Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Niedziele z Bunuelem

Kiedykażda niedziela godzina 18:00
Do kiedy2013-12-01
Za ileWstęp wolny
GdzieOwoce i Warzywa, ul. Traugutta 9, Łódź
Niedziele z Bunuelem

Projekcja skandalizującego filmu "Złoty wiek" z 1930 roku odbędzie się w niedzielę 1 grudnia o godz. 18:00, rozpoczynając tym samym przegląd filmów Lusia Bunuela w Owocach i Warzywach. Filmy zostaną wyświetlone w ramach cotygodniowych seansów w klubokawiarni - "Kino NIEDZIELA". Wprowadzenie teoretyczne do filmu wygłosi filmoznawaca Michał Dondzik.

Autorem scenariusza tego surrealistycznego dzieła, oprócz Luisa Bunuela, był również Salvador Dali. Film wywołał wiele kontrowersji. Po premierze filmu we Francji doszło do zamieszek (zdemolowano kino, niszczono dzieła m.in. Dalego, ale i innych awangardowych malarzy: Joana Miró, Man Raya oraz Yvesa Tanguy). Wyświetlanie filmu zostało zakazane. Premiera w USA miała miejsce dopiero w 1979 roku (blisko 50 lat po jego powstaniu!).

Fabuła Złotego wieku to zbiór onirycznych obrazów, zwizualizowanych scen objawiających się w snach Dalego i Bunuela, w których przewija się historia niespełnionej miłości, erotycznego napięcia, krytyka Kościoła i burżuazyjnego społeczeństwa. W filmie występują znane postaci awangardowego środowiska artystycznego Paryża tamtych czasów m.in. Max Ernst i Paul Eluard.

W kolejne niedziele grudnia zostaną pokazane inne dzieła z filmografii Luisa Bunuela:

08.12 - Viridiana
15.12 - Anioł zagłady
22.12 - Szymon Pustelnik

Wstęp wolny.

ipChcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama