych – sala na I p., bud. „C”
•    przyjmowanie wniosków – pokój przyjęć, bud. „B”

Miejska Galeria Sztuki - Ośrodek Propagandy Sztuki
ul. Sienkiewicza 44, Park Im. H. Sienkiewicza
18:00 – 1:00 Wystawa Magdalena Abakanowicz „Opus et fabulas”
18:00 – 1:00 Kiermasz wydawnictw, podczas którego można nabyć, po promocyjnych cenach, katalogi wystaw i publikacje wydawane przez Galerię, m.in. książkę Wasyla Kandinskiego „O duchowości w sztuce”, Roberta C. Morgana „Artysta i globalizacja” i historię Willi Leopolda Rudolfa Kindermanna autorstwa Krzysztofa Stefańskiego i Piotra Gryglewskiego.

Miejska Galeria Sztuki Galeria Re:Medium
ul. Piotrkowska 113
18:00 – 1:00 Wystawa Włodzimierz Cygan. Po-Światy – tkanina unikatowa
20:00 – 21:00 - Oprowadzanie autorskie po wystawie Włodzimierz Cygan. Po-Światy

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
pl. Wolności 14
- wystawy stałe:
archeologiczna „Przeszłość wydobyta z ziemi”
etnograficzna „ Szare jak ziemia, barwne jak pamięć”
numizmatyczna „Pieniądz na ziemiach polskich”
- wystawa czasowa Działu Widowisk Lalkowych „Świat jest teatrem lalek. Teatr Tadeusza Hołówki”
- Wystawa prac wybitnej artystki z Japonii Pani Shunko NOZAKI Mistrza Kaligrafii i międzynarodowego jurora konkursów kaligraficznych oraz warsztaty kaligrafii prowadzone przezobecną w czasie Nocy Muzeów Artystkę Panią Panią Shunko NOZAKi przygotowane przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii w Łodzi im. Prof. Ryochu UMEDY działający przy Muzeum
- Prezentacja Skansenu w Tumie „ Zagroda Łęczycka” (na planszach i makiecie). Otwarcie skansenu planowane jest na czerwiec 2013 r.
- Galeria jednego zabytku - kolejny raz eksponowanie ważnego zabytku pozyskanego przez muzealników w regionie łęczyckim
- pokaz filmów (w sali audiowizualnej:
18:00 – 21:00 bajki dla dzieci
21:00 – 1:00 - filmy z Filmowego Archiwum Historii Opowiadanej
- 22:00 - pokaz sztucznych ogni

Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK
ul. Wierzbowa 51
wystawa stała dotycząca historii komunikacji miejskiej w Łodzi; wystawa czasowa „Łódzkie tramwaje w latach 80. XX wieku” (40 zdjęć autorstwa Zbigniewa Szafrańskiego).

Muzeum Kinematografii
pl. Zwycięstwa 1
Kino Kinematograf: „W filmowym królestwie Scheiblerów”- fragmenty filmów nakręconych w pałacu Scheiblera, siedzibie Muzeum Kinematografii. Filmowe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Nowa wystawa czasowa „Ilustrując filmy. Sztuka plakatu Andrzeja Pągowskiego” - ekspozycja prezentuje ponad 300 prac pochodzących z kolekcji Muzeum Kinematografii, Galerii Plakatu Piotra Dąbrowskiego, Filmoteki Narodowej oraz prywatnych zbiorów artysty.

Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Teatralna i Telewizyjna im. Leona Schillera
ul.Targowa 61/63
Szkoła Filmowa zaprasza zwiedzających do zabytkowego budynku rektoratu. Będzie można nie tylko zrobić sobie zdjęcie na słynnych schodach, ale również obejrzeć archiwalne i najnowsze etiudy filmowe – animacje, dokumenty, fabuły, etiudy operatorskie. Na godzinę przed zamknięciem niespodzianka – pokaz specjalny zwycięzcy tegorocznego 11. Festiwalu Filmów Studenckich z Łódzkiej Szkoły Filmowej „ŁODZIĄ PO WIŚLE” Mateja Bobrika.

Se-ma-for Muzeum Animacji
ul. Targowa 1/3
Projekcje filmowe w kinie Se-ma-for:
18:00-18:30 projekcja wybranych animacji wykonanych podczas warsztatów w Se-ma-for Muzeum Animacji. 18:30-20:00 projekcja odcinków nowego serialu „Zajączek Parauszek”.
20:00-22:00 Projekcja filmów dla dzieci: Przygody kota Filemona, Mały Pingwin Pik Pok, Mordziaki, Przygód kilka wróbla Ćwirka.
22:00-1:00 Projekcja filmów krótkometrażowych: DannyBoy, Ichthys, Piotruś i wilk, Underlife. Wystawa stała
18:00-1:00 Zwiedzanie wystawy z pomocą wolontariuszy, którzy opowiedzą wiele ciekawo stek o produkcji filmów animowanych, o historii i przyszłości studia Se-ma-for.
Wystawa czasowa grafiki studentów łódzkiej ASP 18:00-1:00.
Warsztaty – konieczne wcześniejsze zapisy, płatne 5 zł/os.
18:30–19:30 „Podróże z Misiem Colargolem”-warsztaty muzyczno-ruchowe dla dzieci 3-5 lat, czas: 1 h; grupa 20os., prowadzenie: Martyna Lewandowska,
19:00-20:00 Warsztaty plastyczne „Parauszek” dla dzieci 7- 12 lat, grupa 20 os., prowadzenie:Borys Kubiak.
21:30 – 22:15 I gr Warsztaty filmowe „Złap za nos Tuwima!” Warsztat dla dorosłych, od 18 lat,
15 os., prowadzenie: Justyna Rochala.
22:30-23:15 II gr. Warsztaty filmowe „Złap za nos Tuwima!” dla dorosłych, od 18 lat, 15os., prowadzenie: Justyna Rochala.

