Zmień miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Nabucco

Nabucco

(Teatr Wielki, Łódź)

Nabucco
 

Opis spektaklu

„Nabucco" - młodzieńcze dzieło Verdiego, było pierwszym krokiem do wielkiej kompozytorskiej kariery; przyniosło mu błyskawiczną sławę i od razu postawiło w gronie najbardziej znanych kompozytorów. „Nabucco" to spektakl monumentalny, nastrojowy i dramatyczny, z przepięknymi ariami oraz z najsłynniejszą pieśnią świata „Va pensiero" - imponującą arią cantabile dla chóru śpiewającego unisono.

Pierwotnie akcja opery dzieje się w Jerozolimie i Babilonie około roku 587 p.n.e, jest oparta na tematyce biblijnej i opowiada  o cierpieniach narodu żydowskiego w czasie babilońskiej niewoli. Jednak treść libretta nie powinna być odczytywana zbyt dosłownie. Zawarte w utworze przesłanie to tylko pretekst do dyskusji o szeroko rozumianej wolności. Z tego też względu miały miejsce rzypadki zakazu wystawiania „Nabucco" na scenach operowych na świecie np. we Włoszech oraz w Polsce (m.in. w 1968 r. we Wrocławiu). Łódzka inscenizacja skupia się na złożoności stosunków w świecie zniszczenia, brutalności, chciwości i intryg, gdzie ludzie poszukują miłości i boskiej obecności. Jak pisali krytycy - jest potężną metaforą sumień narodów zaangażowanych w politykę nietolerancji i hołdem oddanym jej ofiarom. Jest Babilonem sprzed dwóch i pół tysiąca lat, jest oszalałą w wojnach XX wieku Europą i trzy tysiące lat liczącą Jerozolimą. Wciąż aktualne, uniwersalne treści, porywająca muzyka oraz rozmach inscenizacji to niezaprzeczalne walory tej realizacji.

 
Komentarze i opiniedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

 
BLOK PROMOWANY
Ziaja Sopot Spa - poczuj zapach nadmorskich wakacjiWeź udział w konkursie i wygraj zestaw kosmetyków Ziaja z serii Sopot i Sopot Spa.
FB dlaMaturzysty.pl reklama