Organizacje studenckie - Z Organizacji

Studencki projekt na woonerf do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego

2019-09-30 08:55:25 | Łódź

Zaniedbana, niewyróżniająca się niczym droga – tak wygląda obecnie ulica Stefanowskiego na łódzkim Starym Polesiu, łącząca kampusy A i B Politechniki. W czwartek, 18 września, w samo południe można było zobaczyć ją jednak w nieco innym, odświeżonym wydaniu. Na wyludnionych, zajętych do tej pory jedynie przez samochody odcinkach ulicy pojawiła się drobna zieleń oraz miejskie meble: stoliki, krzesła i fotele, a wraz z nimi ich użytkownicy – studenci kilku polskich uczelni, którzy stosując innowacyjną metodę prototypowania urbanistycznego postanowili sprawdzić, jak proponowane przez nich rozwiązania mogą ulepszyć zdegradowaną przestrzeń.

Studenci na ulicy w ŁodziŁódzki Budżet Obywatelski 2019

Za nami początek głosowania na projekty w ramach Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Od soboty, 14 września przez dwa tygodnie każdy mieszkaniec Łodzi ma szansę oddać swój głos na pięć wybranych przez siebie projektów z całego miasta, które jego zdaniem poprawią komfort życia w nim. Wśród wniosków złożonych do ŁBO nie brakuje inicjatyw infrastrukturalnych – najpopularniejsze z nich zyskają szansę na realizację, na stałe wpisując się w krajobraz Łodzi, podobnie jak zwycięskie we wcześniejszych edycjach woonerfy na ulicach 6 Sierpnia i Traugutta.

W ślad tych koncepcji idą przemieszczający się codziennie zaniedbaną ulicą Stefanowskiego studenci – już niedługo może powstać tam zielony woonerf, przestrzeń przyjazna dla pieszych i rowerzystów, miejsce wytchnienia od miejskiego i uczelnianego zgiełku. Wniosek P295SP "Przeszyci Zielenią", zakładający przebudowę łączącej kampusy drogi dzięki wspólnej inicjatywie studentów i pracowników Politechniki Łódzkiej został zgłoszony i przyjęty do tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego.

Do tej pory ulica Stefanowskiego nie była miejscem atrakcyjnym ani dla mieszkańców położonych w jej okolicy nieruchomości, ani dla klientów znajdujących się przy niej punktów usługowych. Wąskie, zniszczone chodniki nie ułatwiają codziennej drogi na zajęcia tysiącom studentów. Najwyższy czas to zmienić. Marzymy o tym, by Stefanowskiego stała się swoistą wizytówką naszej dzielnicy. Podczas czwartkowego flash moba chcieliśmy pokazać, że Stare Polesie zasługuje na przyjazną przestrzeń pełną zieleni – tłumaczy Patryk Wacławiak, lider zespołu projektowego.

Projekt "Przeszyci Zielenią"

Organizując wydarzenie, studenci postanowili wykorzystać formułę prototypowania urbanistycznego, które polega na tworzeniu oraz testowaniu uproszczonych form zagospodarowania i funkcjonowania ulicy, placu czy skweru. Happening został przeprowadzony w północnej części ulicy Stefanowskiego, nieopodal skrzyżowania z ul. Radwańską, we współpracy z okolicznymi punktami usługowymi. Swoje podwoje dla uczestników przedsięwzięcia otworzyły takie miejsca, jak kawiarnio-pralnia Czysta Sztuka, Boutique Hostel, Tawerna Sesja czy Bar Indeks. Lokalni przedsiębiorcy wystawiając tymczasowe ogródki gastronomiczne przed swoimi lokalami przyczynili się do ożywienia ulicy, oferując uczestnikom flash moba (studentom oraz napotkanym przechodniom) drobny poczęstunek.

