Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Avant Art Festival 2023

Kiedy2023-09-15
Do kiedy2023-09-29
Gdzie
Avant Art Festival 2023

Przed nami jesień, a wraz z nią kolejne edycje Avant Art Festival, który po raz szesnasty zagości we Wrocławiu, po raz szósty – w Warszawie, po raz czwarty – w Berlinie i po raz pierwszy – w Poznaniu, we współpracy z CK Zamek. Od ponad 15 lat Avant Art Festival prezentuje muzykę i sztukę, które nie goszczą w line-upach popularnych festiwali. Pozostaje przy tym wydarzeniem interesującym dla osób poszukujących, głodnych nowych możliwości dźwięku i twórczej ekspresji. Przedstawiane projekty wzmocnione są ponadto silnym przekazem i postawą samych artystów. W tegorocznym programie nie zabraknie eksperymentów, awangardy gitarowej, ale też noise'u i folku, czyli różnorodnej estetyki i mieszanki gatunków, które u podstaw łączy wspólny mianownik – innowacyjne podejście do muzyki, antysystemowość i, oczywiście, jakość – czyli aspekty, które stanowią pewnego rodzaju dewizę i misję Avant Art Festival, która nadaje kierunek działaniom i aktywnościom podejmowanym przez festiwal.


We Wrocławiu i w Warszawie wystąpi Liturgy – legenda awangardowego metalu, którą kuratorzy festiwalu starali się sprowadzić do Polski od wielu lat. W obu miastach, w dwóch dość różnych odsłonach, pojawi się również avant-pop – we Wrocławiu zobaczymy Xiu Xiu, czyli zespół, który także można byłoby określić mianem legendarnego, natomiast w Warszawie wystąpi Marina Herlop, czyli wschodząca gwiazda alternatywy, rozchwytywana przez czołowe europejskie festiwale. Jak co roku – pomiędzy nieco bardziej rozpoznawalnymi nazwiskami – organizatorzy festiwalu proponują swoje rekomendacje czy odkrycia: i tak podczas nadchodzącej edycji usłyszymy zespoły Raja Kirik i Širom – oba czerpiące z rdzennych i etnicznych motywów muzycznych. Obecność indonezyjskiego Raja Kirik w programie Avant Art to również efekt wieloletniej fascynacji afrykańskim wydawnictwem Nyege Nyege i zainteresowania muzyką postkolonialną, której wyrazem będzie także cykl spotkań organizowanych we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu pod nazwą „Neokolonializm – o nie!”.


Ale Avant Art Festival to nie tylko koncerty. Znany głównie publiczności we Wrocławiu cykl „Avant Art Film” zmienia w tym roku swoją dotychczasową formułę, stając się pełnoprawnym, 3-dniowym minifestiwalem filmów dokumentalnych o muzyce, wzbogaconym o spotkania z twórcami, współorganizowanym z Kinem Nowe Horyzonty. W programie znajdą się również wystawy i działania interdyscyplinarne, szeroko eksplorujące pole sztuk wizualnych, m.in. wystawa Kościoła Nihilistów pt. „Obol” oraz działanie realizowane w Warszawie z Galerią V9, podczas których włoski artysta Pysellino dokona artystycznej interwencji w nowym lokalu V9 przy Nowym Świecie w ramach wystawy „Time Trauma”.


W tym roku Avant Art Festival pojawi się gościnnie w Poznaniu na specjalnej edycji festiwalu realizowanej wspólnie z CK Zamek. W programie wydarzenia: Radian oraz koncert międzynarodowego składu Ensemble E pod batutą samego Matsa Gustafssona, seans filmowy „Singeli Movement: Greed for Speed” oraz dyskusja o postkolonializmie. Wezmą w niej udział: Kuba Ziołek, znany polski muzyk i szef wydawnictwa Brutality Garden z Bydgoszczy, Piotr Cichocki z Krakowa, szef wydawnictwa płytowego 1000Hz, oraz Jan Moszumański (Jan Moss), filmowiec, muzyk i autor dwóch filmów o muzyce z Ugandy i Tanzanii.


Avant Art 2023 WROCŁAW / WARSZAWA / POZNAŃ oraz miniedycja BERLIN to 4 miasta, 15 partnerskich lokalizacji, 18 dni oraz 59 projektów muzycznych i artystycznych polskiej i światowej sceny niezależnej.


Avant Art Festival 2023 odbędzie się w następujących przestrzeniach:


Impart Centrum
Klub Firlej
Bulvary
Bemma Bar
Wyspa Tamka
Kino Nowe Horyzonty
Klub SPATiF
Pardon, To Tu
Komuna Warszawa
Kino Iluzjon
TR Warszawa
Galeria V9
Hydrozagadka
CK Zamek
Arkaoda Berlin

zdjęcie: Marina, fot. Anxo CasalsChcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama