Sztuka
Viviane Sassen: Leksykon

Viviane Sassen: Leksykon

  • 2017-06-02, , godzina 20:00, do 2017-06-30
  • Galeria Szklarnia, Łódź

Opis

Dla Jamesa Laxtona, autora zdjęć oskarowego „Moonlight”, oglądanie fotografii jest inspiracją i ważną częścią pracy. "Kiedy patrzę na zdjęcia mój mózg zaczyna się aktywnie angażować, jestem w stanie wyobrazić sobie całe doświadczenie, inny świat … fotografia pomaga mi wyobrazić sobie co mogło się zdarzyć tuż przed lub tuż po tym, jak klatka została zrobiona" (tłum. red.)- mówi Laxton. Świat stworzony przez Laxtona w filmie „Moonlight”, jego kolory, abstrakcyjne piękno został zainspirowany twórczością holenderskiej fotografki Viviane Sassen. Bezpośrednia inspiracja zdjęciem Sassen pt. Nungwi / Parasomnia (2011), widoczna jest w jednej z głównych, najbardziej ikonicznych scen filmu – scenie lekcji pływania, zrealizowanej w bardzo kontrastujących ze sobą kolorach, z dominującym krystalicznym błękitem.

Viviane Sassen (ur. 1972 ), od ponad 17 lat łączy pracę fotografa dla największych modowych marek  z autorskimi projektami, które realizuje na polu sztuki. Wypracowała własny, rozpoznawalny na świecie wizualny język intensywnych kolorów i formalnych eksperymentów nawiązujących do kubizmu, surrealizmu i minimalizmu. W 2007 roku zdobyła Prix de Rome, w 2011 ICP Infinity Award. Prace Sassen wystawiane były w najlepszych muzeach świata, między innymi w: MoMa w Nowym Jorku, LACMA w Los Angeles, FORMA w Mediolanie czy Kunsthalle w Wiedniu. 

Wystawa „Leksykon”, na którą Państwa zapraszamy, składa się z fotografii pochodzących z serii Flamboya (2008) i Parasomnia (2011) oraz z wcześniej niepublikowanych prac.

Jak sugeruje tytuł wystawy, przygotowany przez artystkę zestaw prac, może być postrzegany jako swoisty katalog podstawowych elementów wizualnego słownika fotografii Sassen.

Wystawa towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Fotografii w Łodzi 2017.

aranżacja wystawy: Grzegorz Małecki

Mapa

Ostatnio czytane
7 cudów Polski
7 cudów Polski

Zobacz, kto wygrał plebiscyt o nazwie "7 cudów Polski" zorganizowany przez "Rzeczpospolitą".

Zobacz najpiękniejsze zdjęcia Flickr z 2016 roku!
Zobacz najpiękniejsze zdjęcia Flickr z 2016 roku!

Oto najlepsze zdjęcia 2016 roku wybrane przez Flickr.com.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w