Dzieje się - Literatura

Targi Ciekawej Książki w Łodzi

2013-11-19 09:34:04 | Łódź

Salon Ciekawej Książki to najważniejsza impreza branży wydawniczej w regionie łódzkim. Ponad 50 firm zaprezentuje szeroką ofertę wydawniczą w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Ekspozycji towarzyszyć będą konferencje naukowe, spotkania z autorami, liczne warsztaty dla dzieci i młodzieży.

W dniach 29 listopada – 1 grudnia 2013 odbędzie się w Łodzi III edycja Salonu Ciekawej Książki, organizowana przez Międzynarodowe Targi Łódzkie. Targi odbędą się w nowym miejscu – Centralnym Muzeum Włókiennictwa przy ulicy Piotrkowskiej 282, w samym centrum miasta, w pięknych i klimatycznych wnętrzach. W październiku 2013 roku muzeum zostało wybrane przez czytelników Magazynu „National Geographic” jednym z nowych cudów Polski. Salon Ciekawej Książki będzie jednym z najważniejszych punktów, a jednocześnie zwieńczeniem obchodów Roku Juliana Tuwima w regionie łódzkim.

WYSTAWCY
W Łodzi swoją ofertę zaprezentuje ponad 50 wystawców. W ich gronie pojawią się największe firmy z branży wydawniczej: ZNAK, Nasza Księgarnia, Sonia Draga, Czarna Owca, Publicat, Agora, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Narodowe Centrum Kultury, słowo/obraz terytoria. Bardzo dużą grupę stanowić będą wydawnictwa z ofertą dla dzieci. Swoją obecność w Łodzi potwierdziły m.in.: Media Rodzina, LITERATURA, Czarna Owieczka, Wytwórnia, Dwie Siostry, Hokus-Pokus, Tako, Akapit-Press, Ładne Halo, Zakamarki, EZOP. Podobnie jak w roku ubiegłym atrakcyjną propozycję dla siebie znajdą miłośnicy książek z bogatą przeszłością – Salonowi towarzyszyć będzie salonik antykwaryczny. Wystawcy przygotowali na targi specjalne oferty i promocje cenowe, a targi stanowić będą doskonałą okazję do zakupu prezentów świątecznych.

PROGRAM TOWARZYSZĄCY
Dopełnieniem prezentacji wydawnictw będzie bogaty program imprez towarzyszących: spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych, prezentacji i warsztatów dla dzieci, młodzieży oraz rodziców, szkoleń dla bibliotekarzy, zorganizowanych przez wydawnictwa oraz instytucje współpracujące przy tworzeniu targów.

KONFERENCJA „O Tuwimie można nieskończenie: spotkania, akcje i publikacje w Roku Jubileuszowym"
29 listopada odbędzie się konferencja prezentująca i podsumowująca wydarzenia, które odbyły się w województwie łódzkim w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima. Zostaną podczas niej także zaprezentowane najnowsze wydawnictwa poświęcone poecie. Udział w spotkaniach wezmą m.in. Joanna Papuzińska, Ryszard Bonisławski oraz Joanna Podolska. Organizatorami konferencji są: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Piłsudskiego, Wydawnictwo Literatura oraz Wydawnictwo Księży Młyn.

SPOTKANIA Z AUTORAMI
Podczas targów zwiedzający będą mieli okazję spotkać się ze znanymi pisarzami oraz ilustratorami książek. W Łodzi pojawią się między innymi: Mateusz Marczewski, Mariusz Czubaj, Krzysztof Beśka, Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska, Witold Kulesza, Andrzej Swat, Jacek Indelak i wielu innych. W sobotę będzie dominowała tematyka kryminalna dzięki blokowi spotkań przygotowanych przez portal „Zbrodnia w bibliotece”. Atrakcją targów będzie z pewnością również spotkanie z Łódzkim Towarzystwem Przyjaciół Książki, podczas którego zostaną przedstawione rarytasy z ich zbiorów. Miłośników Łodzi z pewnością zainteresuje spotkanie z autorami ksiązki "Łódź śladami ludzi i zdarzeń. Reportaże z lat 1960-2010". Uniwersytet Łódzki przygotował cykl spotkań poświęconych: mitom narodowym i ich roli w kreowaniu polityki na przykładzie państw byłej Jugosławii, twórczości Wojciecha Jerzego Hasa, Jana Jakuba Kolskiego, Filipa Bajona i Anny Jadowskiej. Będzie można również spotkać się z profesorem Witoldem Kuleszą.

KSIĄŻKI Z AUTOGRAFEM
Na wielu stoiskach będzie można spotkać najlepszych autorów i uzyskać autograf. Będą wśród nich między innymi: Dorota Combrzyńska-Nogala, Paweł Wakuła, Izabella Klebańska, Kalina Jerzykowska, Grażyna Bąkiewicz, Ryszard Bonisławski, Roman Czejarek (szef „Lata z radiem”), Agnieszka Tyszka, Katarzyna Magier, Ida Pierelotkin, Emilia Kiereś, Ałbena Grabowska-Grzyb.

SZKOLENIE DLA BIBLIOTEKARZY „WYKORZYSTANIE INTERNETU DO OPRACOWANIA ZBIORÓW BIBLIOTECZNYCH”
Pierwszego dnia targów Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi zaprasza na szkolenie dla bibliotekarzy mające na celu pogłębienie znajomości zasobów internetowych pod kątem przydatności do katalogowania i klasyfikowania zbiorów bibliotecznych.

