Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Bach, glany i rockowe rytmy

2017-02-07

Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na dwa koncerty Orkiestry Smyczkowej PRIMUZ, czyli zespołu smyczkowych prymusów – najzdolniejszych studentów Katedry Instrumentów Smyczkowych. Zagrają i rockowo, i klasycznie!

W czwartek 16 lutego przedstawią nowatorski projekt Culture Clash: Rock&Jazz na smyczki+ z aranżacjami Wojtka Lemańskiego, a kilka dni później – w niedzielę 19 lutego – zaprezentują się w klasycznym repertuarze, grając muzykę minionych wieków – Johanna Sebastiana Bacha i Josepha Haydna – oraz utwór napisany współcześnie, specjalnie dla nich przez Sławomira Kaczorowskiego. Koncerty łączące w programie różne gatunki i epoki są wydarzeniami promującymi efekty prac konserwatorsko-rewitalizacyjnych prowadzonych w Pałacu Karola Poznańskiego – głównej siedzibie uczelni.

Mogło się wydawać, że młoda orkiestra z łódzkiej Akademii, prowadzona przez uznanego skrzypka i pedagoga prof. Łukasza Błaszczyka, grała już chyba wszystko. Ma swoim repertuarze i koncerty Antonia Vivaldiego, i Astora Piazzolli, XX-wieczne arcydzieła Grażyny Bacewicz i Aleksandra Tansmana, jazzowe utwory Adama Makowicza, zagrane z samym mistrzem, i muzykę filmową Krzesimira Dębskiego, którą prezentowała wspólnie z… Krzesimirem Dębskim podczas koncertu karnawałowego. Tym razem czas na rock!

Jak zapowiada tytuł koncertu Culture Clash. Jazz&Rock na smyczki+, Orkiestra PRIMUZ pod dyrekcją Łukasza Błaszczyka i znakomici goście zaprezentują program, w którym tradycje klasycznej muzyki, znanej z wielkich sal filharmonicznych, oraz muzyki współczesnej kojarzonej choćby z awangardowymi eksperymentami, zderzą się z muzyką rockową i jazzową. A to za sprawą Wojciecha Lemańskiego, łodzianina, kompozytora i wykładowcy, który takie utwory, jak: Roxanne Stinga, Come Together Johna Lennona, Vroom, Vroom czy Red Roberta Frippa z zespołu King Crimson i tytułowy Culture Clash zespołu The Aristocrats zaaranżował specjalnie na tę okazję na smyczkową orkiestrę. Kompozytor walczy z wąskim kategoryzowaniem muzyki na gatunki i dowodzi, że rockowy repertuar to materiał niezwykle ciekawy pod względem kompozycyjnym i muzyka o dużej sile oddziaływania.

Po karnawałowym szaleństwie z muzyką Krzesimira Dębskiego oraz fuzji rockowo-jazzowej Wojciecha Lemańskiego i gitarzysty Jacka Królika, kolejny z tegorocznych wieczorów z Orkiestrą PRIMUZ  wypełni muzyka klasyczna. Na scenie wraz ze studentami wystąpią gościnnie utytułowani instrumentaliści: pianista Zbigniew Raubo i wiolonczelista Rafał Kwiatkowski. Obaj artyści prowadzą bogate życie koncertowe, obaj są także aktywnymi pedagogami. W programie koncertu pojawi się również premierowo Cantabile na orkiestrę smyczkową, czyli nowy utwór dedykowany Orkiestrze PRIMUZ i napisany specjalnie dla niej przez uznanego łódzkiego kompozytora Sławomira Kaczorowskiego. To nie pierwsze prawykonanie, które dokona Orkiestra PRIMUZ.

 

ip

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama