Koncert
Happysad

Happysad

  • 2013-02-08, , godzina 19:00
  • 40 zł
  • Dekompresja Klub Muzyczny, Łódź
  • Zobacz profil >>

Wystąpili

Opis

Historia happysad rozpoczyna się w Skarżysku-Kamiennej na etapie edukacji w liceum. Trzech kumpli, Jakub "Quka" Kawalec (śpiew, gitara, teksty), Łukasz "Pan Latawiec" Cegliński (gitara, śpiew) oraz Artur "Artour" Telka (gitara basowa), znających się z jednego osiedla łączy wspólna pasja muzykowania, jednak formalnie happysad istnieje od 2001 roku.


Koledzy komponują, piszą teksty piosenek, a także wiersze. Od 1995 roku robią to pod szyldem HCKF (Hard Core'owe Kółko Filozoficzne), a od roku 1997 zmieniają nazwę na Happy Sad Generation. W końcu nadchodzi czas studiów i chłopaki rozjeżdżają się po kraju. Nadchodzi wspomniany już 2001 rok - chłopacy spotykają się ponownie i przyjmują nazwę, która obecnie bez problemu rozpoznawalna jest w świecie polskiej muzyki rockowej - happysad.

Frontman grupy - Kuba Kawalec - w wywiadzie dla Rzeszowskiego Magazynu Studenckiego wyjaśnia skąd takie smutno-wesołe usposobienie zarówno grupy jak i jej twórczości.- Ja myślę, że to chyba wynika z takiego realistycznego spojrzenia na rzeczywistość - wyjaśnia. - Niby jest fajnie, kolorowo, wesoło, ale gdy człowiek siądzie i pomyśli to go nie stać na optymizm. Część z tych piosenek powstała w okresie, gdy kończyliśmy studia i rozjeżdżaliśmy się. Ja pracowałem za 500 złotych w Krakowie na pół etatu, napisałem pracę magisterską, która się nikomu nie podobała, zakończył się mój długoletni związek. Stąd to nastawienie do świata i takie dekadenckie piosenki.

Ponadto Kuba twierdzi, że nie obce są im smutne, egzystencjalne tematy i często pojawiają się w rozmowach kolegów z grupy. - To jest tak: idziesz na jakąś imprezę i się dobrze bawisz. A kiedy wracasz do domu, na drugi dzień jesteś smutny/smutna i masz dość - potwierdza Łukasz Cegliński. - To normalne - każdego dopadają takie stany melancholii.

Na początku 2002 roku oficjalne zatwierdzone zostało logo oraz strona internetowa zespołu. Na wiosnę happysad nagrało pierwsze demo z materiałem, który później znalazł się na płycie "Wszystko jedno". Do tria dołączył perkusista z Warszawy, Paweł Półtorak. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że interesuje ich muzyka punk-rockowa. Chcą zawojować Polskę koncertami.

Muzyka happysad najczęściej opisywana jest jako mieszanka rocka alternatywnego i punk rocka, jednak wokalista ma dla niej inne określanie - rock regresywny. - My nie jesteśmy punk-rockowcami. Nie utożsamiamy się z żadną ideologią - ani punkową, ani punk-rockową - tłumaczył frontman w wywiadzie dla magazynu studenckiego "Pressja". - Mieliśmy parę pomysłów na kilka piosenek i od razu zostaliśmy wrzuceni do jakiegoś worka z kapelami, które od dwudziestu lat buntują się. Dla nas liczy się głównie muzyka. Ja zawsze mówię, że jesteśmy totalnymi, romantycznymi bezideowcami.(..) Nie jesteśmy jakimś moralizującym tworem i takim, który wyznacza kierunki myślenia. Gitarzysta Łukasz Cegliński w tym samym wywiadzie uzupełnił tę wypowiedź : "W latach tam 70. czy w połowie lat 80. poprzez muzykę punk-rockową czy punkową ludzie chcieli coś zrobić, zmienić świat, a my tak nie bardzo chcemy".

