Kino
3 dźwięki Komedy. Muzyczna odsłona FKE Cinergia

3 dźwięki Komedy. Muzyczna odsłona FKE Cinergia

  • 2017-11-24, , godzina 19:00
  • w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza przy Piotrkowskiej 283, Łódź

Opis

Multimedialne widowisko, poświęcone twórczości Krzysztofa Komedy, przeniesie publiczność do najbarwniejszego okresu polskiego jazzu. Pomogą w tym fragmenty filmów archiwalnych, zdjęcia i wizualizacje, połączone z muzyką na żywo w mistrzowskim wykonaniu. Koncert, w ramach Forum Kina Europejskiego Cinergia odbędzie się drugiego dnia festiwalu (24.11) w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza  przy Piotrkowskiej 283 o g. 19:00.

Zapowiada się muzyczna wędrówka od początków jazzu, przez etap katakumbowy, założony w Łodzi pierwszy polski jazzowy zespół Melomani, Sopot Jazz Festival w 1956, niezapomniane Kalatówki, płytę Astigmatic aż po skandynawską ekspansję i finalnie amerykański sukces Komedy.


Treść show stanowią projekcje, które z jednej strony przedstawiają poszczególne historie z życia Komedy i rozwoju polskiego jazzu, z drugiej zaś są impresjami na temat jego osobowości i atmosfery, jaka towarzyszyła tamtym czasom. Scenariusz zasadza się na konkretnych utworach, które korespondują z kolejnymi wydarzeniami oraz na wirtualnej narracji osób związanych z Komedą. W poznaniu tamtego czasu pomagają m.in. Tomasz Lach, syn Zofii Komedowej, naoczny świadek życia Krzysztofa, sama Zofia Komedowa, Roman Polański, Andrzej Wajda, Wojciech Karolak, Janusz Kondratiuk, Jerzy Skolimowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Stańko. Wśród wypowiedzi są anegdoty i zabawne historie, ale również opowieści budujące polityczny kontekst i fenomen niezwykłej popularności jazzu w tamtym okresie.

Materiały archiwalne obejmują m.in. fragmenty filmów „Niewinni Czarodzieje”, „Dwaj ludzie z szafą”, Jazz Camping, Sopot Jazz Festival, Rozbijemy Zabawę, Jazz Jamboree, Jazz w Filharmonii, wywiad z Komedą dla Telewizji Duńskiej, animacje Mirosława Kujewicza czy Etiudy Baletowe.

Gospodarzem muzycznym widowiska jest wrocławski septet jazzowy EABS, twórca najgłośniejszej w ostatnich latach płyty poświęconej Komedzie – „Repetitions – Letters to Krzysztof Komeda”. Na scenie zobaczymy też Jamesa Mortona, na co dzień muzyka brytyjskiego The Herbaliser, Buslava oraz łódzkich muzyków: wybitnego pianistę Witolda Janiaka i Łukasza Lacha, lidera L.Stadt.

Tegoroczna, 22. edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa  odbędzie się w dniach 23 listopada – 2 grudnia. Obejmie blisko sto tytułów, kilka sekcji tematycznych, w tym dwa konkursy dla debiutujących twórców polskich i europejskich, czy masterclass oraz pokazy filmów dla dzieci.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Najlepsze teksty z filmów Marka Koterskiego
Najlepsze teksty z filmów Marka Koterskiego

"Musisz przyznać, że jak tatuś zrobi dzióbek, to nie ma ch… we wsi!"

"Spring Breakers" - zobacz kontrowersyjny kadr
"Spring Breakers" - zobacz kontrowersyjny kadr

W sieci pojawił się nowy, kontrowersyjny kadr z filmu "Spring Breakers" z udziałem Vanessy Hudgens i Seleny Gomez.

Popularne
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Polecamy