Inspirujące spotkania: „WIDZIEĆ WIĘCEJ. O MOŻLIWOŚCIACH KSIĄŻKI OBRAZOWEJ”
Spotkania zorganizowane przez Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki KAMIENICA 56 to miejsce wymiany doświadczeń i pomysłów na to, czym książka dla dziecka może być w edukacji, jak znaczenia może wnosić jej forma oraz jaką wartość ma obraz oraz narracja wizualna. Podczas panelu dyskusyjnego poruszane będą kwestie możliwości wykorzystania obrazowej książki edukacyjnej, wielopoziomowość znaczeń współczesnej książki obrazowej i narracji wizualnej; techniki i narzędzia opowieści w książce wywalającej się ze słów. Spotkania odbędą się 29 i 30 listopada.

ŚCIANA ILUSTRATORÓW
Ściana Ilustratorów, przygotowana przez Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki ‘Kamienica 56’ oraz Polish Bookart For Children, pomyślana jest jako wielowymiarowe działanie, którego celami jest nie tylko prezentacja młodych artystów i umożliwienie wymiany kontaktów z wydawcami, ale i działania edukacyjne – wobec oglądających wystawę dzieci, rodziców i nauczycieli; praca na rzecz zmiany myślenia o książce dla dziecka i sztuce ilustracji.

WYSTAWY
- „Dokąd iść?” Wystawa prac Krystyny Lipki-Sztarbałło - wystawa z cyklu „Mistrz ilustracji” poświęcona jest niezwykłej postaci. Krystyna Lipka-Sztarbałło to nie tylko utalentowana, ceniona w świecie, polska ilustratorka o rozpoznawalnym warsztacie, ale również osoba szczególnie dla polskiego ilustratorstwa i edytorstwa zasłużona. Książki z jej ilustracjami ukazały się w Polsce, Kanadzie, USA, Korei Płd, Niemczech, Czechach i Słowenii.

- Wystawa niemieckojęzycznych książek dla dzieci i młodzieży, przygotowana przy współpracy Goethe-Institut Warschau. Na wystawie pokazane zostaną 42 najnowsze książki z niemieckojęzycznego rynku książki dla dzieci i młodzieży zgromadzone po ostatnich, październikowych Targach Książki we Frankfurcie.

- Wystawa „Bałkany / Impresje” - zbiór fotografii studentów i absolwentów Katedry Fotografii PWSFTviT w Łodzi to subiektywna, wizualna podróż pełna przelotnych wrażeń, uchwyconych obrazów dalekich od widoków typowych, a także reporterskich spojrzeń przepełnionych emocjami i energią chwili.

ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSÓW
30 listopada (sobota) o godz. 12.00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego zaprasza na ogłoszenie wyników trzech konkursów zorganizowanych w ramach kampanii "Łódzkie Czyta": „Tuwimuszki Tralaluszki", „Zostań wydawcą Tuwima", „Piórem w Tuwima".

WYDARZENIA DLA DZIECI
Salonowi Ciekawej Książki towarzyszyć będzie szereg spotkań, prezentacji i warsztatów, na które zaproszone są zarówno klasy szkolne jak i dzieci z rodzicami.

- Co może oznaczać pytanie "Dokąd iść?", czym jest mapa i po co towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna? Jak zapisać naszą wiedzę o świecie, gdzie szukać rozwiązania tajemnic i jakie wskazówki może kryć wyklejka książki? Tak intrygującą tematykę poruszy podczas warsztatów dla dzieci Stowarzyszenie KAMIENICA 56.

- Ważnych kwestii związanych ze zdrowiem i zdrowymi nawykami żywieniowymi dotknie Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka podczas gier i zabaw z wierszem „Na straganie” Jana Brzechwy przeznaczonych dla dzieci ze szkół podstawowych. Pierwszego dnia targów odbędą się również warsztaty kreatywne dla dzieci "Zdobądź odznakę Młodego Kucharza - zaprojektuj zdrowy talerz".

- 30 listopada Teatr Małe Mi zaprezentuje spektakl „Tuwim JULEK - PARA buch, FRAZY w ruch!!!” przygotowany z okazji Roku Tuwimowskiego. Spektakl jest efekt kolażu twórczości artystów łódzkich, wspieranych przez przyjaciół z całej Polski.

- 1 grudnia Stowarzyszenie „Studio Integracji” oraz Krzysztof Cwynar zapraszają na słowno muzyczny program zainspirowany wierszem Juliana Tuwima - " Maluśkiewicz i Wieloryb" p.t. „Maluśkiewicz po co Ci wieloryb”.
- Wydawnictwo Akapit Press zaprasza  najmłodszych czytelników w wieku 6-10 lat wraz z rodzicami, nauczycielami i opiekunami na spotkanie z bohaterami książki "Penny z Piekła Rodem". W programie czytanie fragmentów oraz tworzenie własnych historii inspirowanych przygodami bohaterów.

- Wydawnictwo Mind&Dream przez wszystkie trzy dni targowe będzie rozwijało wyobraźnię, kreację i twórczą obserwację oraz zapoznawało dzieci z ważnymi aspektami relacji międzyludzkich. Warsztaty odbywać się będą na stoisku firmy.

- Miejska Biblioteka Publiczna Łódź–Bałuty - Filia nr 2 i Fundacja ABC XXI- Cała Polska czyta dzieciom zaproszą  dzieci, rodziców, rodziny, na słuchanie pięknych wierszy i tworzenie własnych książek artystycznych. Warsztaty odbędą się w piątek i sobotę.

 

Słowa kluczowe: Salon Ciekawej Książki 2013 łódź program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Międzynarodowy Festiwal Kryminału
Znamy program Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2024

Co takiego w tym roku czeka nas podczas kryminalnego tygodnia w stolicy Dolnego Śląska?

Polecamy
Ostatnio dodane
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.