Inna
Soul Confectionery: Makala, Arka, Kuki Monstah

Soul Confectionery: Makala, Arka, Kuki Monstah

Opis

 

    
07 października /october - czwartek /thursday .
Lukas Niggli + Peter Zumthor (Szwajcaria)

Urodzony w afrykańskim Kamerunie Lucas Niggli od dziecka nasiąkał wszelkimi polirytmicznymi patentami, które słyszał na ulicach, w domu i dosłownie wszędzie. Kiedy więc przeprowadził się do Szwajcarii naturalnie wypełniał sobie powstałą pustkę poprzez grę na instrumentach perkusyjnych.

W latach 1987 – 95 brał udział w eksperymentalnym projekcie Kieloor Entartet. Zespół ten wydał trzy płyty, zagrał szereg koncertów, a dla poszczególnych jego członków stał się punktem zwrotnym w ich muzycznej karierze, otwierając morze możliwości współpracy z innymi kreatywnymi artystami. Wkrótce potem Niggli zasiadł na fotelu szefa alternatywnej szwajcarskiej wytwórni UNIT-Records, w której pracował do 1998 roku, by następnie przewodzić szwajcarskiemu stowarzyszeniu profesjonalnych muzyków jazzowych (SMS).

W swojej wieloletniej karierze miał okazję występować u boku takich postaci, jak Barry Guy, John Cale, Pierre Favre, Butch Morris, Trevor Watts, Fred Frith, Hans Koch, Peter Kowald, Peter Waters, Samul Nori, Tom Cora czy Ikue Mori, by wymienić tylko parę z nich.

Występował na największych festiwalach w Vancouver, Berlinie, Moers, Saalfelden, Willisau, Rzymie, Norymberdze, Capetown czy Zurichu. W Alchemii wystąpi w ramach V edycji Krakowskiej Jesieni Jazzowej.

 

godzina 21:00 wstęp 15 pln

 
     
    Udostępnij7
08 października /october - piątek /friday .
V urodziny Jam Vibez

Kolejny raz Jam Vibez zaprasza wszystkich fanów pozytywnych, basowych wibracji na świętowanie! Druga, po rocznej przerwie, impreza klubowa w Łodzi na prawdziwym, stworzonym na potrzeby siania potężnego bassu sound systemie. Głośniki zapewniające odpowiednią moc i brzmienie przywiezie ze sobą Pandadread Sound System z Trójmiasta.

W odróznieniu od dj setów i popularnych showcase'ow, będzie to całonocna roots - ragga - dub sesja, w której uczestniczyć będą zarówno selektorzy jak i wokaliści z całej Polski mający coś do przekazania.

Pandadread Sound System to oparta na potężnym basie sześciokilowatowa tuba propagandowa, skupiająca wokół siebie selektorów i wokalistów z Trójmiasta i okolic. Operatorzy sound systemu: bratrat (selekcja, fx) i DHS (selekcja, mic), czerpiąc pełnymi garściami z tradycji muzyki jamajskiej, w swojej selekcji eksperymentują z jej nowoczesnymi, elektronicznymi wcieleniami. Rytm, miłość, wolność i bezkompromisowa walka z wszechobecnym aparatem przemocy są przesłaniem, które wyraźnie bije z przemyślanego doboru prezentowanych przez nich utworów.

