Koncert
7.Letnia Akademia Jazzu: Seifert - Kurylewicz

7.Letnia Akademia Jazzu: Seifert - Kurylewicz

  • 2014-07-24, , godzina 19:00
  • 20 PLN
  • Klub Wytwórnia, Łódź

Opis

I część: Intl Jazz Platform - koncert finałowy

21 lipca już po raz drugi w Wytwórni spotkają się najlepsi muzycy jazzowi z Polski i z zagranicy, którzy przez cztery dni będą wspólnie tworzyć, rozmawiać o muzyce i improwizować. International Jazz Platform to wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu Letniej Akademii Jazzu, które umożliwia młodym artystom pracę i rozwój muzyczny pod okiem czołówki europejskiej sceny jazzowej. 24 lipca podczas koncertu finałowego wystąpi pięć zespołów, które zaprezentują opracowane podczas warsztatów kompozycje.
 

II część: Tribute to Kurylewicz - Dominik Wania Trio

Andrzej Kurylewicz, kompozytor, pianista, puzonista, trębacz i dyrygent, był jednym z prekursorów polskiego jazzu. To jemu poświęcona będzie druga część wieczoru 24 lipca. Tę niezwykłą postać przypomną muzycy z Dominik Wania Trio.
W 1954 roku Kurylewicz został usunięty z uczelni za zawodowe zajmowanie się muzyką jazzową i odmowę wstąpienia do PZPR.
Kurylewicz był także autorem muzyki poważnej, kameralnej i symfonicznej, teatralnej, filmowej, baletowej i jazzowej. Uprawiał równolegle te dwa obszary muzyki –poważną i jazz. W latach 1950-1954 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (w klasie fortepianu u Henryka Sztompki oraz kompozycji u Stanisława Wiechowicza).
W 1954 roku na zaproszenie Władysława Szpilmana rozpoczął pracę w rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie i założył własny Sekstet Organowy Polskiego Radia. W 1957 roku jako pierwszy polski muzyk zza żelaznej kurtyny otrzymał pierwszą nagrodę na festiwalu pianistów jazzowych w Stuttgarcie (RFN).

W 1958 wziął ślub z wokalistką Wandą Warską. W tym samym roku napisał swój pierwszy opusowany utwór na fortepian solo „Somnambulicy” i muzykę do filmu „Ostatni Strzał”. W roku 1959 zadebiutował jako kompozytor muzyki teatralnej („Książę Niezłomny”, spektakl według Juliusza Słowackiego, reż. M. Kotlarczyk); napisał muzykę do filmu „Powrót” w reżyserii Jerzego Passendorfera.
W latach 1964-1966 kierował Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie; stanowisko utracił po ponownej odmowie wstąpienia do PZPR. W latach 1965-68 napisał Concerto na tematy Jarzębskiego (I, II, III) op.2. Od roku 1965 z żoną, Wandą Warską, a od 1987 także z córką, Gabrielą Kurylewicz, prowadził w Warszawie Piwnicę Artystyczną Kurylewiczów.
W latach 1969-1978 kierował zespołem Formacja Muzyki Współczesnej (muzyka z pogranicza nowoczesnego jazzu i awangardowej muzyki europejskiej), z którym koncertował na całym świecie. Pisał muzykę teatralną, między innymi do spektakli Mieczysława Kotlarczyka, Zygmunta Huebnera, Adama Hanuszkiewicza, Jerzego Gruzy i Erwina Axera. Tworzył także muzykę filmową do obrazów Jerzego Passendorfera, Janusza Morgensterna („Polskie drogi”), Ryszarda Bera („Lalka”, „Droga”, „Domy z deszczu”), Janusza Majewskiego („Sublokator”, „Lekcja martwego języka”), Zbigniewa Kuźmińskiego („Nad Niemnem”), a także Janusza Zaorskiego („Panny i Wdowy”).

Od 1970 komponował głównie muzykę poważną: solową, instrumentalną , kameralną i symfoniczną.
Kurylewicz jest autorem niezrównanych cyklów „Pieśni do wierszy" Jana Kochanowskiego, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Kamila Norwida, Stefana Garczyńskiego, Aleksandra Puszkina, Reinera Marii Rilkego, Osipa Mandelsztama, Czesława Miłosza, Haliny Poświatowskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisława Grochowiaka, Zbigniewa Herberta, XIII-wiecznych poetów łacińskich, barokowych poetów niemieckich, do wierszy Julii Hartwig, Gabrieli Kurylewicz, piosenek Wandy Warskiej i Agnieszki Osieckiej.
W 1999 Andrzej Kurylewicz powrócił do jazzu i założył Kurylewicz Trio (Paweł Pańta - kontrabas, Cezary Konrad - perkusja), które - jak napisał Bohdan Pociej - urzekało lekkością, wdziękiem, elegancją, smakiem, precyzją podania, skupioną harmonijnością, inwencją wariacyjną, formą i lirycznym sednem. W ostatnim czasie występował jako pianista z koncertami muzyki Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina.

