Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Sesja na studiach - co warto wiedzieć i jak się przygotować

2020-12-01 13:08:31 | Łódź

Wielu studentów zaczynających studia zastanawia się, czym tak naprawdę jest sesja. Nowy etap w życiu wiąże się z nieznanymi dotąd wyzwaniami i mnóstwem wątpliwości. Jak wygląda sesja na studiach, co warto o niej wiedzieć i jak się przygotować? W artykule znajdziesz najważniejsze informacje, które przybliżą temat i wyjaśnią pojęcia związane z sesją.

Sesja na studiach

Sprawdzian a kolokwium na studiach

Uczniowie szkół średnich przyzwyczajeni są do sprawdzianów, których zadaniem jest sprawdzenie poziomu wiedzy z danego przedmiotu. Zazwyczaj dotyczą kilku tematów przerabianych w ostatnim czasie. Zakres materiału nie jest, więc zbyt szeroki, co nie wymaga dużego przygotowania. Na studiach nie ma sprawdzianów – ich miejsce zajmują kolokwia. Najłatwiej określić je mianem poważniejszej klasówki, która odbywać może się w trybie pisemnym lub ustnym. Decyzja, co do formy zaliczenia zależy do prowadzącego zajęcia, w tej kwestii uczelnia pozostawia mu wybór.

Co jeszcze warto wiedzieć o kolokwium? Może być ono zapowiedziane lub zrobione z zaskoczenia. Wykładowca sam ustala jego częstotliwość i wagę:

 • jedno na semestr, a ocena jest jednocześnie ostatecznym zaliczeniem przedmiotu;
 • kilka na semestr, a oceny są wynikami cząstkowymi, wpływającymi na ostateczne zaliczenie.

Wykładowcy akademiccy mają dużą dowolność w kwestii ustalania zaliczenia prowadzonych przez nich przedmiotów. Nauczyciele w szkołach zazwyczaj muszą dostosować się do zasad obowiązujących w danej placówce.

Oceny w szkole i na studiach

Młodzi studenci bardzo często zaskoczeni są skalą ocen, która obowiązuje na uczelniach wyższych. Przyzwyczajeni są, bowiem do wyników od jedynki do szóstki. Na studiach można jednak uzyskać stopnie od dwójki do piątki, co nieco ogranicza pole manewru. Zarówno w szkole, jak i na studiach, obowiązują wagi konkretnych zaliczeń. Tak, jak kartkówka jest mniej ważna od sprawdzianu, tak różne zaliczenia (egzamin, kolokwium, praca pisemna, prezentacja, aktywność na zajęciach), mogą mieć różną wagę. W takich przypadkach najczęściej stosowany jest system ocen ważonych wg, którego przelicza się je na punkty, wyliczając ostateczny wynik.

Sesja na studiach – jak wygląda?

Jednym z największych wyzwań na studiach, jest pierwsza sesja w życiu studenta. O tym czasie wielu młodych ludzi słyszy wiele mrożących krew w żyłach opowieści. Mówi się, że studenci nie śpią po nocach, mają tony materiału do przyswojenia, a wykładowcy są niezwykle wymagający. Oczywiście, wszystko zależy od tego na jakiej uczelni studiujemy i jak trudny do zaliczenia jest przedmiot. Owszem, sesja wymaga dużo pracy i skupienia, ale jeśli uczymy się na bieżąco i nie studiujemy więcej niż jeden kierunek, można ją gładko przejść.

Czym jest sesja na studiach? Jest to szereg zaliczeń i egzaminów, który następuje po zakończeniu pełnego semestru nauki. Jej pełna nazwa to sesja egzaminacyjna, ponieważ to egzaminy końcowe odgrywają tu główną rolę. Czas wzmożonej nauki i zaliczeń, przypada dwa razy do roku – zimą i latem. Warunki zaliczenia egzaminów, a także ich terminy, są wcześniej podane, co pozwala studentom odpowiednio rozplanować czas przygotowań.

Sprawdź także: https://basecampstudent.com/pl/tipy/nauka/sesja-na-studiach-jak-sie-przygotowac-i-czego-unikac/

Terminy poprawkowe na studiach

Podobnie jak w szkole, tak i na studiach, można poprawić niezadowalający wynik egzaminu. Jeśli nie uda nam się zdać go w pierwszym terminie, mamy szansę zrobić to w tzw. sesji poprawkowej. Zaliczenia po semestrze zimowym można poprawiać w czasie ferii świątecznych, gorzej jest jednak w przypadku niezdania w semestrze letnim. Szansę poprawy swojego wyniku dostajemy dopiero we wrześniu, co może nieco zmienić plany wakacyjne. Zupełnie inaczej odpoczywa się wtedy, gdy myśli nie zaprząta sesja poprawkowa.

Trzeba jednak pamiętać, że większość wykładowców wyznacza więcej, niż jeden termin zaliczenia przedmiotu. Bardzo często mamy do dyspozycji dwie lub trzy daty:

 • termin zerowy, zwany zerówką – ustalany na około 2 tygodnie przed sesją;
 • termin pierwszy i/lub drugi.

