Dzieje się - Kino

Zbliża się Animarkt Stop Motion Forum 2019 w Łodzi

2019-10-02 11:40:15 | Łódź

W dniach 8-12 października 2019 Łódź stanie się miejscem spotkania przemysłów kreatywnych zogniskowanych wokół filmu. Wszystko za sprawą ANIMARKT Stop Motion Forum - jedynego na świecie wydarzenia branżowego poświęconego animacji stop motion i animacji lalkowej. Przed uczestnikami pięć dni wypełnionych materclassami, konsultacjami, prezentacjami finałowych projektów, które powalczą o atrakcyjne nagrody oraz warsztatami z wybitnymi twórcami na co dzień współpracującymi z Wesem Andersonem czy Timem Burtonem. Producenci, dystrybutorzy i artyści wymienią się doświadczeniami i poznają Łódź filmową. Celem wydarzenia jest integracja środowiska artystycznego z biznesowym i promocja rosnącego rynku animacji stop motion wśród potencjalnych inwestorów.

Animarkt Stop Motion ForumAnimarkt Stop Motion Forum 2019

Jak mówią pomysłodawcy i organizatorzy wydarzenia, rynek animacji lalkowej i stop motion notuje dziś na świecie rosnące zainteresowanie zarówno ze strony twórców, jak i środowisk związanych z finansowaniem sztuki filmowej. – Wydaje się, że po latach fascynacji idealnymi cyfrowymi produkcjami dużych studiów filmowych, następuje wyraźny zwrot w kierunku innej formy, tworzonej ludzką ręką, a przez to w naturalny sposób nam bliższej. Widać wyraźnie, że to część szerszego trendu, który siłą rzeczy obejmuje także sztukę filmową – mówi Paulina Zacharek z MOMAKIN, podmiotu organizującego ANIMARKT, zajmującego się na co dzień kompleksowym i profesjonalnym wspomaganiem tworzenia filmów animowanych od planowania i finasowania przez produkcję po dystrybucję.

- W ANIMARKT stawiamy przede wszystkim na spotkania i integrację branży. Początkujący twórcy mają okazję, aby poznać tajniki pracy profesjonalistów, zapytać o kwestie związane z realizacją projektów, skonsultować swoje pomysły z ekspertami. Łączymy ludzi, którzy pracują przy animacjach po to, aby znaleźli więcej możliwości na realizację swoich projektów, a także zainspirowali się tym, co zobaczą i usłyszą - dodaje Zacharek.

Co nas czeka w tegorocznej edycji?

Dla początkujących

W programie tegorocznej edycji znalazły się trzy sekcje programowe. ANIMARKT Masters to cykl wydarzeń skierowanych do studentów oraz twórców stawiających pierwsze kroki w świecie animacji. Warsztaty z doświadczonymi profesjonalistami i praktykami będą dotyczyć reżyserii animacji, animacji postaci i sztuki operatorskiej. Wśród prowadzących warsztaty znaleźli się: Barry JC Purves –  nominowany do Oscara i BAFTA, zajmujący się animacją poklatkową od 40 lat, Juan Soto – animator międzynarodowych produkcji jak: „Praziomek” czy „Nazywam się Cukinia” oraz Malcolm Hadley –  autor zdjęć pracujący przy takich produkcjach jak „Wyspa psów” i „Frankenweenie”.

Dla tych, z pomysłem

ANIMARKT Pitching jest doskonałą okazją do zaprezentowania swojego projektu krótkometrażowego filmu lalkowego przed międzynarodowym jury i pozyskania partnerów do jego realizacji. To także możliwość wygrania wartościowych nagród, które pomogą w realizacji filmu. Finaliści powalczą o m.in. vouchery o wartości 60 tys. zł oraz 40 tys. zł na wykorzystanie studia CeTA (Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu) i jego zaplecza do produkcji filmu, czy nagrodę APALAB - dwutygodniową rezydencję w Centrum Animacji Quirino Cristiani w Cordobie (Argentyna), poświęconą scenopisarstwu i rozwojowi projektu. Warto wspomnieć, że film „Daughter” Darii Kaashevy, który brał udział w pitchingu w 2017 roku niedawno otrzymał nominację do studenckiego Oscara. Wśród tegorocznych finalistów znalazły się trzy projekty polskich twórców. Pełna lista uczestników ANIMARKT Pitching 2019 dostępna jest na stronie: http://www.animarkt.pl/finalowe-projekty/