W 1984 był Kompozytorem (Stadtkunstler) miasta Wilhelmshaven, a od 1989 współpracował ze State University of Kansas (USA).
Kurylewicz angażował się także w promocję młodych, utalentowanych muzyków polskiej sceny jazzowej. Od samego początku był związany z Konkursem Pianistów Jazzowych – Debiuty, który odbywał się podczas Warszawskiego Festiwalu Pianistów Jazzowych, a w latach 2005-2006 pełnił funkcję przewodniczącego jury konkursowego. Po śmierci Andrzeja Kurylewicza w 2007 roku nadano jego imię czwartej edycji Konkursu Pianistów Jazzowych – Debiuty.
Jego muzykę zinterpretuje Dominik Wania Trio.
 
Dominik Wania:
W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Perez’a i Jerry Bergonzi’ego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA).
Jest czynnym muzykiem sesyjnym. Współpracuje i występuje ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej; na liście jego współpracowników są Tomasz Stańko, Piotr Baron, Jacek Kochan, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Marcus Miller, Joey Baron, Lee Konitz, David Liebman, George Garzone, Eddie Henderson, Nguyen Le, Gary Thomas, Marilyn Mazur.
Uczestniczy także w projektach z muzykami młodego pokolenia: Maciej Obara International Quartet, Noise Trio (muzyka elektroniczna z elementami jazzu), New Bone. W dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe. Koncertował w wielu krajach Europy w Azji oraz w USA.
Oprócz czynnej działalności koncertowej prowadzi także działalność dydaktyczną na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jako wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
W czerwcu 2013r. nakładem wydawnictwa ForTune®, ukazał się pierwszy autorski album „Dominik Wania Trio”, prezentujący jazzowe opracowanie jednego z wybitnych dzieł fortepianowych Maurice Ravela „Miroirs”.
W kwietniu 2014r. Dominik Wania został uhonorowany nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury 2014” oraz dwiema nagrodami Fryderyk 2014 w kategoriach Jazzowy Album Roku i Debiut Roku.
 
Maksymilian Mucha
Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Mieszka w Berlinie, gdzie kształci się pod okiem Grega Cohena w Jazz Institut Berlin.
Aktywny na polskiej scenie jazzowej, współpracuje m.in. z Adamem Pierończykiem, Piotrem Damasiewiczem i Kubą Płużkiem. Miał również okazję występować z takimi tuzami sceny europejskiej i amerykańskiej, jak Gary Thomas, Stephen Riley, Nelson Veras, David Doruzka.
Grał na wielu europejskich festiwalach, m.in. Jazzfest Berlin, Moers Festival, Warsaw Summer Jazz Days.
 
Dawid Fortuna
Jest absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej im. Artura Rubinsteina, gdzie uczył się od znakomitego pedagoga Mirosława Żyty. Ukończył także Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale muzyki klasycznej oraz jazzowej
Jego dotychczasowe osiągnięcia to udział w konkursach, m.in. na Krokus Jazz Festiwal, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Jazz nad Odrą (wyróżnienie - 2008), zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2011 z zespołem PeGaPoFo, udział w festiwalach w Polsce i za granicą oraz przede wszystkim występy ze znakomitymi polskimi jazzmanami.
Mimo młodego wieku od niedawna jest członkiem kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego oraz zespołu New Bone. Był także członkiem kwartetu Zbigniewa Wegehaupta. Wraz z kolegami - Henrykiem Gradusem i Kubą Płużkiem współtworzą obiecującą formację - TTS Trio.
Miał okazje występować m.in. z Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańką, Leszkiem Możdżerem, Adamem Pierończykiem, Joachimem Menclem, Wojciechem Groborzem, Dominikiem Wanią, Sebastianem Bernatowiczem, Wojciechem Karolakiem, Agą Zaryan, Pawłem Kaczmarczykiem, Jerzym Małkiem.

Więcej

Spodobało Ci się wydarzenie "7.Letnia Akademia Jazzu: Seifert - Kurylewicz"? Szukasz innych wydarzeń z tego samego typu, gatunku? Zobacz: koncerty Łódź, koncerty Łódź na dziś, koncerty Łódź jutro, koncerty Łódź w tym tygodniu, koncerty Łódź na weekend.
Premiery muzyczne
Zapowiedzi muzyczne
Ostatnio dodane
Luna buduje eurowizyjne show! [WIDEO]
Luna buduje eurowizyjne show! [WIDEO]

W sieci pojawiła się wersja akustyczna "The Tower" wraz z teledyskiem.

Efektowny powrÃłt Rubensa w nowej odsłonie! [WIDEO]
Efektowny powrót Rubensa w nowej odsłonie! [WIDEO]

Artysta opublikował singiel "To nie jest efekt placebo".