Polska - Świat nauki

Studenci z Łodzi budują samochód zasilany energią słoneczną

2015-01-19 09:59:41 | Łódź

Studenci Politechniki Łódzkiej budują samochód, który w październiku w Australii ma wziąć udział w World Solar Challenge – najbardziej prestiżowym konkursie pojazdów zasilanych energią słoneczną.

Dwudziestoosobowa drużyna Lodz Solar Team, w którym oprócz studentów PŁ znaleźli się również przedstawiciele Studenckiego Koła Naukowego Marketingu MarkeTeam z Uniwersytetu Łódzkiego, ma być pierwszym polskim i jedynym z Europy środkowo-wschodniej zespołem, którego pojazd weźmie udział w konkursie.

- Naszym zadaniem będzie przejechanie 3000 km z Darwin do Adelaidy pojazdem zaprojektowanym i zbudowanym przez nas od podstaw. Najważniejszą jego częścią będzie napęd solarny, a bardzo elastyczne, cienkowarstwowe panele monokrystaliczne, które można zginać, będą umieszczone zarówno z tyłu, jak i z przodu pojazdu – poinformował kierownik projektu Łukasz Gładysz.

Łódzcy studenci będą rywalizowali w klasie Cruiser, czyli pojazdów zbliżonych do tradycyjnych aut. Ich czterokołowy, dwuosobowy samochód z sześcioma m2 paneli słonecznych ma ważyć 300 kg i osiągać maksymalną prędkość 100 km/h. Dodatkowo będzie wyposażony w dwa silniki elektryczne o mocy 4 kW każdy.

- Jest dozwolone dwukrotne ładowanie tych silników - na starcie i po przejechaniu 1500 km. To jednak tylko wspomaganie napędu, bo jest to rywalizacja samochodów solarnych. Im więcej więc energii ze słońca uzyskamy, tym lepszy będzie nasz wynik końcowy – powiedział Gładysz.
 
Dodał, że udział w takich konkursach jest bardzo ważny, bo pozwala studentom zastosować wiedzę z wykładów, ćwiczeń i laboratoriów.

Rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki przypomniał, że to właśnie z PŁ „wyszły” przed wieloma laty samochody ciężarowe Star, a ostatnio autobusy elektryczne. - Masę innych rozwiązań mechanicznych również wyszło z tej uczelni. Teraz ta młoda grupa swoją pasją próbuje pokazać to, co w tym obszarze osiągamy na PŁ – powiedział Bielecki.

Przed rozpoczęciem rywalizacji na drogach Australii łódzcy studenci muszą jednak rozwiązać nie tylko wiele problemów technicznych, ale również finansowych. Do tej pory na realizację projektu otrzymali wsparcie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz od rektora PŁ. Brakuje im jednak 10 tys. zł na zakup brakujących podzespołów i podróż do Australii.

Za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl rozpoczęli zbiórkę brakujących pieniędzy. W poszukiwaniu sponsorów zespół będzie też wspierała m.in. prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

PAP - Nauka w Polsce

Fot. Łukasz Bera

Słowa kluczowe: studenci łódź samochód zasilany energią słoneczną studenckie wynalazki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Program "Go4Poland - Wybierz Polskę!" 2020 - staże dla Polaków studiujących za granicą!

Czy studenci wybiorą Polskę? To wielka szansa na powrót do kraju i zdobycie cennego doświadczenia!

Narodowe Centrum Nauki zapłaci za badania nad koronawirusem

NCN uruchamia specjalny konkurs "Szybka Ścieżka" dla badaczy zajmujących się COVID-19.

Narodowe Centrum Nauki - start nowego konkursu POLS oraz kolejne edycje OPUS i PRELUDIUM

OPUS 19, PRELUDIUM i POLS... poznaj szczegóły konkursów ogłoszonych przez NCN i zdobądź finansowanie dla swoich badań!

Polecamy
Stopcodex, bo masz prawo wiedzieć!
Stopcodex, bo masz prawo wiedzieć!

Urzędnicy Unii Europejskiej i Komisja Kodeksu Żywnościowego WHO już za rok wprowadzą poważne ograniczenia i restrykcje, które przystopują swobodną uprawę roślin, warzyw i ziół. Codex Alimentarius oznacza genetycznie modyfikowaną żywność i utrudniony dostęp do naturalnych form leczenia.

A/H1N1 – jedna czy dwie dawki szczepionki
A/H1N1 – jedna czy dwie dawki szczepionki

Szwedzkie władze uznały, że większość obywateli ich państwa nie musi powtórnie szczepić się przeciwko wirusowi A/H1N1. W Poslce rekomendacje obejmują jedynie osoby z grup ryzyka.

Ostatnio dodane
Program "Go4Poland - Wybierz Polskę!" 2020 - staże dla Polaków studiujących za granicą!

Czy studenci wybiorą Polskę? To wielka szansa na powrót do kraju i zdobycie cennego doświadczenia!

Narodowe Centrum Nauki zapłaci za badania nad koronawirusem

NCN uruchamia specjalny konkurs "Szybka Ścieżka" dla badaczy zajmujących się COVID-19.