Dzieje się - Sztuka

"Bogini Mokosz" na murach WI-MA - Festiwal Łódź Czterech Kultur

2017-09-12 12:15:04 | Łódź

Kobieca energia i streetartowy kunszt – na ścianie łódzkiej WI-MY można podziwiać mural „Mokosz”, pierwszy z powstających w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Dzieło znanego duetu Nomad Clan z Manchesteru przedstawia słowiańską boginię, opiekunkę kobiecego przeznaczenia i pracy upamiętniającą kobiecą energię, którą tętniły łódzkie fabryki. Trwają już prace nad kolejnymi festiwalowymi muralami. Wszystkie związane są z Łodzią i jej dziedzictwem.

Bogini MokoszMural nieprzypadkowo powstał na ścianie WI-MA, dawnych Widzewskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego. Przedstawia słowiańską boginię Mokosz, opiekunkę kobiecego przeznaczenia i pracy oraz patronkę „kobiecych” zajęć, takich jak przędzenie czy tkanie. W Europie Wschodniej jej motyw – silnej, życiodajnej siły – jest nadal popularny. Mural opowiada o kobietach w ich miejscu pracy w czasie przemysłowej rewolucji.

W tym roku festiwal odsłoni w Łodzi łącznie 6 murali. Na ul. Wojska Polskiego 3 już można podziwiać  mural włoskiego artysty Moneyless. Na Sienkiewicza natomiast powstało dzieło Tellas. Wkrótce prace zakończą kolejni muraliści: Hyuoro (przy ul. Cmentarnej 3) i Kasia Breska przy ul Jaracza 20. Szczególnym wydarzeniem i zwieńczeniem festiwalu będzie wspólny mural wszystkich artystów, który powstanie również w przestrzeni WI-MA.

Wszystkie wydarzenia tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur łączy wspólne hasło: „Alfabet Dialogu”, odwołujące się do rozpisania na nowo opowieści o nowoczesnym i otwartym mieście, czerpiącym siłę z różnorodności i wielokulturowości. Bo przecież Festiwal Łódź Czterech Kultur jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, powstałego w 2002 roku z inicjatywy Witolda Knychalskiego i nawiązuje do czterech kultur, które wywarły wpływ na rozwój Łodzi. Jednak nie zamyka się w przeszłości – nasze miasto dynamicznie się rozwija i zmienia. Dlatego sam festiwal jest zanurzony we współczesności, w tym, co dziś jest ważne dla mieszkańców Łodzi, Polski i Europy. Bazując na historii, jest skierowany ku przyszłości.

Wśród 52 propozycji tegorocznej edycji są premierowe spektakle i koncerty, instalacje artystyczne i interwencje w przestrzeni miejskiej, ale też spacery śladem historycznej wielokulturowości czy spotkania i rozmowy na temat tożsamości miasta. Festiwal potrwa do 17 września. Program dostępny na www.4kultury.pl.

ip

Słowa kluczowe: festiwal, sztuka, mural, street art, artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Polecamy
Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

OgrÃłd rozkoszy ziemskich
"Ogród rozkoszy ziemskich" - poznajcie zawiłą symbolikę obrazu Hieronima Boscha [WIDEO]

To najbardziej znane i tajemnicze dzieło niderlandzkiego artysty.

Polecamy
Ostatnio dodane
Festiwal ŁÃłdź Wielu Kultur
Przed nami Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 Łódź

Wydarzenie od 4 do 13 października 2024 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.