zmień miasto

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi - AM, ŁódźMuzyka w dobrych rękach!

Budynki Akademii Muzycznej

Pałac Poznańskiego
Główną siedzibą Uczelni jest zabytkowy pałac przy ul. Gdańskiej 32, wzniesiony w latach 1904-08 dla syna słynnego łódzkiego fabrykanta Izraela Kalmanowicza Poznańskiego – Karola Poznańskiego.

Wybudowana według projektu Adolfa Zelingsona budowla ma charakter eklektyczny: łączy  dominujące w jej architekturze elementy włoskiego renesansu i baroku z m.in. motywami secesyjnymi. Pałac został zaprojektowany na planie podkowy jako budynek jednopiętrowy, z wysokimi suterenami i mieszkalnym poddaszem. Składa się z dwóch skrzydeł bocznych i  części frontowej, w której na obu kondygnacjach znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne: salony i jadalnie, przeszklone halle, gabinety, buduary, pokój bilardowy. Na piętrze mamy także ogród zimowy przykryty efektownym szklanym dachem, widocznym od strony ogrodu.

W ostatnich latach Pałac został poddany gruntownym pracom konserwatorskim, dzięki czemu przywrócono pierwotny blask najbardziej reprezentacyjnym wnętrzom i elewacji zewnętrznej budynku. Efekty rewitalizacji można podziwiać online podczas wirtualnej wycieczki.

Sala koncertowa AM
Sala koncertowa dzięki znakomitej akustyce i wysokiej klasy nagłośnieniu stwarza komfortowe warunki do koncertów symfonicznych, oratoryjnych i kameralnych oraz nagrań różnych gatunków muzyki, szczególnie muzyki klasycznej i jazzowej. Na widowni znajduje się blisko 300 miejsc dla słuchaczy, a rozległa scena pomieści jednocześnie 160 muzyków, w tym 80-osobową orkiestrę symfoniczną i 80-osobowy chór. Przed sceną usytuowana jest fosa dla orkiestry z zapadnią, niezbędna w realizacjach spektakli operowych i tanecznych. Istotną rolę odgrywa oświetlenie: w pełni zautomatyzowane i zdalnie sterowane z pomieszczenia nad widownią daje możliwość bardzo precyzyjnego operowania światłem, współdziałania z dźwiękiem oraz tworzenia interaktywnych spektakli. Multimedialne prezentacje są realizowane m.in. w oparciu o nowoczesny system kamer, ekrany i wysokiej klasy rzutniki, umożliwiające projekcje filmów w jakości Full HD, porównywalnej z prezentacjami kinowymi.

Na techniczne zaplecze sali koncertowej składają się m.in. zascenie, magazyny instrumentów oraz funkcjonalne garderoby, wszystkie wyposażone w węzeł sanitarny i monitory systemu digital signage.

ROKEiDM
Budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej jest usytuowany przy al. 1 Maja 4, w bezpośrednim sąsiedztwie głównej siedziby Uczelni. Obiekt powstał z połączenia dawnej kamienicy mieszkalnej, przebudowanej i zaadaptowanej do nowych celów, oraz zaprojektowanego od podstaw nowoczesnego budynku. Obydwie części łączy pokryte szklanym dachem patio (dawne podwórze), pełniące funkcję foyer, z przeszklonym szybem windowym otoczonym otwartą klatką schodową. Całość od strony przypałacowego dziedzińca została zamknięta szklaną elewacją, w której jak w lustrze odbija się zabytkowy pałac i otaczający go park.

Na czterech kondygnacjach nowego budynku znajdują się: biblioteka i fonoteka, archiwum, sala kameralna dla 180 osób, studio nagrań i laboratorium dźwiękowe, pracownie językowe, pracownie komputerowe, nowoczesna pracownia kształcenia słuchu i badań nad percepcją słuchową dzieła muzycznego, pracownie przeznaczone na realizację inicjatyw kulturalnych.

Więcej miast » | przejdź do wersji ogólnopolskiej »
REKLAMA

Szkoły wyższe w mieście

FB dlaMaturzysty.pl reklama