Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Jubileusz prof. Czesława Strumiłło

2010-02-17

 Profesor Czesław Strumiłło, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, były rektor Politechniki Łódzkiej, uczony o wysokim autorytecie naukowym w dziedzinie inżynierii chemicznej i procesowej kończy 80 lat.

Urodził się 17.02.1930 roku w Wilnie. W 1952 roku ukończył studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej. W swojej bogatej karierze zawodowej pełnił szereg ważnych funkcji w środowisku naukowym: był prorektorem i rektorem Politechniki Łódzkiej (1984-90), dziekanem Wydziału  Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska (1994-2000), był dwukrotnie wybierany do Komitetu Badań Naukowych (1990-96), w kadencji 1993-96 wybrany został wiceprzewodniczącym KBN oraz przewodniczącym Komisji Badań Stosowanych. W latach 1999-2002 był wiceprezesem Łódzkiego Oddziału PAN. Był członkiem Rady Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (1993-96) oraz ekspertem Ministra Edukacji Narodowej (1990-95).

Jako wybitny specjalista  w dziedzinie suszarnictwa był zapraszany na wykłady do ośrodków naukowych w Australii, Brazylii, Chinach, Kanadzie, Nowej Zelandii oraz szeregu krajów europejskich. Przewodniczył Polskim Misjom Naukowym w Japonii (1989), RFN (1996), Korei Płd. (1997), uczestniczył w takiej misji w Wlk. Brytanii (1988).  

Jako bliski współpracownik Twórcy Inżynierii Chemicznej w Łodzi, profesora Mieczysława Serwińskiego, położył znaczące zasługi w rozwoju tego kierunku w PŁ - w utworzeniu Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska (1992). Już w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych rozwinął kontakty naukowe z zagranicą – miało to znaczący wpływ na dzisiejszą międzynarodową pozycję Wydziału.

Z nazwiskiem profesora Czesława Strumiłło wiążą się m.in. prace dotyczące teorii i techniki suszenia. Pod kierunkiem prof. Strumiłło ukształtował się Ośrodek Naukowy o uznanym autorytecie naukowym w kraju i za granicą.

Prof. Strumiłło jest autorem pierwszej polskiej monografii z dziedziny suszenia „Podstawy Teorii i Techniki Suszenia” oraz autorem i współautorem 250 publikacji, podręczników i monografii związanych z inżynierią chemiczną i procesową. Znaczący dorobek naukowy pozwala mówić o utworzeniu Szkoły Naukowej Suszarnictwa, związanej z nazwiskiem Profesora C. Strumiłło. Wiele czasu i troski poświęcił rozwojowi młodej kadry naukowej, wypromował 15 doktorów, 5 doktorów habilitowanych i 4 profesorów o wysokim obecnie międzynarodowym autorytecie naukowym.

Profesor Strumiłło jest członkiem European Federation of Chemical Engineering.  Posiada trzy doktoraty honoris causa przyznane przez: Strathclyde University w Glasgow (1989), Politechnikę Łódzką (2000) i West Hungarian University (2001). W roku 1995 otrzymał tytuł Profesora Honorowego Uniwersytetu Tianjin w Chinach.

Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń m.in. Krzyża Kawalerskiego, Oficerskiego i Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalu Komisji Edukacji Narodowej. Pomimo przejścia na emeryturę w październiku 2008 r., profesor Strumiłło nadal utrzymuje silne więzi z uczelnią - prowadzi grant rozwojowy, organizuje międzynarodowe konferencje oraz podtrzymuje i rozwija kontakty naukowe ze światem.

Profesor Czesław Strumiłło jest nie tylko wielkim autorytetem naukowym w kraju i za granicą, znanym i cenionym w środowisku inżynierii chemicznej i procesowej, ale jednocześnie człowiekiem o ogromnej życzliwości dla ludzi, a w szczególności dla współpracowników i młodzieży akademickiej.
 
ip
Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama