Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

4 września, w dniu 205 urodzin Juliusza Słowackiego – mego ulubionego wieszcza zadaję sobie pytanie czy oprócz zaspokajania własnych potrzeb mam prawo wyjmować z czeluści historii dzieła, które z taką trudnością adwersarze XXI wieku przyswajają historycznie, językowo, a nawet treściowo? Bo jeśli uznamy, że prekursorami modnego dzisiaj nurtu "fantasy" w literaturze, filmie, sztukach pięknych i chyba najrzadziej teatrze byli nietuzinkowi poeci z czasów średniowiecza, bajarze wędrowni i balladowi opowiadacze, a powstałe legendy docierały do czasów romantycznych i idąc na skróty także do dziś gdy komputery zapanowały nad światem - to czy młodzież nie wypuszczająca przez cały dzień z rąk iPadów, smartfonów, tabletów i innych podobnych gadżetów da się złapać na haczyk tych opowieści z otchłani dziejów, kiedy dostarczenie wiadomości do adresata wymagało wielodniowych wojaży konnym wozem pocztowym? Czy przeznaczenie mijającego czasu się spełni? Zapewne tak – wszak historia wciąż zapisuje swoje karty ciągiem zdarzeń, wszak z każdym dniem wykluwa się, rodzi jakaś tradycja. Siła literackiego utworu, mistrzostwo geniuszy pióra z zamierzchłych czasów nastraja do podejmowania ryzyka. Doskonałe scenariusze ( sztuki teatralne), które dzisiaj często zdają się być banalną inspiracją dla hollywoodzkich filmów, i nie tylko rzecz jasna - leżą na półkach przykurzone nieco i zamknięte szczelnie między okładkami różnej maści. Zdjąłem stamtąd jedną ze sztuk teatralnych i wchodzę powoli w świat "Balladyny" Juliusza Słowackiego by poszukać dowodu, że widzowie od najmłodszych do najstarszych dadzą się porwać w podróż na skrzydłach żurawi, które z Goplaną odlatują w dal ku innym, nieodgadnionym przeznaczeniom, nowym wyzwaniom. A nuż utworzą klucz lecący do krainy ogromnej wyobraźni Homera, Dantego, Petrarki, Szekspira, Byrona czy właśnie bliskiego naszym aspiracjom Słowackiego. Łapię się tych skrzydeł i czynię to z wiarą, że internetowe, łatwo dostępne streszczenia ksiąg sprowokują młodych do teatralnej wycieczki – po to, by zwarta treść starych dzieł dramatycznych ożywiona sztuką aktorów zapadła na długo w pamięć, a ta po latach, gdy dzieciństwo i młodość przeminą będzie wracała echem - z nastrojem wzruszających wspomnień.

Mariusz Pilawski

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, muzyka, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Balladyna (Teatr Mały w Manufakturze, Łódź).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Balladyna.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Balladyna (Teatr Mały w Manufakturze, Łódź).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Balladyna (Teatr Mały w Manufakturze, Łódź).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Balladyna (Teatr Mały w Manufakturze, Łódź).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Balladyna (Teatr Mały w Manufakturze, Łódź).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
spektakl
Mów o sobie, tylko o sobie - recenzja spektaklu

Zobacz, jak bohaterowie spektaklu poszukują siebie, bliskości i kontaktu w żmudnej rzeczywistości.

Stand-up
Kto rządzi w polskim standupie?

Czyje występy są najbardziej oblegane? Oto dziesiątka topowych polskich komików.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.