Nie tylko studenci nie lubią poprawiania egzaminów, wielu wykładowców także woli uniknąć sesji poprawkowej. Właśnie, dlatego często ustalają kilka dat, aby młodzi ludzie mieli możliwość zaliczenia przedmiotów. Jeśli jednak nie uda nam się zdać egzaminu w żadnym z tych terminów, możemy skorzystać z warunku. W takim przypadku przechodzimy na kolejny semestr, ale warunkowo powtarzamy przedmiot i przystępujemy do egzaminu z rokiem niżej. Jeśli nie zdamy kilku egzaminów, wtedy pozostaje już tylko powtarzanie roku.

Jak przygotować się do sesji?

Kluczem do bezproblemowego zaliczenia sesji, jest zazwyczaj systematyczność. Najlepiej jest uczyć się na bieżąco, dzięki czemu nie będziemy musieli powtarzać dużej części materiału i uczestniczyć w każdych zajęciach. Obecności są zazwyczaj warunkiem koniecznym, aby zostać dopuszczonym do egzaminu. Warto też poszerzać swoją wiedzę w danym temacie, nie ograniczając się wyłącznie do wiadomości z wykładów lub ćwiczeń.

Jak jeszcze przygotować się do sesji? Pamiętaj o:

 • regularnym robieniu notatek z wykładów i uzupełnieniu ich o materiały znajomych;
 • kupieniu lub wypożyczeniu książek z danego przedmiotu;
 • ustaleniu planu nauki, który pozwoli rozłożyć odpowiednio czas nauki pomiędzy przedmiotami;
 • nauce w grupach, która pozwala w prostszy sposób przyswoić informacje;
 • odpowiednim wypoczynku i przerwach w nauce;
 • jedzeniu wartościowych posiłków;
 • odpowiednich warunkach do nauki.

Zaliczenie sesji to nie tylko kwestia przyswojenia materiału, ale także odpowiedniego przygotowania się do tego procesu. Nie zapominajmy o właściwym żywieniu, wypoczynku i zapewnieniu sobie komfortowych warunków nauki.

Akademik czy mieszkanie?

Myśląc o idealnych warunkach do nauki, zaczynamy rozważać to, gdzie będziemy mieszkać na studiach. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są: pokój w akademiku i wynajęcie mieszkania. Pierwsza propozycja wiąże się z niewielkimi kosztami, nie będziemy mogli jednak liczyć na prywatność. Pokoje są zazwyczaj dwu i trzyosobowe. Musimy liczyć się także z faktem wspólnej kuchni i łazienki, co nie każdemu wydaje się komfortowe. Problemów tych nie ma w mieszkaniu, ale koszty wynajmu bardzo często przewyższają możliwości studentów. Oczywiście, można zamieszkać z kilkoma osobami, co znacznie obniży miesięczne wydatki, ale im więcej osób, tym więcej potencjalnych konfliktów.

Jak w takim razie wybrnąć z tej sytuacji? W kilku miastach w Polsce można skorzystać z oferty prywatnych akademików, czyli takich, które nie należą do uczelni. Działają na podobnych zasadach, co te państwowe, ale warunki są o wiele bardziej komfortowe.

Prywatny akademik BaseCamp w Łodzi

Taki prywatny akademik zlokalizowany jest między innymi w Łodzi. Studenci mogą wynająć pokój jedno lub dwuosobowy, do dyspozycji mają też apartament. BaseCamp Łódź to obiekt zlokalizowany przy Uniwersytecie Łódzkim, w dawnej „Łódzkiej Drukarni”, której budynek został odnowiony i zaadaptowany na pokoje dla studentów. Stara manufaktura książek na nowo zaczęła tętnić życiem, gdy dostosowano ją do potrzeb młodych ludzi.

Akademik zamieszkują studenci nie tylko z Polski, ale i całego świata. Co sprawia, że pokoje dla studentów w  BaseCamp są tak interesujące? Po pierwsze – prywatna łazienka i kącik kuchenny lub kuchnia w apartamencie. Po drugie – dedykowana studentom przestrzeń wspólna, w której znajdziemy siłownię oraz strefę rekreacyjną i towarzyską. BaseCamp to prywatny akademik w  Łodzi z przytulnymi, ale nowoczesnymi wnętrzami i dużą swobodą działania.

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: nauka, poradnik, przygotowanie, BaseCamp Łódź
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
przemoc w szkołach aktorskich
Koło Młodych SFP o przemocy w szkołach o profilu artystycznym [Oświadczenie]

"Uważamy, że w szkołach, wobec których pojawiły się publiczne zarzuty powinny zostać powołane zewnętrzne komisje."

PoÅźyczki online dla studentÃłw
Pożyczki online - kiedy warto po nie sięgnąć?

Pożyczki online stają się znacznie popularniejsze od tradycyjnych kredytów gotówkowych udzielanych przez banki.

Polecamy
Kim jest promotor i jaka jest jego rola?

Praca dyplomowa nie napisze się sama, jednak pamiętajmy, że jest ktoś, kto powinien nas wspierać.

Zobacz jakie są zasady przyznawania punktÃłw ECTS.
Co trzeba wiedzieć o punktach ECTS?

Zobacz, jakie są zasady przyznawania punktów ECTS!

Ostatnio dodane
przemoc w szkołach aktorskich
Koło Młodych SFP o przemocy w szkołach o profilu artystycznym [Oświadczenie]

"Uważamy, że w szkołach, wobec których pojawiły się publiczne zarzuty powinny zostać powołane zewnętrzne komisje."

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!