MadMajk pseudonim pochodzącego z Węgorzewa Macieja Malickiego. Występował także jako MadMike. Jest związany z soundsystemem SingleDread, projektem Bauagan Mistrzów i EJ Team. Przygodę z muzyką rozpoczął w 2002 roku kiedy wraz z bratem Malikiem założył SingleDread. Dwa lata później zaczął działać w zespole Bauagan Mistrzów. Na pierwszych oficjalnych wydawnictwach pojawił się w 2005 roku. Były to piosenki zaśpiewane w duecie z Oląmonolą na składance „Biba” i płycie wrocławskiej formacji Natural Dread Killaz oraz gościnny udział na mixtapie DJ Froda. Rok później sporą popularność zdobyła piosenka „Strach” wykonana przez niego wraz z Oląmonolą na składance „Polski Ogień”. W 2006 roku nakładem labelu SingleDread ukazał się pierwszy siedmiocalowy singiel, na którym zaśpiewał piosenkę „One Way” wraz z King Kalabashem z formacji Big Famili (Martynika). Rok później w rosyjskim labelu 2-99 Records ukazała się płyta Wayna Lotka (producenta min. Roots Manuvy) a na niej kawałek „Co jest” z jego udziałem. 2008 rok był bardzo obfity w produkcje MadMajka, kilka kawałków na mixtapie SingleDread „Roots Reality and Culture”, kolejny siedmiocalowy winyl wydany przez Rub Pulse Movement, a na nim kawałek o tym samym tytule „Roots Realisty and Culture” wraz z Big Famili i Oląmonolą,. W tym samym czasie pojawiła się płyta Bauaganu Mistrzów „Plac Zabaw”. Połączenie jazzu, hiphopu i ragga, wszystko zagrane na akustycznych instrumentach, podrasowane elektroniką stworzyło wybuchową mieszankę, którą wraz muzykami nazwał „międzystylem”. 2009 przyniósł kolejne featuringi min. na płytach Junior Stressa, Grubsona czy Silesian Sound.

Ras Ba [Ras Bass] - Bartek aka Ras Ba prawdziwy jamajski ambasador, założyciel Ras Bass Sound System, szef dystrybucji winyli rasbass.com , podróżnik. Wielokrotnie gościł na Jamajce. Mieszkając w prawdziwym rasta-yardzie miał okazję poznać kulturę i sposób życia Rastafari. Zaprzyjaźnił się z wieloma Jamajczykami, w tym z takimi legendami jak Lone Ranger, The Heptones, The Skatalites, Sizzla, Buju Banton... . Owocem jego podróży, oprócz niesamowitych opowieści, są płyty, w większości pierwsze tłoczenia z lat 60,70 i 80- tych oraz bogata dokumentacja fotograficzna.

KACEZET jest wokalistą warszawskiego soundsystemu Soundz of Freedom i zespołu Tabula Rasa. Od pewnego czasu wspomaga również swoimi nawijkami wyjazdowe imprezy Dreadsquadu. Jego sposób śpiewania jest bardzo charakterystyczny - melodyjny a zarazem niesamowicie szybki i energetyczny. Ciekawa barwa głosu oraz sceniczna ekspresja na długo pozostają w pamięci tych, którzy mieli okazje go usłyszeć. Poza śpiewaniem często siega do kejsa po winylowe 7” aby zaprezentować fanom reggae to co inspiruje go najbardziej w procesie twórczym. Obecnie można go usłyszeć na wydawnictwie Rial Agony Series 2- BLESS YA RIDDIM w utworze Burn In Love.
Od półtora roku był częstym gościem łódzkiego Superfly Studio gdzie pod okiem MMF'a z Dreadsquadu nagrywał materiał na swoją pierwszą solową płytę w całości wyprodukowanej przez Dreadsquad. Warto dodać, że KCZ był gościem wszystkich edycji urodzin Jam Vibez!

DeeR (Leicester UK/Parafianka) - Kiedyś nawijacz warszawskiego Tiszelet Sound System, z którymi zagrał niezliczoną ilość imprez od wiejskich danshali po największe festiwale. Obecnie wolny strzelec, współpracujący czasem z Jam Vibez. Wielu twierdzi, że jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wokali na scenie reggae/dancehall w Polsce. Jego nieprzeciętny styl bawi i uczy, bo DEER nie przebiera w słowach, a prawdę wali kawa na ławę.

Diana Levi (Białystok) - The beauty of a woman, isn’t In di clothes she wears. The figure that she carries of di way she combs her hair. The beauty of a woman is seen in her eyes, because that’s the doorway to her heart, di plece where love resides. The true beauty in a woman, is reflected by her soul. It’s di caring that she gives and di passion that she shows. And di beauty of a woman, with passing years, only grows. What a blessing to stand on the planet as a woman, a creative & divine instrument of the infinity intelligence of life. Not only are we divine, we are phenomenal.

Hopkins (Lublin) - Współzałożyciel i deejay lubelskiego składu Sensithief. Na imprezach prezentuje mieszankę muzyki dancehall i modren roots. Mimo krótkiego stażu, wraz z rodzimą załogą miał okazje grać na jednej scenie z takimi soundami jak Love Sen-C Music, Joint Venture, East West Rockers, Natural Dread Killaz, Soundz Of Freedom; wybitnymi postaciami sceny reggae jak Jr. Stress, KaCeZet, Mad Majk, TaLLib oraz wspólnie z zespolami Vavamuffin, Dubska, CGB czy też Alicetea. Od wrzesnia 2008 wraz z Sensithief gra równolegle imprezy w towarzystwie pelnego energii riddim bandu. Projekt od czasu swojego powstania zdążył zebrać liczne grono fanów - zarówno w rodzinnym Lublinie jak i poza jego granicami. Od stycznia 2009 roku wraz Gilem - współtworzy dubowy kolektyw - Jah Wind.
Obecnie pracuje nad premierowym materiałem Sensithief.

Zasad Selecta (Łódź / Poznań) - Od stycznia 2003 roku jako selektor i początkowo deejay Sound Systemu Pozytywny Ferment zwiedzał Polskę z coraz cięższym kejsem wypełnionym czarnym złotem. Oprócz selekcji zajmuje się konferansjerką i promocją. Zwycięzca Roots Masakra Underground Superstars Clash w 2009 roku oraz Pull It Up! Reggae Sound Clash 2008!

Youthman - przedstawiciel Warszawy, miłośnik przedwojennej stolicy i powojennego digital dancehallu. Od dziecka zasłuchany w komputerowym reggae, z uśmiechem na twarzy odnajduje na singlach to, co tata zgrywał na taśmy szpulowe z londyńskich time radio i capital fm. Współzałożyciel Soul Operators (wraz z Himolem). Ponad wszystko ceni sobie udane raggamuffinowe sesje podczas, których prezentuje zarówno dorobek ery digital z drugiej połowy lat 80tych, jak i nie mniej ciekawy okres początku lat 90tych. Ten pan na przestrzeni kilku lat mniej lub bardziej aktywnej działalności, miał zaszczyt wystąpić u boku większości czołowych polskich soundów i selektorów.

Japko Selecta - Jeden z najlepszych i najdłużej udzielających się na łódzkiej scenie klubowej spośród graczy reggae. Swoją przygodę z mix-owaniem rozpoczął razem z nieistniejącym już składem "Dread Lion Crew". Obecnie udziela się w wielu projektach, także tych wykraczających poza klimaty reggae.

oraz gospodarze:

JAM VIBEZ (Łódź)

www.5.jamvibez.net

godzina 21:00, wstęp 15 / 10 pln z zaproszeniami.
     
    Udostępnij25
09 października /october - sobota /saturday .
micro:pop Kuba Sojka (live), Slg (live), Smolny

9 października startujemy w Jazzdze z Micro:pop – cykliczną imprezą na której prezentować będziemy najwyższej jakości taneczną elektronikę. Na każdą edycję Micro:pop będziemy zapraszać najciekawszych i najbardziej charakterystycznych dj-ów i producentów z kraju i z zagranicy, kładąc przy tym duży nacisk także na stronę wizualną imprez.

Gwiazdą pierwszej edycji będzie Kuba Sojka – jeden z najbardziej obiecujących młodych polskich producentów. Kuba pochodzi z Mysłowic, choć słuchając jego produkcji trudno uwierzyć, że nie urodził się w Detroit. Słynie ze świetnych live-actów, nie wiemy więc, jak to się stało, że jeszcze nigdy nie występował w Łodzi. Tym bardziej jednak oczywisty jest wybór tego artysty na pierwszą edycję Micro:pop.

Oprócz naszego gościa live zagra też Łukasz Seliga, czyli SLG – pomysłodawca cyklu Micro:pop. Łukasz jest jedną z bardziej rozpoznawalnych postaci krajowej sceny klubowej, jednak w rodzimej Łodzi ostatnimi czasy grywał głównie dj-sety. Dlatego właśnie jego live-act będzie dodatkową, niemałą atrakcją wieczoru.

Imprezę rozgrzeje i zakończy rezydent Micro:pop – Smolny, a o oprawę wizualną zadbają AD/HD.

On October 9, we are starting Micro:pop, a regular event presenting the best in today’s electronic music at Jazzga. Every Micro:pop edition is going to feature the most exciting and distinctive DJs and producers from Poland and abroad, with special emphasis on the visual aspect of the event as well.

The star of the first Micro:pop event is Kuba Sojka, one of the most promising young Polish producers. Kuba comes from Mysłowice, but when listening to his music it is really hard to believe that he was not born in Detroit. He is famous for his great live-acts, so we can only wonder why he has not performed in Lodz yet. All the more so, the choice of the artist for the first edition of Micro:pop was obvious.

In addition to our guest, there will be a live performance by Łukasz Seliga, also known as SLG, the originator of the event and one of the most easily recognized Polish electronic artists. Recently, he has performed only as a DJ in Lodz, so his live-act will be this night’s yet another highlight.
The event will be opened and closed by Smolny, Micro:pop’s resident DJ. Visuals will be provided by AD/HD.

Kuba Sojka, znany równiez jako Psi-Acoustic, jest młodym polskim producentem, muzykiem oraz live performerem pochodzącym z Mysłowic. Oficjalnie zaczął wydawać w 2007 roku pod pseudonimem Psi-acoustic muzykę taką jak: ambient, IDM,dub techno oraz muzyke eksperymentalną. Dzięki temu mógł podjąć współpracę z polskimi oraz zagranicznymi netlabelami (Telescope, Enypnion, ROHS! Records).  Prawdziwym przełomem okazał sie rok 2009, kiedy pojawiła sie pierwsza jego winylowa EP nakładem legendarnej wytwórni Matrix Records z  Detroit. To sprawiło że Kuba Sojka znalazł się w czołówce najlepszych polskich producentów według miesięcznika DJ Magazine. W swoich oryginalnych live actach prezentuje głębokie oraz organiczne brzmienia, połączone z rozwinięta harmonią muzyczną.Dlatego też podczas swoich występów na żywo, sprawnie się porusza w takich stylistykach jak detroit techno, deep house, dub techno, tech-house, minimal a nawet acid house. Duży wpływ na jego muzykę mają inne gatunki: smooth jazz, disco, funk, soul oraz R&B z lat 70. Ogromne wrażenie wywierają na nim Marvin Gaye, Roy Ayers, Grove Washington Jr. oraz Herbie Hancock którzy dla niego są wzorem jeżeli chodzi o estetykę muzyki oraz przekazywanie emocji za pomoca dźwięków. Kuba stara się również przekazać jak najwiekszą wartość muzyczną w swoich utworach, a jego umiejętności muzyczne oraz doświadczenie w grze na instrumentach pozwalają na śmiałe eksperymentowanie w muzyce elektronicznej oraz łączenie jej z różnymi elmentami muzyki akustycznej.

