Dzieje się - Sztuka

Light Move Festival 2017 ma już swoją identyfikację wizualną

2017-08-22 10:07:15 | Łódź

Już niebawem centrum Łodzi rozświetli kolejna edycja Light.Move.Festival. Przez wzgląd na pogodę termin festiwalu nieco przesunięto. Siódma edycja rozpocznie się w piątek 29 września, a zakończy w niedzielę 1 października.

Light.Move.Festival.Po raz kolejny festiwal pobije własne rekordy. - W ostatni weekend września podświetlimy artystycznie na ul. Piotrkowskiej aż 55 kamienic, a kolorowym iluminacjom przy najsłynniejszej ulicy w Polsce będzie towarzyszyła wyjątkowa oprawa muzyczna. Na festiwalowej mapie pojawi się aż 38 instalacji świetlnych, projekcji wielkoformatowych i animacji. Ci z uczestników, którzy zechcą zobaczyć wszystkie atrakcje na najdłuższej trasie, do pokonania będą mieli aż 15 kilometrów. Wkrótce ujawnimy kolejne niespodzianki, które przygotowujemy dla gości LMF2017 - mówi Beata Konieczniak, kreator artystyczny i pomysłodawca Light.Move.Festival.

Twórcy zaproszeni do udziału w LMF 2017 przybliżą dorobek awangardy w sztuce m.in. takich artystów jak Władysław Strzemiński, Wassily Kandinsky czy Salvador Dali. Wykorzystując ich poszukiwania i oryginalne rozwiązania artystyczne zaproszeni artyści pokażą, jak wielkie znaczenie nurt awangardy miał dla rozwoju sztuk wizualnych.

Po raz kolejny LMF rozszerza swój teren działań artystycznych - tym razem dotrzemy ze światłem także do ulic Kilińskiego i Traugutta. Na cerkwi Aleksandra Newskiego pokażemy „Zawiłości”, czyli niesamowite widowisko audiowizualne, w którym wielkoformatową projekcję uzupełnią pokazy świateł i laserów. W skład animacji wejdzie 15 tysięcy kamieni „ożywionych” za pomocą nowoczesnej muzyki elektronicznej. Autorem „Zawiłości” jest Yann Nguema, francuski artysta znany z niezwykłych projekcji w technologii 3D, który swoje dzieła prezentował m.in. na festiwalach światła w Lyonie, Singapurze i Montrealu.

Mocny punkt na mapie LMF pojawi się w obszarze Łódzkiego Domu Kultury. - Chcemy, żeby to była jednak niespodzianka. Mogę tylko zdradzić, że będzie nawiązywać do hasła tegorocznej edycji „No limits - szlakiem awangardy” - zdradza Beata Konieczniak.

Oczywiście LMF wróci do bajkowo ziluminowanego Parku Staromiejskiego - wyznaczona przez fundację Lux Pro Monumentis trasa instalacji świetlnych przeprowadzi gości przez wschodnią i zachodnią część parku. Z kolei w Parku Sienkiewicza pokażemy nietypowy, przestrzenny mapping na drzewie, uzupełniony o wkomponowane w animację, efektowne elementy taneczne. Zaskoczą nas w tym roku również instalacje świetlne. Dwie gigantyczne, kolorowe, wielkoprzestrzenne rzeźby staną m.in. w pasażu Schillera, każda o wysokości 12 metrów!

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy budynek może być dziełem sztuki, Festiwal Światła tradycyjnie zawita na Plac Wolności. Fasady Kościoła Zesłania Ducha Świętego oraz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego oddane zostały w ręce krakowskich artystów - plastyków, którzy malowanie światłem opanowali do perfekcji. Na kościele zaświeci pełna detali i barw projekcja mappingowa „Światłem Malowane”, zamieniając jego ściany w prawdziwe płótno malarskie. Muzeum zaś będzie miejscem dla „Paradoxu”, czyli bajkowego mappingu architektonicznego, wielkoformatowej projekcji 3D, która zmieniając muzeum zabierze widzów w zaskakującą podróż pomiędzy światami.

Za identyfikację wizualną Light Move Festival 2017 odpowiada popularne łódzkie studio graficzne „Fajne Chłopaki”, autorzy między innymi oprawy marki odzieżowej „Pan tu nie stał”. To zwycięzcy zorganizowanego po raz pierwszy przez Fundację Lux Pro Monumentis konkursu na grafikę nawiązującą do hasła festiwalu. W ubiegłym roku motywem przewodnim LMF był oniryzm. W tym roku zarówno temat LMF jak i identyfikacja wpisuje się w ogólnopolskie obchody Roku Awangardy.

Organizowany od 2011 roku przez Fundację „Lux Pro Monumentis” Light.Move.Festival. to jeden z największych festiwali światła w Europie. Prace artystów z Polski i całego świata podczas poprzedniej edycji obejrzało ponad pół miliona osób. To wydarzenie skierowane do każdego, dlatego wierzymy, że ta liczba będzie stale rosnąć, a centrum miasta jak zawsze wypełnią łodzianie i goście z całej Polski – i nie tylko!

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: atrakcje, grafika, plakat, Łódź, termin
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Polecamy
„Słońce majowe JÃłzef Mehoffer
"Słońce majowe" - Józef Mehoffer namalował wszystko czego trzeba, by wypocząć

Poetycki tytuł potęguje wrażenie pięknego, wiosennego dnia.

Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Ostatnio dodane
Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.