Dla biznesu

Najnowsza część programu – ANIMARKT Business jest w całości poświęcona konsolidacji i rozwojowi branży animacji. Sekcja ta została stworzona po to, by  umożliwić nawiązywanie kontaktów i zachęcać do współpracy. W programie tej części znalazł się cykl konsultacji „Ask the Expert”, który jest szansą, by przedyskutować własny projekt i zapytać profesjonalistów o rady. Podczas tegorocznej edycji będzie można przedstawić pomysły producentom, dystrybutorom, animatorom, scriptdoctorowi czy przedstawicielom instytucji finansowych. Ekspertami będą m.in. Tim Allen – animator pracujący przy największych lalkowych produkcjach jak „Wyspa psów”, „Fantastyczny Pan Lis”, „Gnijąca panna młoda” oraz Sophie Prigent – przedstawicielka międzynarodowego dystrybutora seriali animowanych, które są sprzedawane do wszystkich dużych telewizji oraz platform Netflix i Amazon.

W ramach cyklu odbędzie się także jedyne w tej części Europy spotkanie, podczas którego zostanie przeprowadzona rekrutacja animatorów i twórców kostiumów do światowej sławy studia LAIKA z USA.

ANIMARKT to także szereg wydarzeń towarzyszących skierowanych zarówno do profesjonalistów, jak i miłośników animacji. Są wśród nich m.in. pokazy filmowe czy śniadania branżowe. Wstęp na wszystkie wydarzenia ANIMARKT Stop Motion Forum jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na niektóre z nich wymagana była wcześniejsza rejestracja.

Pełny program jest dostępny na stronie http://en.animarkt.pl/

Organizatorem ANIMARKT Stop Motion Forum jest MOMAKIN – podmiot zajmujący się popularyzacją i upowszechnianiem animacji, a także wspieraniem jej twórców w kraju i na arenie międzynarodowej poprzez kompleksowe działania z obszaru produkcji, dystrybucji, promocji i edukacji. 

ANIMARKT odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz jest współfinansowany jest przez oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerem głównym wydarzenia jest EC1 Łódź – Miasto Kultury i Łódź Film Commission. Wszystkie wydarzenia czwartej edycji ANIMARKT odbędą się w kompleksie EC1, który mieści się na terenie i w zrewitalizowanych budynkach pierwszej łódzkiej komercyjnej elektrowni, która powstała w 1907 roku i działała do roku 2000. Obecnie to przestrzeń otwarta na rozmaite działania kulturalne i naukowe, która jest siedzibą Centrum Nauki i Techniki EC1, Narodowego Centrum Kultury Filmowej, Łódź Film Commission oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Hiszpańscy twórcy, którzy wezmą udział w forum: Juan Soto, Paloma Mora, Jose Luis Farias, Bea Bartolomé oraz Carlos Bleycher są wspierani przez Accion Cultural Espanola (AC/E), dzięki projektowi Programme for the Internationalisation of Spanish Culture (PICE).

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: Łodź, warsztaty, spotkania, program, goście
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Long Story Short Film Festival
Rusza nabór do 3. edycji konkursu Long Story Short Film Festival

Można przesyłać zgłoszenia do 3. Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych.

Wysoka dziewczyna 2
"Wysoka dziewczyna 2", czyli Netflix z kolejną propozycją na Walentynki [WIDEO]

Czy stare kompleksy przeszkodzą w nowej miłości?

The Lord of the Rings: The Rings of Power
Teaser, tytuł i data premiery serialu na podstawie "Władcy Pierścieni" [WIDEO]

Wysokobudżetowa produkcja zadebiutuje na Amazon Prime Video.

Polecamy
Mononoke 2007
"Mononoke" - najładniejsze anime, o którym w życiu nie słyszałeś

Serial Mononoke z 2007 roku to perełka wśród anime. Warto go zobaczyć.

Valley Girl 2020
Jessica Rothe i Josh Whitehouse w nowej wersji musicalu "Valley Girl" [WIDEO]

Nadchodzi remake romantycznej historii "Dziewczyna z doliny" z 1983 roku.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Long Story Short Film Festival
Rusza nabór do 3. edycji konkursu Long Story Short Film Festival

Można przesyłać zgłoszenia do 3. Dolnośląskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych.

Wysoka dziewczyna 2
"Wysoka dziewczyna 2", czyli Netflix z kolejną propozycją na Walentynki [WIDEO]

Czy stare kompleksy przeszkodzą w nowej miłości?

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!