Flash mob okazał się dużym sukcesem. W pewnym momencie nie była już konieczna jego animacja – użytkownicy zaaranżowanej przestrzeni poczuli się w niej bardzo dobrze i sami inicjowali liczne aktywności jedząc, rozmawiając czy po prostu odpoczywając na świeżym powietrzu. Zapoczątkowany przez nas fragment zielonej ulicy może stać się impulsem do zmiany całej otaczającej przestrzeni. Docelowy, złożony do budżetu obywatelskiego projekt przewiduje bowiem możliwość kontynuacji woonerfu na dalszych odcinkach ulicy Stefanowskiego, co pozwoliłoby stworzyć zieloną strefę przeszywającą tkankę miejską, łączącą ze sobą dwa kampusy Politechniki oraz Park im. Klepacza i Park im. Poniatowskiego, oazę spokoju i wytchnienia od zgiełku miejskiego – dodaje Patryk Wacławiak.

Wniosek P295SP do ŁBO

Koncepcja zakłada utworzenie strefy podwórca miejskiego (woonerfu) na odcinku od ul. Potza do ul. Radwańskiej, w celu priorytetyzacji ruchu pieszego i rowerowego z uspokojeniem ruchu samochodowego. Pozwoli to stworzyć atrakcyjną sekwencję wnętrz dla rekreacji mieszkańców oraz studentów. Budowa podwórca zakłada pielęgnację istniejącej zieleni, nowe nasadzenia, strefy rekreacji biernej z ławkami, stojakami dla rowerów i niezbędną infrastrukturą oraz miejsce pod ogródki gastronomiczne. Skrzyżowanie z ul. Potza ma zostać wyniesione, a na skrzyżowaniu z ul. Radwańską planuje się zmiany nawierzchni, co pozwoli na zwiększenie uwagi kierowców. Posadzki w obrębie samego woonerfu będą cechować się jednak jednopoziomowością, która pozwoli zniwelować bariery dla pieszych, a w szczególności niepełnosprawnych. Założenie woonerfu na ul. Stefanowskiego wpisuje się w koncepcję Green EXPO 2024 Łódź Polska – obszar objęty projektem graniczy z terenem, który w nieodległej przyszłości stanie się zieloną wizytówką nie tylko Łodzi, ale i całego kraju. Całościowy koszt wybudowania podwórca miejskiego szacowany jest na 1,4 mln zł.

Projekt jest częścią zwycięskiej pracy konkursowej stworzonej w ramach przedsięwzięcia "Włócz się po mieście - warsztaty urbanistyczno-architektoniczne". Zespół projektowy w składzie: Daria Bartosik (Politechnika Łódzka), Milena Rypa (Politechnika Opolska), Jan Kowalski (Uniwersytet Warszawski – Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej "Spatium"), Patryk Wacławiak (Politechnika Łódzka – SKN Gospodarki Przestrzennej "Cirkula") został wyróżniony przez jury składające się ze specjalistów w dziedzinie architektury i urbanistyki z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w  Łodzi i Politechniki Łódzkiej za najlepszą koncepcję zagospodarowania kwartału pomiędzy ulicami: Radwańską, Wólczańską, Skorupki i al. Politechniki. Ogólnopolski konkurs na plan zagospodarowania łódzkich kwartałów organizowany jest z powodzeniem od 5 lat przez SKN Gospodarki Przestrzennej "Cirkula" we współpracy z Miejską Pracownią Urbanistyczną w Łodzi.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym opisem koncepcji:

  • https://uml.lodz.pl/uploads/tx_edgeregisters/75200/3867/P295SP.pdf

oraz z planszą z projektem:

  • https://uml.lodz.pl/uploads/tx_edgeregisters/75200/3888/P295SP.pdf

Harmonogram ŁBO:

  • https://uml.lodz.pl/bo/lbo-20192020/harmonogram/

ip

fot. Adrianna Koch / KFPŁ

Słowa kluczowe: 2019, Łódź, ul Stefanowskiego, Renowacja, Przebudowa, ŁBO
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
zaprojektowani
Zaprojektowani 2022. Krakowskie Spotkania z Dizajnem

Zielone projektowanie. Jesteśmy w zgodzie z naturą.

Gala Finałowa konkursu odbędzie się 18 maja 2019 roku.
Trwają zapisy do konkursu na najlepszego studenta w Polsce

Gala Finałowa konkursu odbędzie się 18 maja 2019 roku.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.