Ukraina triumfuje

2008-10-07

W sobotnie popołudnie łodzianie mieli szansę obejrzeć niebywale emocjonujący mecz rugby między drużynami Polski i Ukrainy. Niestety tak hucznie zapowiadane starcie zakończyło się sukcesem ekipy gości. Było to spotkanie dywizji 2A Pucharu Narodów Europy, które kibice rugby zapamiętają na długo, gdyż do zwycięstwa zabrakło Polakom kilkudziesięciu sekund.

Parady rugbistów i cheerleaderek zachęcające do przyjścia na mecz rugby odniosły sukces. Stadion Budowlanych przy ul. Górniczej wypełnił się ponad dwoma tysiącami fanów rugby. Niewątpliwym wabikiem dla widzów był fakt, iż biało-czerwonej ekipie jeszcze nigdy nie udało się odnieść zwycięstwa nad Ukrainą.

Niestety, pomimo dopingu tak licznie zgromadzonej publiczności i zwycięstwa Polaków (9:3) w pierwszej połowie meczu, drugą wygrała reprezentacja Ukrainy, a ostatecznie cały mecz sąsiedzi ze Wschodu wygrali 13:12. Decydujący strzał oddał Maksim Krawczenko, który umieścił piłkę w bramce tuż przed gwizdkiem sędziego. Wszystkie punkty dla reprezentacji Polski zdobył Jurij Buhało.

Tomasz Putra, trener reprezentacji Polski wystawił w wyjściowej piętnastce dziewięciu zawodników z ligi francuskiej (Kwarta, Lewandowski, Monarcha, Krzesiński, Zyk, Popławski, Gargason, Banaszek i Hotowski), jednego z irlandzkiej (Wilczuk) i pięciu z polskiej (Falk, Nowak, Szostek, Motyl i Buhało).

Polacy musza się jednak otrząsnąć się z porażki, ponieważ czekają na nich kolejne mecze w dywizji 2A. Pierwszy z nich biało-czerwoni rozegrają 15 listopada na wyjeździe z Czechami. 16 maja 2009 r. również na wyjeździe spotkają się z Mołdawią, a 30 maja meczem z Belgią w Polsce zakończą pierwszą rundę rozgrywek.

Później odbędą się mecze rewanżowe, które wyłonią zwycięzcę rozgrywek. Drużyna, która zajmie pierwsze miejsce w dywizji 2A awansuje do dywizji 1, w której występują aktualnie Gruzja, Rosja, Rumunia, Hiszpania, Portugalia i Niemcy. Zwycięzca dywizji 2A będzie miał też prawo dalszej walki o awans do Pucharu Świata 2011, który zostanie rozegrany w Nowej Zelandii.

Polska - Ukraina 12:13 (9:3)

Sędzia:
Horatiu Bargaunas (Rumunia)

Polska: Fabien Kwarta (52. Michał Królikowski), Yaan Lewandowski, Marcin Wilczuk, Grzegorz Falk, Paweł Nowak (73. Michał Krużycki), Ciril Monarcha, Stanislas Krzesiński, Etienne Zyk (65. Kamil Bobryk), Łukasz Szostek, Dawid Popławski (70. Cedric Vessiere), Donald Gargason, Dawid Banaszek, Krzysztof Hotowski (66. Tomasz Stępień), Mariusz Motyl, Jurij Buhało.