Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Karzeł, Down i inne żywioły to opowieść o sile, która przerasta człowieka. O sile, która raz zawładnąwszy człowiekiem, zostawia niezaspakajalne łaknienie. O wierze niechcianej. O wierze, która staje się namiętnością, i jak wiele innych namiętności popycha w irracjonalizm. Irracjonalność wiary wymaga ogromnej odwagi, żeby wierzyć. Wiara tkwi w absurdzie i wymaga absurdu. Jeśli znika Bóg, czy wraz z nim znika doświadczenie boskości? W co wierzyć w świecie po Bogu? Gdzie, jak i po co szukać sacrum? Jak pytać o boskość?

Spektakl Karzeł… jest pytaniem o możliwość transgresji, której skutkiem może być świętość. W tej opowieści to, co w ludziach najniższe, odrażające, prymitywne, szalone, cielesne, zostaje przewrotnie skonfrontowane z mitem ofiary i odkupienia, połączone z boskością. Doświadczenie sacrum, którego poszukują wszyscy bohaterowie Karła… niesie ze sobą głęboko ludzki wymiar.

Lenny, główny bohater, mający cechy jurodiwego, odkrywa w sobie moc, której pochodzenie trudno ustalić. Początkowo stara się jej nie dostrzegać, bagatelizować skutki swoich działań i rozpoznań. Z czasem obezwładniający go żywioł, przejmuje kontrolę. Lenny potrafi uzdrowić, ale potrafi zabić, jest nieprzewidywalny jak huragan, jak piaskowa burza. Jego czyny są nieokiełznane, szalone, święte. Jeśli jego doświadczeniem jest świętość, jest on święty mocą dziką, kapryśną, niezrozumiałą, okrutną, nie liczącą się z ziemskim prawem. Właśnie problem rozpoznania owej siły jest tym, co w spektaklu, wyłania się na pierwszy plan.

Jurodiwy – jeden ze staroruskich wzorów świętości, znaczenie tego słowa w dość ubogi sposób oddają polskie określenia: „święty szaleniec”, „głupiec boży”, „szaleniec Chrystusowy”. W starosłowiańskim oznaczało „coś nienaturalnego”, „poroniony płód”, „rzecz potworną”. Jurodiwy to ten, kto przeraża i jednocześnie fascynuje, igra z anielskością i diabelskością, cnotą i grzechem, miesza komizm z powagą. Jurodiwy wciąga do gry, działa na placu targowym, w cerkwi i domu. Objawia się wśród anonimowego tłumu – teatralnej widowni – urzeczywistniając relację między teatrem a doświadczeniem. Teatr jest sposobem doświadczenia rzeczywistości.

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Karzeł, Down i inne żywioły.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Karzeł, Down i inne żywioły (Teatr Nowy, Łódź).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Karzeł, Down i inne żywioły (Teatr Nowy, Łódź).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Karzeł, Down i inne żywioły (Teatr Nowy, Łódź).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Karzeł, Down i inne żywioły (Teatr Nowy, Łódź).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Karzeł, Down i inne żywioły (Teatr Nowy, Łódź).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.