Galeria Manhattan
ul. Piotrkowska 118

Na tegoroczną edycję Nocy Muzeów przygotowaliśmy pokaz wideo z naszego archiwum. Zobaczymy między innymi "Teledysk" Pawła Althamera, prace Marcelo Zammenhoffa i duetu Sen Voo Doo.

Noc z 18 na 19 maja, od 20.00 do 1.00.

OFF Piotrkowska

Myślicie, że znacie dawną fabrykę Ramischa jak własną kieszeń? Że bezbłędnie poruszacie się po labiryncie pracowni, showroomów, barów, klubów i restauracji? W Noc Muzeów pokażemy labirynt, w jakim jeszcze Was nie było. OFF Piotrkowska zaprasza na spektakl „Labirynt“ oraz do nocnego zwiedzania pracowni w ramach akcji „Drzwi otwarte”.

„Labirynt” to nowoczesna forma spektaklu, będąca połączeniem teatru i współczesnych technologii. W Noc Muzeów będzie można wziąć udział w przedstawieniu multimedialnym, w którym samemu jest się widzem i aktorem. OFF Piotrkowska zaprasza na podróż po komnatach życia, gdzie sacrum spotyka się z profanum, a stare prawdy, leżące u podstaw naszej cywilizacji, stawiają czoło nowoczesnym technologiom i próbie czasu. Przedstawienie składa się z jednego widza i jednego aktora. Uczestnicy wchodzą do labiryntu pojedynczo co 10 minut. Przed wejściem otrzymują odtwarzacz mp3 i niewielki lampion. Przechodząc przez poszczególne komnaty labiryntu, prowadzeni przez głos w słuchawkach, podróżują tak naprawdę po swoim życiu. Wszystkie komnaty są ze sobą powiązane i tworzą swoisty proces, przez który każdy z uczestników przechodzi indywidualnie. Projekt "Labirynt" to dzieło młodych artystów, od 7 lat wystawiany jest w wielu miastach w Polsce i za granicą, dzięki czemu zobaczyło go już kilka tysięcy widzów. W Noc Muzeów „Labirynt” będzie wystawiany od 18:00 do północy, w przestrzeni na I piętrze głównego budynku dawnej przędzalni Ramischa (lokal nad showroomem POGO). Ze względu na specyficzny charakter przedstawienia (co 10 min. wchodzi jedna osoba) zachęcamy do rezerwacji miejsc pod numerem tel. 724 202 852 lub labirynt@proem.pl bądź poprzez strony labiryntlodz.pl i facebook.com/LabiryntLodz.

Przedstawienie „Labirynt” to nie jedyna atrakcja Nocy Muzeów w OFF Piotrkowska. Lokatorzy dawnej fabryki Ramischa otwierają drzwi swoich pracowni i do północy zapraszają do skorzystania z wyjątkowych promocji. Wydawnictwo Ładne Halo obchodzić będzie pierwszą rocznicę działalności na OFFie i z tej okazji przygotowało okolicznościowy plakat – grafikę wiernie odtwarzającą elewację fabryki Ramischa. Na fanów książek OFFowego wydawnictwa czekają rabaty oraz ILUSTRADA - rzutnikowy pokaz pięknych ilustracji. Mieszcząca się naprzeciwko pracownia Joanny Małeckiej SHLAGart zaoferuje wszystko z 10% obniżką. Tyle samo mniej zapłacimy za ubrania i biżuterię z Centrali Showroom, w której zakupy umili dobra muzyka. Nowa na OFFie pracownia OKO rozda zniżkowe vouchery na zajęcia – będzie można kupić karnety na dowolne warsztaty ze zniżką 25%. Oko przygotowało także wystawę  swoich najmłodszych studentów oraz wystawę prac Line Krom.

W Noc Muzeów drzwi do pracowni OFF Piotrkowska zamkną się o północy. Goście fabryki Ramischa nie muszą jednak wracać do domów jak Kopciuszek – OFFowe kluby otwarte będą do białego rana.

ip

Słowa kluczowe: Noc Muzeów 2013 w Łodzi program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Polecamy
ZachÃłd słońca nad jeziorem
"Zachód słońca nad jeziorem" - poznajcie dzieło "poety malarstwa ukraińskiego"

Obraz Serhija Wasylkowskiego już na pierwszy rzut oka zachwyca kolorami.

OgrÃłd rozkoszy ziemskich
"Ogród rozkoszy ziemskich" - poznajcie zawiłą symbolikę obrazu Hieronima Boscha [WIDEO]

To najbardziej znane i tajemnicze dzieło niderlandzkiego artysty.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.