Kuba Sojka aka Psi-acoustic is the Polish music producer,musician and live performer from Myslowice. Officially, he began to spend his music in 2007. So far, managed to give both more experimental music and dance in a typical music labels such as Telescope, Enypnion and ROHS! Records, very large success is cooperation with Matrix Records from Detroit.Under the pseudonym Psi-acoustic deals with composing music, moving in such genres as ambient, IDM, downtempo, dub, minimal. In contrast, under his real name-Kuba Sojka, is composing dance music such as: dub techno, tech-house, minimal, house, Detroit techno, deep house. Over time, he wants to distinguish between his music and highlight the specific character of music, especially the Detroit techno and house style.

 

Kuba Sojka ( Matrix, Minimalsoul, Mathematics ) - Live!
myspace.com/kubasojkamusic
soundcloud.com/kuba-sojka

SLG ( Trapez, Level, Cynosure, Pets ) - Live!
myspace.com/slgmusic
soundcloud.com/slg
facebook.com/slgmusic

Smolny ( Pets )
myspace.com/smolny


facebook.com/Micropop.jazzga

 

godzina 22:00, wstęp 10 pln
     
    Udostępnij10
15 października /october - piątek /friday .
Filharmonia w Jazzdze

Techno i muzyka związana z kulturą klubową była prawdziwą rewolucją, dystansującą przełomy dokonane niegdyś przez muzyków jazzowych czy rockowych. W techno kompozycją może być dosłownie jeden beat. To koniec „starej Europy”, totalne przewartościowanie zarówno w dziedzinie kultury popularnej, jak i elitarnej.

Uwierzycie, że słowa te wypowiedział klasycznie wykształcony kompozytor i najbardziej wpływowy litewski twórca młodego pokolenia? Vytautas Jurgutis za swój główny artystyczny autorytet uznaje Japończyka Masami Akitę, znanego pod pseudonimem Merzbow jako guru radykalnej muzyki noise. W elektronicznej twórczości Litwina odzywają się także echa mistrzów inteligentnej muzyki tanecznej, jak Alva Noto, Autechre czy Aphex Twin. Jurgutis lubi zresztą przeistaczać się w awangardowego DJ’a, najczęściej w ramach autorskiej DISSC Orchestra. Specjalnością niezwykłego kwintetu stały się realizowane na żywo miksy klasyków XX-wiecznej awangardy.

DISSC Orchestra oraz fenomen Jurgutisa trudno byłoby sobie wyobrazić bez Antanasa Jasenki. W latach dziewięćdziesiątych starszy od Pawła Mykietyna o sześć lat kompozytor dzielił czas między filharmoniczne koncerty a żmudną pracę z taśmami magnetycznymi. Tak, swoje pierwsze elektroniczne utwory Jasenka tworzył archaicznymi metodami, zarzuconymi przez resztę muzycznego świata pod koniec szóstej dekady. Na przełomie stuleci Litwa przeobraziła się z elektroakustycznej pustyni we wschodnioeuropejską mekkę muzyki klubowej oraz eksperymentalnej. Ogromna w tym zasługa Jurgutisa i Jasenki, którzy wyposażeni w najprostsze komputery i nietuzinkową wyobraźnię potrafią zahipnotyzować słuchaczy „tłustymi beatami” oraz industrialnym zgiełkiem, ale też oczarować wysmakowanymi ambientowymi pejzażami i koronkowymi dźwiękowymi eksperymentami.

Taka właśnie – nie uznająca gatunkowych podziałów, wielowymiarowa i nieprzewidywalna – jest współczesna muzyka litewska, w której awangardowe brzmienia współgrają z tanecznymi rytmami, a cyfrowa wrażliwość z archaicznym folklorem. Również ta chóralna i symfoniczna, której w nadchodzący weekend posłuchać można będzie w Filharmonii Łódzkiej.
 
     
    Udostępnij4
16 października /october - sobota /saturday .
EDEMSKI live! (Białystok)

dj NO.107
dj D_KAT aka DARO
wizualizacje JUSTYNA ZET

info soon ...
 
