Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Opowiadanie Tołstoja jest paradoksalnie opowieścią o życiu, które w obliczu choroby staje się "snem" i o śmierci jako "przebudzeniu". Niestety, zwykle ludzkie serce i dusza otwierają się dla prawdy dopiero w krytycznym momencie, w chwili tragedii. Tragedii - zdaniem Tołstoja - często koniecznej do ujrzenia - najczęściej - całej nędzy istnienia. Zasadniczy przełom, owo "przebudzenie" dokonuje się wraz z wymagającym ogromnego duchowego wysiłku aktem przekroczenia granic własnej osobowości. Ta wyjątkowa transgresja oraz zetknięcie się z prawdą gorzką, a spóźnioną, pozwalają na wejrzenie w świat dotąd niedostępny, niepoznawalny, na dotknięcie przejmującej tajemnicy duszy.

Trudno w literaturze o opis umierania bardziej sugestywny, przejmujący, a zarazem pozbawiony patosu. Ukazana jest "codzienność umierania" i właśnie za sprawą zwykłości, czy wręcz banalności przedstawiona historia jest tak wstrząsająca. Tytułowy bohater przez całe swoje życie starał się o dobrą posadę, dom, rodzinę, ale w obliczu nieoczekiwanej choroby i cierpienia cały system jego wartości runął, a wszystkie dotychczasowe prawdy znalazły się na śmietniku. Iwan Iljicz pozostaje tragicznie samotny. Kona w domu, wśród rodziny, ale jedynym bliskim umierającemu człowiekowi staje się tylko służący. Nikt z najbliższych nie wspiera go w samotnej wędrówce do kresu. Dla nich jego śmierć jest tak bardzo "kłopotliwa", że nie znajdują miejsca na współczucie. Sam nie może pogodzić się z prawdą, że zasada całego jego życia była błędna. Broni się nienawiścią do żony, pretensjami do rodziny.

Tołstoj z całą otwartością demaskuje wszystkie wybiegi, oszustwa, wydumane i rzeczywiste "ochrony", dzięki którym człowiek chce, choć minimalnie, złagodzić to, co nieuniknione, ale im bardziej beznadziejna, bezsensowna egzystencja, tym bardziej nijaki, okrutny jego koniec. Zbyt mało czasu pozostało, by błędy całego życia naprawić teraz, ale rozpaczliwy żal za bezpowrotnie utraconą szansą, za tak głupio zmarnowanym życiem, pozwala Iwanowi Iljiczowi na ostateczny rozrachunek z przeszłością oraz poznanie prawdy o sobie, o tym, co złe i o tym, co dobre, bo "kiedy ciało słabnie, silniej czuje się duszę"...

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Śmierć Iwana Ilicza.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Śmierć Iwana Ilicza (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Śmierć Iwana Ilicza (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Śmierć Iwana Ilicza (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Śmierć Iwana Ilicza (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Śmierć Iwana Ilicza (Teatr im. S. Jaracza, Łódź).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Piotr Soroka
Piotr Soroka: Ta opowieść ma zaistnieć w ciele. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Zobaczcie, co reżyser "Romantyczności" mówi o pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.