Sztuka
Dawniej obcy, dziś sąsiedzi. Polsko-irlandzkie spotkania na przestrzeni wieków

Dawniej obcy, dziś sąsiedzi. Polsko-irlandzkie spotkania na przestrzeni wieków

  • 2018-03-26, , godzina 13:00, do 2018-04-23
  • Biblioteka Politechniki Łódzkiej, ul. Wólczańska 223, Łódź

Opis

O Polakach i Irlandczykach mówi się często, że są niczym bratnie dusze - dwa narody, których kraje dzieliła co prawda znaczna odległość oraz różne wydarzenia w historii Europy, a jednak mają one ze sobą tak wiele wspólnego. Podobne doświadczenia - utrata autonomii i walka o niepodległość, wzajemne wpływy literackie i polityczne, pragnienie wolności oraz zacięcie podróżnicze i badawcze to tylko niektóre z rzeczy, które nas łączą.

Wiele kart naszej historii zostało zapisanych dzięki krzyżowaniu się dróg przedstawicieli naszych narodów. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat polscy i irlandzcy obywatele oraz ich kraje nawiązywały ze sobą bliskie i trwałe relacje. Irlandia jest dziś także domem dla licznej, mile widzianej w naszym kraju polskiej społeczności.

Niniejsza wystawa prezentuje historie, za sprawą których spotkały się drogi naszych dwóch państw - od przypadkowych, czasem zaskakujących powiązań w dawnych stuleciach aż po trwałe więzi współczesnych obywateli Polski i Irlandii, a także wydarzenia, które sprawiły, że Polska i Irlandia to już nie obce sobie, ale sąsiedzkie kraje.

Ostatnio dodane
The KutiMangoes - 7. Katowice JazzArt Festival
Zbliża się 7. Katowice JazzArt Festival

W głównym programie zaplanowano 13 koncertów, ale to oczywiście nie wszystko.

Kupony i kody rabatowe
Konkurs Ziaja