     
    Udostępnij 
22 października /october - piątek /friday .
PechaKucha night

PechaKucha to forma prezentacji, której pomysłodawcami są architekci Astrid Klein i Mark Dytham z Klein Dytham Architecture. Pierwsza PechaKucha odbyła się w TOKIO w 2003 roku, obecnie jest organizowana w ponad 300 miastach na całym świecie. Nazwa "PechaKucha" pochodzi od japońskiego słowa pogawędka, a wymawiać ją należy "peczakcza".

PechaKucha jest imprezą otwartą i niekomercyjną. Prezentować może się każdy, kto ma coś ciekawego do pokazania i powiedzenia - wiek, status zawodowy czy materialny są bez znaczenia - liczy się inwencja! PechaKucha ma być okazją do spotkań ludzi twórczych, do pokazania ciekawych projektów szerszej publiczności i swobodnej wymiany myśli.

Uczestnicy prezentują swoje pomysły wg. prostego schematu: 20 × 20, czyli 20 slajdów po 20 sekund na jeden slajd, co daje w sumie 6 minut i 40 sekund prezentacji. Tematem może być na przykład właśnie utworzona kreatywna przestrzeń, budynek, projekt mebli, kampania reklamowa, kolekcja ubrań, grafika, nowy event, inicjatywa społeczna, czy po prostu pomysł, o którym powinien dowiedzieć się cały świat.

PechaKuchę koniecznie należy uzupełnić dużą dawką rozmów, muzyki, napojów i dobrej zabawy.

PechaKucha Night Łódź organizowana jest przez Grupę CUKIER przy współpracy z klubem Jazzga. Sponsorem imprezy jest firma KLUDI.


pechakuchalodz.blogspot.com
     
    Udostępnij16
23 października /october - sobota /saturday .
Soul Confectionery: Makala, Arka, Kuki Monstah

Koniec wakacji? Oficjalnie tak. Na Soul Confectionery wyznajemy jednak zasadę Endless Summer! Gość główny naszej pierwszej imprezy w tym sezonie przyleci do Was prosto z terenów, na których, na niedomiar słońca raczej narzekać nie można.
Mikel Unzurrunzaga Schmitz znany jako Makala to dj i producent pochodzący z miasta Zarautz, w Kraju Basków. Swoimi pierwszymi oficjalnymi produkcjami uraczył nas wraz z wydaniem albumu Hondartzan w ramach labelu Metak. W międzyczasie był jeszcze 7 calowy singiel Cartoon Tune/Partio la Tabla oraz Epka Vamos a Comer. Wszystko co wychodzi ze studia Makali, do tej pory - spotyka się z bardzo dobrymi recenzjami. Zarówno sety jak I jego własne produkcje to muzyczny eklektyzm, gdzie znajdziecie funk, soul, jazz, ale również wyraźnie mu bliskie elementy tropikalnej cumbii, boogaloo i innych latynoskich wtrętów. Prywatnie także fanatyk surfingu. W sam raz na wystraszenie, nieuchronnie zbliżających się do nas mrozów.
Makala jest członkiem kolektywu Global Funk, w skład którego wchodzi nasz drugi gość wieczoru , także pochodzący z Kraju Basków (Bilbao) dj Arka. Co prawda, metalowy dj case może przypominać komuś, z wyglądu bombę, to możemy zapewnić Was, że nasi goście skutecznie sterroryzują Was tego wieczoru tylko pomocy eksplozji najlepszego groove w mieście! DRŻYJCIE Igły gramofonowe !
Swoich gości, swoją selekcją wspomoże jak na każdym wydaniu Soul Confectionery – gospodarz cyklu - Ciasteczkowy Potwór.
Tradycyjnie już zaprosiliśmy też gościa, który podczas imprezy zapełni na Waszych oczach dwumetrowe płótno malarskie. Tym razem odpowiedzialnym za wrażenia wizualne będzie Aqualoopa. Grafik, ilustrator, na codzień wchodzący też w skład zespołów Artybishops I Long Long. 

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi