Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

ABSURD - jest to pojęcie, które stoi w sprzeczności z prawami logiki (od łac. obs ordine - poza porządkiem).

TEATR ABSURDU wtargnął  na sceny światowe w latach pięćdziesiątych XX w. Wówczas to grono dramaturgów osiadłych i pracujących w Paryżu (A. Adamow, S. Becket, J. Genet i E. Ionesco; później też H. Pinter) zaproponowało inne spojrzenie na otaczającą ich rzeczywistość, tworząc nowy "język", który burzył dotychczasowe konwencje teatralne. Opisując najistotniejsze problemy współczesności sięgali do groteski, parodii i ABSURDU. Ich bohaterowie działali wbrew zasadom logiki oraz teorii psychologicznych i byli uwikłani w pozornie bezsensowne sytuacje, będące pretekstem do ironicznego spojrzenia na obowiązujący świat wartości. Cechą charakterystyczną TEATRU ABSURDU   są odwrócone relacje międzygatunkowe - komizm jest tu nośnikiem rozwiązań tragicznych, zaś tragizm komicznych. ABSURD jest obecny w literaturze światowej od schyłku XIX w. (A. Jarry, F. Kafka, M. Gogol czy B. Schulz)  oraz w dramatach polskich autorów (Witkacy, T. Różewicz, S. Mrożek).

LEKCJA - Do domu (mieszkającego gdzieś na francuskiej prowincji) profesora, który udziela prywatnych lekcji przyjeżdża nastoletnia uczennica. Jest świeżo upieczoną maturzystką (matura "humanistyczna" i "przyrodnicza") i pragnie przygotować się do "egzaminów doktorskich", by czym prędzej uzyskać "pełny doktorat". Lekcja owa niepostrzeżenie zamienia się w konfrontację z profesorem i światem jego wartości, co prowadzi do nieoczekiwanego zakończenia. Uczennica jest w tej rozgrywce na "z góry" przegranej pozycji. Widzimy tu bezbronną jednostkę wplątaną w tryby "machiny", która zmiele wszystko, co stanie jej na drodze. Obywatel (uczennica) staje tu w obliczu "totalnego państwa" (profesor i służąca), nie tolerującego najmniejszych nawet odstępstw od stworzonego przez siebie systemu norm, traktując każdego ze swoich "poddanych" jak przedmiot, który w każdej chwili można przestawić na dowolne miejsce lub po prostu ZNISZCZYĆ. Skąd my to znamy?... 

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Lekcja (Teatr Mały w Manufakturze, Łódź).

Twórcy spektaklu

Marcin Ehrlich Marcin Ehrlich Reżyser
Marcin Ehrlich Marcin Ehrlich Scenografia

Obsada spektaklu

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Lekcja.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Lekcja (Teatr Mały w Manufakturze, Łódź).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Lekcja (Teatr Mały w Manufakturze, Łódź).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Lekcja (Teatr Mały w Manufakturze, Łódź).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Lekcja (Teatr Mały w Manufakturze, Łódź).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
We Will Rock You casting
Kulisy castingu przed premierą "We Will Rock You" w Teatrze Muzycznym ROMA [WIDEO]

To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona.

teatr
DRAMOX wchodzi do Polski - platforma VOD ze spektaklami teatralnymi

Teraz nie musisz wychodzić z domu, by obejrzeć światowe spektakle teatralne.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.