Między zaistnieniem a debiutem, dochodzi do dwukrotnej zmiany na stanowisku perkusisty. W 2003 roku Pawła zamienia Piotr "Szosiu" Szostak, który bardzo szybko zostaje zastąpiony przez Maćka "Pontona" Sosnowskiego, który zostanie w zespole do 2006 roku. Upragniony debiut happysad ukazuje się w lipcu 2004 nakładem S.P. Records. Tytuł płyty to "Wszystko jedno". Utwór singlowy z tego wydawnictwa spędził 33 tygodnie na Liście Przebojów Trójki prowadzonej przez Marka Niedźwieckiego. Ponadto w kwietniu 2007 magazyn "Teraz Rock" umieścił płytę wśród 50 najważniejszych w historii polskiego rocka. Dodatkowo zespół ma już za sobą ponad 60 koncertów na terenie całego kraju, supportując m.in. Kult czy Myslovitz. Na pierwszym krążku dominują proste, chwytliwe kawałki, z ciekawymi tekstami o życiu i miłości. Publiczność, która jedynie pobieżnie zna twórczość happysad, często kojarzy zespół właśnie z tych popularnych kawałków, które traktują o miłości. Grupa niemal w każdym wywiadzie pytana jest o tenże motyw pojawiający się w ich piosenkach. Kuba Kawalec swój stosunek do tej kwestii przedstawił w wywiadzie dla Rz.M.S. - My jesteśmy chyba takimi głupimi romantykami - mówi bez ogródek. - Uczucie jest dominującą rzeczą w naszym życiu. Wciąż w naszym życiu są rozstania, powroty, kłótnie. Mamy dużo piosenek o miłości, ale o takich właśnie ciemnych stronach uczuć - raczej o "niemiłości". Nie ma u nas żadnego zamierzenia w tekstach, one powstają dosyć spontanicznie. To jest tak, że pojawi się jakieś zdanie, które podoba się mi, albo jakiś rym i do tego dobudowujemy piosenkę. To się dzieje na tyle spontanicznie, że trudno jest mi wyjaśnić, dlaczego dana piosenka jest o miłości.

Rok później w październiku 2005 pojawił się drugi album zatytułowany "Podróże z, i pod prąd", który według magazynu "Teraz Rock" plasuje się wśród najlepszych polskich albumów 2005 roku. Sale koncertowe podczas ich kolejnej trasy koncertowej tłumnie się zapełniają. W połowie 2006 roku w zespole nastąpiła kolejna zmiana za bębnami, Maćka Sosnowskiego zastąpił Jarosław Dubiński.

Trzeci krążek zespołu "Nieprzygoda" miał premierę podczas organizowanego przez zespół happysad SKARfestu. Nagrania odbyły się w Studiu S4 Polskiego Radia oraz Słabym Studiu SP Records między kwietniem a czerwcem 2007. Producentem i realizatorem nagrań został Leszek Kamiński. W sesji gościnnie udział wzięli: Janusz Zdunek (m.in. Kult) - trąbka oraz Marcin Świderski - klawisze. Podczas jesiennej trasy promocyjnej - "Nieprzygoda Tour 2007", kapela zagrała koncerty w ponad 40 miastach na terenie całego kraju.

Przez wielu odżegnywani od czci i wiary za to, że ich twórczość jest popularna szczególnie w kręgach gimnazjalistów, sami ustosunkowują się do tego we wspomnianym wcześniej wywiadzie. - Czasami jesteśmy zaskoczeni, kiedy średnia wieku sięga 15-tu lat, jak np. podczas koncertu w Toruniu - wyjaśniają. - Potem z Maćkiem Kurowickim z Hurtu, mieliśmy bardzo mocne pole do filozofii na ten temat. Doszliśmy do wniosku, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak boysbandy na Zachodzie, które skupiają tę młodszą część publiczności. I kiedy powstają takie zespoły jak my, ta młodzież od razu się rzuca na takie zespoły.

Sami zainteresowani jednak nie widzą w tym nic złego, wręcz przeciwnie, twierdzą, że najważniejsza jest muzyka i nie ma znaczenia, kto jej słucha.

21 czerwca 2008, po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Mystic Production, formacja nagrała pierwszą w dorobku koncertową płytę DVD. Znalazł się na niej zapis występu, który został zarejestrowany podczas jesiennej trasy "Długa Droga Tour", 4 października - w krakowskim klubie Studio. To koncertowe wydawnictwo w dyskografii happysad zatytułowane "Na Żywo w STUDIO" bardzo szybko (bo już w dniu premiery 24 listopada 2008) zyskało status złotej płyty. 16 lutego 2009 ukazała się także wersja audio tego koncertu, w postaci podwójnego albumu CD.

Premiera kolejnej płyty zespołu zapowiadana jest na jesień 2009. Przed wydaniem czwartego albumu happysad ruszyło w trasę koncertową po Polsce z zespołem Muchy w ramach "Eska Rock Tour 2009".

Premiery muzyczne
Zapowiedzi muzyczne
Ostatnio dodane
Thrash metalowy spektakl: Bracia Cavalera w Polsce! [WIDEO]

Bracia Max i Igor Cavalera, ikony sceny metalowej, szykują się do powrotu do Polski.

Tiësto odświeÅźa "Danza Cuduro"! [AUDIO]
Tiësto odświeża "Danza Cuduro"! [AUDIO]

Wielki latynoski hit wraca w nowej odsłonie.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!