Zmień miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Carmen

Georges Bizet

Carmen

(Teatr Wielki, Łódź)

Carmen
Czas trwania: 180 min.
Autor sztuki: Georges Bizet
Premiera: 2006-11-18
Reżyseria: Laco Adamik
 

Opis spektaklu

„Carmen" - jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej oglądanych oper na świecie. Tym bardziej zdumiewa fakt, że prapremiera dzieła Bizeta w 1875 r. w Paryżu była... totalną klapą, którą autor przeżył bardzo boleśnie.

Dzieło, którego główną postacią jest pełna namiętności i erotyzmu Cyganka-przemytniczka popychająca żołnierzy do dezercji, śpiewająca i tańcząca w oberżach - nie bardzo przystawało do konwencjonalnej wizji opery. Początkowo prasa nawoływała nawet do zakazu wpuszczania nieletnich na widownię tego „niemoralnego spektaklu". Jednak ta nietypowa, jak dla opery, tematyka szybko stała się największym atutem przedstawienia.

Tragiczne dzieje Carmen - kobiety świadomej i samodzielnie decydującej o swoim losie, okazały się tak intrygujące, że opera w niedługim czasie zdobyła ogromną popularność, która trwa do dziś. Historia ognistej Cyganki, która rozkochuje w sobie zaręczonego z Micaelą sierżanta Don Jose, po czym znudzona nim rozpoczyna romans z torreadorem Escamillo, rozpalała umysły artystów i realizatorów nie tylko opery, ale przeniosła się też do teatrów dramatycznych, lalkowych i na ekrany filmowe - wszędzie sławiąc archetypiczną naturalność, piękno południowego temperamentu opery i malownicze klimaty Hiszpanii. Co ciekawe, Bizet napisał pełną iberyjskich inspiracji muzykę... nigdy w Hiszpanii nie będąc. Jak twierdził - gdyby to zrobił, przeszkadzałoby mu to w oddaniu charakteru dzieła.
 
Komentarze i opiniedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama