Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

“Podróże Guliwera” to spektakl głęboko kontestujący porządek społeczny i hierarchiczność jak również wizerunek człowieka będący w centrum współczesnego społeczeństwa, w którym zasada merytokracji jest wypierana przez koniunkturalne i fałszywe autorytety.

Tekstem wyjściowym dla Purcãrete (który czyta też on sam, tworząc narrację spektaklu) nie jest podróż Lemuela Guliwera do Liliputów, lecz ostatnia część dzieła Swifta (czwarta część „Podróży Guliwera”), w której Guliwer dociera do krainy wybitnie inteligentnych koni, zwanych Houyhnhnmi (nazwa pochodzi od onomatopei rżenia), których poddanymi są humanoidalne antypatyczne istoty, zwane Yahoo. Inne źródło, na jakim oparty jest spektakl, to „A Modest Proposal” (Skromna propozycja), której pełny tytuł brzmi: „Co zrobić, by dzieci biedaków nie były ciężarem dla swych rodziców lub kraju”, słynny satyryczny esej Swifta, w którym komentuje on stosunek klasy rządzącej wobec irlandzkiego prekariatu.

 Spektakl, z złożenia pozbawiony linii narracyjnej, jest ciągiem następujących po sobie portretów moralnego upadku człowieka (błędnie ustalonego porządku społeczeństwa), portretów cielesno-trzewnych, widzianych z perspektywy Guliwera, boleśnie odczuwającego położenie Yahoo (które to może być lub nie być tożsame z głosem czytającym tekst Swifta – głosem reżysera).

 Silviu Purcãrete uważa się nie za reżysera „Podróży Guliwera”, lecz za koordynatora improwizacji aktorskich (podtytuł spektaklu to: „Ćwiczenia sceniczne inspirowane dziełem Jonathana Swifta” – wynikiem tego podejścia jest interesująca dynamika, jak w układzie korbowo-tłokowym, między wyobraźnią artystów z obsady a wizualnym wszechświatem Purcãrete: wszechobecnym contre-jour, zwierzęcym kontrapunktem, pogłębiającym się odosobnieniem jednostek w społeczeństwie, reprezentowanym przez mężczyzn w czerni z teczkami, oraz całą atmosferą karnawału.

 Wizja Purcãrete jest niekoniecznie cyniczna, lecz mizantropijno-namiętna, ukazując mierność jednostek ludzkich. Ludzi zdolnych sprzedać swoje nowonarodzone dzieci za kilka banknotów… Zatem Podróże Guliwera nie są adaptacją książki Swifta, …. lecz teatralno-obrazowym przed stawieniem głębokiej nieufności wobec świata (i ludzi), niedostatecznej w nim obecności dobra i piękna oraz zburzenia wyobrażenia o człowieku jako o najdoskonalszym stworzeniu w przyrodzie.

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Podróże Guliwera.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Podróże Guliwera (Teatr Powszechny, Łódź).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Podróże Guliwera (Teatr Powszechny, Łódź).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Podróże Guliwera (Teatr Powszechny, Łódź).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Podróże Guliwera (Teatr Powszechny, Łódź).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Podróże Guliwera (Teatr Powszechny, Łódź).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu
Spektakl "Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu" do zobaczenia online

Przedstawienie Studia Matejka dotyka źródeł osobistego gniewu, zrodzonego w wyniku lęku przed opresją.

Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.