Teatr
Spektakl Witkacy Niedokończony

Spektakl Witkacy Niedokończony

Opis

WITKACY NIEDOKOŃCZONY CZYLI DRAMAT PRAWDZIWYCH POLAKÓW

na podstawie dramatów niedokończonych S.I. Witkiewicza

reżyseria:
Marek Strąkowski

obsada:
Barbara Gortat
Paulina Lasota
Agnieszka Nawrocka
Piotr Augustyniak
Marcin Szmidt

Najnowsze przedstawienie Teatru Fabrycznego „Witkacy Niedokończony” jest autorską kompilacją dramatów niedokończonych Witkiewicza. Inscenizacja stanowi komplementarną całość w ramach przyjętej zasady prezentacji. Jest to sztuka, której credo zawiera się głównie w języku i poprzez słowo realizuje swoją wartość poznawczą.

Wpisując się w dyskusję o Witkacym Teatr Fabryczny stoi w opozycji zarówno do zwolenników teorii, że czas Witkacego minął, jak i do ich oponentów twierdzących, że jego czas jeszcze nie nadszedł. Każdy czas jest czasem Witkacego dla kultury polskieji tożsamości społecznej najlepszym. Dzisiejsza obyczajowość jest specjalnie predestynowana do spełnienia roli zwierciadła rzeczywistości. Odczytanie Witkacego Niedokończonego przez pryzmat regresywnej mentalności współczesnych Polaków stanie się głosem w sprawie narodowej dyskusji o wartościach i pryncypiach. W czasach, kiedy pojęcie etyki jest tylko propagandowym narzędziem głos Witkacego brzmi wyjątkowo donośnie. Zwraca uwagę na istotę człowieczeństwa. Na jego ułomności, maski, fałszywość uczuć, sztafaż emocjonalny i według tej recepcji dąży do zuniwersalizowania tych wartości, które nie zasadzają się na wolność jednostki.

Prawo do wolności kształtowania własnych poglądów i postaw jest dobrem niezbywalnym. Witkacowski katastrofizm pozwala rozpoznać prawdziwą sytuację naszych czasów. Teatr ze swoją funkcją dialektyczną może być na tę diagnozę właściwym antidotum.


Teatr Fabryczny powstał w Łodzi w 2005 r. z inicjatywy reżysera Marka Strąkowskiego i dramaturga Mateusza Sidora. TF pozostaje poza instytucjonalnym obszarem działań artystycznych. Przyjmując za główną zasadę poszukiwań twórczych otwartą strukturę teatru off stanowi o kierunku i funkcji własnych przedstawień. Zamiarem Teatru Fabrycznego jest przede wszystkim eksploracja nowatorskich rozwiązań formalnych, realizowanych w oparciu o oryginalne teksty dramaturgiczne, często będące prapremierami ich wystawień. Rezygnując z popularnych, trywialnych i eksploatowanych dramatów Teatr Fabryczny liczy na zainteresowanie widza ambitnego i myślącego. Pragnąc kontynuować bezsprzecznie związany z Łodzią ruch awangardowy, będzie żywym propagatorem idei określającej miejsce. Idei, której czas nie przeminął. Przecież „historia mieści się wewnątrz teorii estetycznej”.

Teatr zrealizował dotychczas spektakle:

STOLIK NA PIĘĆ OSÓB
Rona Harta

premiera: listopad 2005, Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych

HOMO
wg Księżnej Zubaroff Ronalda Firbanka

premiera: lipiec 2006, Łódź Art Center


WITKACY NIEDOKOŃCZONY CZYLI DRAMAT PRWADZIWYCH POLAKÓW
wg dramatów niedokończonych S. I. Witkiewicza

premiera: 24 kwietnia 2007 roku, Scena Kina Cytryna

Polecamy
Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.