Koła naukowe - Z Organizacji

"Worlwide Pinhole Photography Day" - wystawa obrazów wykonanych camerą obscura

2018-04-16 12:56:48 | Łódź

Studenci z Koła Naukowego Analog z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej oraz studenci z wydziału FTIMS, zapraszają na wystawę w ramach Worlwide Pinhole Photography Day. Prezentowane prace będą wynikiem eksperymentu z najstarszym sposobem utrwalania obrazu - camerą obscura.

Wystawę będzie można odwiedzić w dniach 24.04.2018-3.05.2018.

Camera obscura to technika, która pozwala na bardzo długi czas naświetlania materiału światłoczułego, co daje niesamowite efekty: rysunek ruchów słońca na niebie. Nurt ten, zwany solarografią, jest motywem przewodnim wystawy, która odbędzie się w dniach 24.04.2018-3.05.2018 w Galerii Biblio-Art (Biblioteka Politechniki Łódzkiej, Wólczańska 223, 4. piętro).

Informacje o kole

Koło Naukowe Analog to grupa studentów architektury, działająca przy Zakładzie Projektowania Wnętrz w Pracowni Fotografii i Estetyki Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.

Worlwide Pinhole Photography Day

Światowy Dzień Fotografii Otworkowej jest to międzynarodowa impreza odbywająca się w celu promowania sztuki fotografii otworkowej i solarografii. Co roku organizowana jest w ostatnią niedzielę kwietnia. W tym roku przypada na nią dzień 29 kwietnia.

Czym jest camera obscura?

Jest to pierwowzór aparatu fotograficznego, inaczej nazywany ciemnią optyczną czy aparatem otworkowym. Jego początki sięgają czasów antycznej Hellady za sprawą Arystotelesa i Euklidesa. Po raz pierwszy naukowo opisał ciemnię optyczną arabski matematyk w XI wieku. W rysowaniu perspektywy pomagała Leonardo da Vinciemu, a Goethe ze swych podróży przywoził zdjęcia wykonane tą metodą.

Camera obscura to czarne od wewnątrz pudełko lub puszka, której jedna ścianka posiada mały otwór wielkości do 1 mm. Natomiast na ściance naprzeciw otworu, będącego obiektywem, znajduje się papier fotograficzny. Dzięki światłu padającemu przez otwór na papierze tworzy się zdjęcie.

Solarografia

Do tej techniki używa się aparatów otworkowych. Solarografia polega na naświetlaniu papieru fotograficznego przez wiele miesięcy, tak aby uzyskać widoczną ścieżkę wędrówki Słońca po niebie. Umieszczony w środku urządzenia papier fotograficzny ciemnieje, dając obraz negatywowy. Po wywołaniu i utrwaleniu w odpowiednich chemikaliach negatyw może być odwrócony na pozytyw za pomocą komputerowych programów graficznych.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: fotografia, prace, solarografia, aparat, techniki fotograficzne
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
ptsf
Antybiotykoterapia pod Lupą Farmaceuty

Poznaj szczegóły wydarzenia.

strefa studenta
Jury wyłoniło najlepsze projekty opakowań

Kto został wyróżniony podczas konkursu Strefa Studenta?

Polecamy
Finał akcji odbędzie się 13 grudnia 2018 roku.
#PomagamyWŚwięta - wesprzyj 4. edycję studenckiej akcji charytatywnej! Łódź

Finał akcji odbędzie się 13 grudnia 2018 roku.

passion marketing
Tegoroczna edycja Passion Marketing: Gaming

Jaki jest cel tegorocznej edycji?

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
XXVI OgÃłlnopolskie Targi Edukacja 2024
Zbliżają się XXVI Ogólnopolskie Targi "Edukacja 2024" w Katowicach

Targi te które z pewnością pomogą młodym ludziom w wyborze dalszego kierunku kształcenia i sposobu na życie.